Pamiętający lata świetności stadionu na Nowym Mieście mieszkańcy Wałbrzycha ucieszą się z tej wiadomości.

Powoli, małymi kroczkami

Nowe Miasto przeżywa swoją drugą młodość. Powstały tu nowe mieszkania komunalne - nowe budynki stanową plomby w modernistycznej zabudowie i powstają w miejscach po wyburzeniach. Kolejna budowa mieszkań komunalnych przy ul. Staszica właśnie ruszyła. Dzięki prężnym wspólnotom i wsparciu miasta remontuje się tu też wiele kamienic. Planowane są też współfinansowane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego remonty placów, a także mniejszych ulic, m.in. Staszica i Kubeckiego.

Mieszkańcy nadal jednak dopytują o... stadion.   
- Pozostał jeszcze temat stadionu. Myślę że już jesienią będziemy widzieć rozpoczęcie programu jego rewitalizacji. To jest zadanie bardzo trudne z wielu powodów - finansowych, ale również technicznych. Wybudowany został sto lat temu i potem był modyfikowany, ale i za to się zabierzemy - zapowiada Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. 

O tym, że jest duża szansa na pierwsze prace na stadionie mówią też przedstawiciele Urzędu Miejskiego. - Prezes Aqua Zdroju przygotowuje plan remontu trybun i dostosowania stadionu do aktualnych potrzeb. Kolejne działania mają być podejmowane małymi krokami, ale tak by zacząć prace. Mamy dokumentację projektową, etapami będzie ona realizowana. Oglądaliśmy tę dokumentację z władzami Aqua Zdroju, które są w kontakcie z prezydentem. Opracowywany jest aktualnie harmonogram prowadzenia tych prac - mówi Karol Grzondziel, kierownik Biura Inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Dodaje również, że jest zbyt wcześnie by mówić o kosztach. Widać, że dawne plany rewitalizacji obiektu mają szansę na wdrożenie, jednak nie wszystkie i nie od razu.


Przypominamy, że wałbrzyski Ratusz przygotował dokumentację zadania „Modernizacja Stadionu lekkoatletycznego z budową boisk: piłkarskiego, wielofunkcyjnego oraz kortu tenisowego na stadionie „Nowe Miasto w Wałbrzychu” kilka lat temu. W czerwcu 2015 r. złożono wraz z dokumentacją wniosek o dofinansowanie prac rewitalizacyjnych. Całkowita kwota projektu opiewała na ponad 51 mln zł, kwota o jaką wnioskowano do MSiT to prawie 19 mln zł, zaś przyznana wówczas kwota wyniosła 11 mln zł i okazała się zbyt niska by można było rozpocząć modernizację. W dniu 30 maja 2017 r. Gmina Wałbrzych zwróciła się z prośbą o przesunięcie środków na lata 2018 i późniejsze, jednak Ministerstwo Sportu i Turystyki nie wyraziło na to zgody. 


Ogrodzenie i nie tylko

Otwarty 15 sierpnia 1926 roku stadion lata świetności ma już za sobą. Problem zniszczonych trybun jest najbardziej palącą kwestią tego obiektu. W ubiegłym roku po przeglądzie nadzoru budowlanego uznano, że trybuny są niebezpieczne, dlatego inspektorzy nadzoru nakazali gminie skuteczne zabezpieczenie dostępu do nich. Władze Aqua Zdroju próbowały zapewnić sobie możliwość korzystania z będącej w dobrym stanie płyty boiska przez zabetonowanie przejść dla kibiców. Niewiele to dało, bo te bariery były niszczone. Zdecydowano się zatem na budowę ok. 900 metrów ogrodzenia wokół trybun. Kosztowało to około 100 tys. zł.

Po powstaniu płotu stadion funkcjonuje bez trybun głównych, które są na etapie samoczynnego zalesiania się. Nieprawdą jest jednakże, że Aqua Zdrój niczego nie zmieniał w tym obiekcie w ostatnich latach. Kibice mają na czym siedzieć ponieważ zakupiono trybuny mobilne, które stoją na dolnej części stadionu i mogą pomieścić około 100 osób. Szatnie sportowców są w hali lekkoatletycznej, planowano też wymianę bramek na nowe, bezpieczniejsze.

Teraz, po wykonaniu najpilniejszych remontów będzie szansa na odrodzenie się stadionu, na którym nasi piłkarze sięgali po laury i gdzie przemawiali czołowi politycy oraz dostojnicy kościelni swoich czasów.


Czytaj też:
o historii stadionu - NOWE MIASTO: NA STADIONIE JEDNAK BĘDĄ ZMIANY [FOTO]
CO DALEJ ZE STADIONEM NA NOWYM MIEŚCIE? I Z GDK?
STADION NA NOWYM MIEŚCIE WCIĄŻ CZEKA
NOWE MIASTO: BAŚNIE, ZWIERZĘTA, KAPRYSY HISTORII (ZDJĘCIA)
NOWE MIASTO: MINISTER DA NA REMONT STADIONU, ALE...

oprac. i fot. ELW, MS
fot. archiwalne Elżbieta Węgrzyn