Inny niż zwykle, ale przebiegł bez przeszkód - zobaczcie zdjęcia z koncertu inauguracyjnego 55. Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Dziś, w piątek 11 września i w następnych dniach kolejne koncerty.


O tegorocznej edycji festiwalu pisaliśmy: SZCZAWNO-ZDRÓJ - WIELKIE ŚWIĘTO MIŁOŚNIKÓW MUZYKI WYGRYWA I SZCZAWNO-ZDRÓJ: FESTIWAL WIENIAWSKIEGO SIĘ NIE PODDAJE (PROGRAM). Rozpoczęła się ona zgodnie z zapowiedziami w czwartkowy wieczór 10 września od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą dwukrotny pobyt jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów w szczawieńskim uzdrowisku.

Honory pamięci mistrza oddali między innymi burmistrz Marek Fedoruk i przewodniczący rady miejskiej Szczawna-Zdroju Michał Broda wraz z radnymi, dyrektor Uzdrowiska Szczawno-Zdrój Ireneusz Grzybowski, dyrektor Filharmonii Sudeckiej Elżbieta Łaganowska, dyrektor Teatru Zdrojowego Mirosław Kowalik, dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Kieres a także przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, WSSE "Invest-Park" oraz gość specjalny - Piotr Borkowski, dyrektor Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju.Wieczór należał także do innego wybitnego polskiego muzyka i wałbrzyszanina, którego żegnaliśmy kilka tygodni temu (Wałbrzych: Józef Wiłkomirski zmarł w rocznicę Powstania, Józef Wiłkomirski odszedł, Wałbrzych żegnał Maestra (ZDJĘCIA)). Koncert inauguracyjny był poświęcony pamięci Józefa Wiłkomirskiego i był rejestrowany przez TVP. Z okazji 55. edycji Maciej Kieres wspominał wszystkich poprzednich dyrektorów artystycznych, wśród nich byli między innymi Józef Wiłkomirski, który przekształcił Dni Wieniawskiego w festiwal, a także prowadząca koncert Krystyna Swoboda.- Ktoś powiedział, że muzyka jest nieodłączną częścią ludzkości i powinna być zawsze oddzielana od historii i polityki. Fryderyk Nietsche powiedział, że życie bez muzyki byłoby pomyłką. A Kamil Bednarek, że dzięki muzyce stajemy się lepsi. Pan Wiłkomirski był osobą zasłużoną dla kraju, ale także dla naszego regionu i dla Szczawna-Zdroju i ten ukłon w jego stronę, dzisiejszy koncert, jest jak najbardziej wskazany - mówił Marek Fedoruk otwierając festiwal.- To właśnie przez Józefa Wiłkomirskiego została założona grająca dziś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej i przez wiele lat była przez niego prowadzona. Miesiąc temu odszedł do największej orkiestry świata, tam zapewne koncertuje wśród wybitnych muzyków i być może dziś wieczorem jest z nami - dodała Krystyna Swoboda.

Trzecim muzykiem, do którego należał wieczór, był skrzypek Luke Hsu z USA, który współpracował z wieloma orkiestrami i wybitnymi dyrygentami na całym świecie. Grał dla rodzin królewskich i został laureatem konkursu Królowej Elżbiety w 2019 oraz wielu innych prestiżowych nagród.W festiwalu można brać udział jeszcze dziś, jutro i pojutrze. Pamiętamy o ścisłym reżimie sanitarnym - maseczkach, zajmowaniu co drugiego miejsca i wpisywaniu swoich danych kontaktowych do specjalnego formularza. Program wydarzeń: SZCZAWNO-ZDRÓJ - WIELKIE ŚWIĘTO MIŁOŚNIKÓW MUZYKI WYGRYWA.


Czytaj też o poprzedniej edycji:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POŻEGNANIE 54. FESTIWALU HENRYKA WIENIAWSKIEGO (FOTO)

54. Festiwal Wieniawskiego: Mistrz uhonorowany. Teraz muzyka! [FOTO]

Festiwal Wieniawskiego: jego skrzypce, Biała Sala, PROGRAM
54. Festiwal Wieniawskiego: Uzdrowisko pełne muzyki i gości

Magdalena Sakowska
Foto: JK