Są już nowe ławki, kosze na śmieci, ścieżki pieszo-rowerowe, latarnie, kilkanaście tysięcy nowych nasadzeń, tablice ścieżki edukacyjnej, hotele dla owadów zapylających, książeczki dla dzieci - a czego jeszcze nie ma?


Wiosną będzie tu pięknie i ma być bezpieczniej

W uroczystym otwarciu parku wzięli udział przedstawiciele urzędu miasta i spółek miejskich, a także dzieci z okolicznych szkół, które otrzymały okolicznościowe książeczki nawiązujące do nowej ścieżki edukacyjnej w parku. Jak mówił podczas otwarcia prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, to miejsce dla tej części miasta, dla Rusinowej, Starego Zdroju, Podgórza ma szczególną wartość, teraz zyskało nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów z oświetleniem, a niedługo już ma być w pełni bezpieczne, ponieważ zostanie tu zamontowany monitoring.- W parku zostało posadzone kilkanaście tysięcy krzewów i bylin, są wśród nich różaneczniki, tawuły, trawy ozdobne, liliowce, róże, są sadzonki drzew: klony, jarząby. Trzeba chodzić po ścieżkach, żeby ich nie podeptać, bo to delikatne rośliny - tłumaczył dzieciom ogrodnik miejski Michel Liguz.

- Jest też nowa łąka, na której zimą będzie można zjeżdżać na nartach i sankach, oczywiście uważając na nowe ławki i latarnie. Mamy nadzieję, że kwiaty, które tam posadziliśmy, zakwitną i przyciągną pszczoły i motyle. Kiedyś jechaliśmy tędy z Książa i moja 3-letnia córka zawołała: "Zobacz, jaka fajna brama, chodźmy tam!" Mam nadzieję, że ten park będzie się rozwijać, że może kiedyś będzie tu plac zabaw dla dzieci i inne przestrzenie dla odwiedzających - mówił jeden z wykonawców prac, Witold Boratyński.Siłownia, plac zabaw, rzeźby i stawy. I co następne?

Jak odpowiadał prezydent, mieszkańcy proszą go o plac zabaw i siłownię zewnętrzną. - Mam nadzieję, że to się uda zrobić w przyszłym roku. Mieszkańcom dzielnicy przypominam, że wkrótce kolejna edycja budżetu partycypacyjnego - mówił Roman Szełemej.

Mieszkańcy Rusinowej na czele z radną Alicją Rosiak zaoferowali, że przyłożą się do upiększania parku czyszcząc rzeźby z Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, które tam się znajdują. Poprosili na ten cel o wodę w kontenerach, co zostało im obiecane. Prosili też o konserwację rzeźb w parku i o zwrot rzeźb znajdujących się w ogrodzie Muzeum Porcelany - "Bawołów", "Wilków" oraz "Pantery i niedźwiedzia". Mieszkańcy mają nadzieję, że zostaną też oczyszczone i naprawione stawy znajdujące się w parku od strony Osiedla Górniczego, gdzie często wyrzucane są śmieci. Jak odpowiadał prezydent, środki na to zadanie zostały już zabezpieczone.A jaki park będzie teraz przeznaczony do rewitalizacji po Książańskim Parku Krajobrazowym (części przylegającej do zamku), po Parku Sobieskiego, Parku im. Kościuszki na Sobięcinie i Parku Rusinowa?

- Myślimy teraz o Skwerze Sybiraków na Piaskowej Górze i tamtejszym parku. To duża inwestycja, wszystko tam trzeba zrobić - oświetlenie, wodę. Na ten projekt otrzymamy środki z EBI. Rewitalizacja może ruszyć już w przyszłym roku - mówi prezydent Wałbrzycha.

Park na Rusinowej, dawniej Wojewódzki Park Wypoczynku, powstał około 1930 roku zajmując około 27 hektarów powierzchni. Część parku, od ulicy Bystrzyckiej, datowana jest na XVI wiek i ma związek z reprezentacyjnym kompleksem pałacowo-parkowym rodu Czettritzów z tego samego okresu. Na terenie parku znajduje się kilkanaście rzeźb plenerowych oraz dwa stawy, park jest położony na niewielkich wzniesieniach, w latach 80-tych odbywały się tutaj co roku wystawy kwiatów.


Park Rusinowa w liczbach i danych:

Wartość robót:  1 517 850,00 zł brutto

Zadanie dofinansowane z UE w kwocie: 1 212 795,68 zł brutto
Wykonawca: konsorcjum firm: EKOLAS Przedsiębiorstwo Usługowe Witold Boratyński z siedzibą przy ul. Kasztanowej 21, 63-421 Przygodzice, Ogrody Rakoczy Sp.z.o.o z siedzibą przy Rolantowice 1, 55-040 Kobierzyce
Inwestor zastępczy: Biuro Realizacji Inwestycji Sławomir Sobusiak, 58-330 Jedlina Zdrój, Pl. Zwycięstwa 6/1,
 
W ramach zadania wykonano:
- demontaż zniszczonych elementów małej architektury,
- cięcia pielęgnacyjne i sanitarne drzew przy głównym ciągu komunikacyjnym,
- usunięcie samosiejek wraz z odsłonięciem głównych osi widokowych,
- modernizację głównego ciągu pieszego - trakt pieszo-rowerowy o nawierzchni asfaltowej,
- oświetlenie parkowe wzdłuż remontowanej drogi,
- montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne),
- remont istniejącego przejścia nad rowem melioracyjnym,
- nasadzenie drzew, krzewów, traw ozdobnych, roślin okrywowych, łąki kwietnej oraz pielęgnacja nawierzchni trawiastych w otoczeniu głównego ciągu komunikacyjnego. Odbudowano też hotele dla owadów zapylających.

W parku rośnie ponad 50 gatunków drzew liściastych, 10 gatunków drzew iglastych, są nawet pojedyncze drzewa egzotyczne.


Czytaj też:
RUSINOWA: PARK MA WYPIĘKNIEĆ W CIĄGU KILKU TYGODNI (FOTO)
PARK NA RUSINOWEJ - IDĄ SPORE ZMIANY (FOTO)
PARK NA RUSINOWEJ - BĘDĄ ZMIANY
CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
WAŁBRZYCH: BĘDZIE NOWY TEREN REKREACYJNY NAD WODĄ


RZEŹBA Z PARKU RUSINOWA: JEST DECYZJA
MIESZKAŃCY DZIELNICY RUSINOWA: NIE ZABIERAJCIE NAM RZEŹB!


Tekst i foto: Magdalena Sakowska