Para pustułek, która zasiedliła gniazdo na kominie wałbrzyskiego PEC-u, przygotowane tej wiosny z myślą o sokole wędrownym, doczekała się szczęśliwie potomstwa.

W ostatnich dniach kwietnia samica zniosła w gnieździe cztery jaja. Wszystkie pisklęta wykluły się 27 maja. Dziś ptaszki są już spore i wołają o pożywienie, a para rodziców ciężko pracuje, przynosząc do gniazda gryzonie i inne zdobycze. Wszystko to można obejrzeć na filmach, na których opiekunowie gniazda utrwalili wyklucie się pierwszego pisklaka, pierwsze i kolejne karmienia małych. Oczywiście, gniazdo można też obserwować bezpośrednio na stronie PEC-u.Można tu znaleźć filmiki o ciekawych tytułach: "Jakiej firmy jest ta kamera?", "Inspekcja jajek", "... i kolejny raz", "Sen o śniadaniu", "Niedzielny obiad" czy "Karmienie pod nadzorem".
Oto kilka z nich:
Link do wszystkich filmów: http://pecsa.pl/filmy-sokol.html

Budowę gniazda dla sokoła wędrownego i jego montaż na kominie zakończono 7 kwietnia. Pierwszą testową transmisję przeprowadzono 10 kwietnia, a uruchomienie tej podstrony i udostępnienie obrazu z kamer nastąpiło 11 kwietnia. Już w pierwszej godzinie testowania transmisji przed obiektywem kamery pojawiła się pustułka, która tego samego dnia uznała je jako własne i zamieszkała w nim wraz ze swoim partnerem.

Gniazdo znajduje się na kominie o wysokości 130 m, umiejscowione jest od strony wschodniej na wysokości 92 m, powyżej światła przeszkodowego. Podstawa stalowa gniazda oraz gniazdo z kamerą zamontowane są „wewnątrz komina”. Na zewnątrz komina widoczny jest tylko podest oraz wysięgnik z kamerą zewnętrzną. Konstrukcja gniazda „wewnątrz komina” nie naraża ptaka w żaden sposób na kontakt ze spalinami gdyż betonowy komin jest tylko „obudową – płaszczem”, w którym znajdują się osobne ciągi kominowe służące do odprowadzania spalin powstających podczas wytwarzania Ciepła Systemowego. Pomysłodawcą wałbrzyskiego gniazda jest przyrodnik i fotograf Krzysztof Żarkowski.

Więcej o historii gniazda:
SOKOŁY WĘDROWNE NA KOMINIE PEC - BĘDZIE JE MOŻNA PODGLĄDAĆ
GNIAZDO NA KOMINIE PEC-U MA JUŻ LOKATORÓW [FOTO]

O ptakach w Wałbrzychu i regionie:
PODZAMCZE MA PUSTUŁKI - DZICY LOKATORZY OBSERWOWANI
WAŁBRZYCH NA PTAK - ZADBALI O SKRZYDLATYCH MIESZKAŃCÓW
NAJWIĘKSI SKRZYDLACI MIESZKAŃCY NASZEGO REGIONU (FOTO)

Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: PEC S. A., podstrona Sokolim Okiem