Ruszyły długo oczekiwane prace w parku na Rusinowej. Ma być tam ładniej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie. A co się zmieni? I gdzie będzie punkt widokowy?


Nareszcie się udało

Prace rewitalizacyjne w parku zapowiadano już od dawna. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie unijne i już się wydawało, że trzeba będzie je oddać, bo nie zgłosił się żaden chętny, aby o park zadbać. Po kilku przetargach miasto zmieniło projekt i wreszcie podpisano umowę z firmą z Przygodzic. W parku pojawiły się taśmy i maszyny, i ruszyła wycinka kilkunastu drzew. Mają być usunięte tylko te suche i kolidujące z przebiegiem drogi.

- Teraz uda nam się zrobić to, o co wszyscy postulowali - oświetlenie, wyremontowanie alejki, dokonamy sanacji drzewostanu. Rewitalizacja nie obejmie całego parku, ale jego znacząca część, około 70%, do końca października będzie zrobiona i późną jesienią będzie tu bezpiecznie i czysto. Tu przyjeżdża bardzo dużo mieszkańców samochodami, na rowerach, na rolkach - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Co nowego?

W parku rośnie ponad 50 gatunków drzew liściastych, 10 gatunków drzew iglastych, są nawet pojedyncze drzewa egzotyczne.

- Wycinka będzie symboliczna, niewielka, odnowimy drogę, pojawi się dużo nowoczesnych nasadzeń bylinowych, sporo łąk i trawników. Staramy się iść z duchem czasu, obecnie w parkach w Niemczech czy Holandii odchodzi się już od koszonych trawników na rzecz łąk kwietnych, które są tańsze w utrzymaniu, bardziej ekologiczne i ładniejsze. Za jakiś czas to będzie boom. Nie planujemy sadzenia roślin iglastych, będą to dziesiątki tysięcy bylin liściastych i kilkadziesiąt drzew. Będzie wesoło i kolorowo - zapowiada Piotr Rakoczy z firmy "Ogrody Rakoczy".

Wśród nowych roślin znajdą się liliowce, wiele gatunków traw, rozplenica, żórawka, róże parkowe, różę okrywowe. Będzie jeszcze niespodzianka.- Planujemy w najwyższym miejscu parku punkt widokowy, będzie stamtąd można zobaczyć cztery strony Wałbrzycha. Będą w tym celu zrobione korytarze, usunięte krzewy. Powstanie atrakcyjne i kuszące miejsce - zapowiada Piotr Rakoczy. Do tego pojawią się nowe ławki i przejście nad rowem melioracyjnym, nie będzie natomiast nowych ścieżek.


A rzeźby?

Pierwsze prace rewitalizacyjne wykonano tu w 2012 roku, kiedy odremontowano XIX-wieczną bramę, na której rosły młode drzewka i podświetlono ją. Przez wiele lat radni i mieszkańcy dzielnicy zabiegali o kontynuację.
Dopiero od 2012 roku obowiązuje zlecenie utrzymania całego parku. A jest on ważnym miejscem także dlatego, że stanowi naturalną galerię rzeźb plenerowych, które pojawiły się w naszym mieście za sprawą Marii Bor. Niedawno opinią publiczną wstrząsnęła próba usunięcia rzeźby "Kobiety", o czym pisaliśmy: RZEŹBA Z PARKU RUSINOWA: JEST DECYZJA,
MIESZKAŃCY DZIELNICY RUSINOWA: NIE ZABIERAJCIE NAM RZEŹB!
Potem zrezygnowano z planu zabrania rzeźb z parku i umieszczenia ich gdzie indziej. Na razie nie było zapowiedzi odnowienia wszystkich, ale jakieś światełko w tunelu jest.

- Część prac zabezpieczających przy rzeźbach została wykonana, zostały zinwentaryzowane pod nadzorem Muzeum Porcelany - mówi rzecznik urzędu miejskiego Arkadiusz Grudzień. - Część rzeźb jest w dobrym stanie, część jest obecnie w depozycie Muzeum Porcelany, między innymi "Bawoły" i może tu wrócić. Najpilniejsza jest renowacja najpiękniejszej rzeźby, "Słoneczka", a także "Kobiet", do czego chcemy doprowadzić - mówi radna z Rusinowej, Alicja Rosiak.Koszt rozpoczętych właśnie działań to około 1 500 000 zł, z czego około 1 200 000 zł wynosi dotacja unijna. Całość potrzebnych prac rewitalizacyjnych została wyceniona na około 7 mln zł. Na razie nie przewidziano w parku monitoringu ani renowacji zbiorników wodnych.

Park na Rusinowej, dawniej Wojewódzki Park Wypoczynku, powstał około 1930 roku zajmując około 27 hektarów powierzchni. Część parku, od ulicy Bystrzyckiej, datowana jest na XVI wiek i ma związek z reprezentacyjnym kompleksem pałacowo-parkowym rodu Czettritzów z tego samego okresu. Na terenie parku znajduje się kilkanaście rzeźb plenerowych oraz dwa stawy, park jest położony na niewielkich wzniesieniach, w latach 80-tych odbywały się tutaj co roku wystawy kwiatów.

Czytaj też:
PARK NA RUSINOWEJ - IDĄ SPORE ZMIANY (FOTO)
PARK NA RUSINOWEJ - BĘDĄ ZMIANY
CZYM ŻYJE RUSINOWA I JAKIE MA PROBLEMY?
WAŁBRZYCH: BĘDZIE NOWY TEREN REKREACYJNY NAD WODĄ


Tekst i foto: Magdalena Sakowska