Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Wałbrzycha, seniorzy, uczniowie i zaproszeni goście świetnie się bawili (i uczyli) na IX już Pikniku Organizacji Pozarządowych w Zespole Szkół Społecznych nr 1 Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego na Piaskowej Górze. Czego tam nie było - latawce, pokój zagadek, fruwające piłki, zumba, karmniki. I młodzi wolontariusze opowiadali o sobie. Zobaczcie zdjęcia.


Pogoda dopisała w sobotę 28 września, a program, jak zwykle był bardzo bogaty. Do tego zmieniła się sceneria, bo piknik odbywał się po raz pierwszy w Ekologicznych Ogrodach Przyrody, o których powstawaniu pisaliśmy (PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO)). Piknik integruje nie tylko wałbrzyskie organizacje pozarządowe, ale także lokalne środowiska w różnym wieku.- Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przygotowało pokój zagadek, konkurs krajoznawczy przeprowadzili przewodnicy PTTK w Wałbrzychu, stowarzyszenie "Radość życia" przygotowało pokazy zumby i speed-ball, Jerzy Siatkowski ze szczawieńskiego Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze uczył chętnych robienia latawców, Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki przygotowało gry planszowe, a słuchacze z SUTW uczyli chętnych gry w bule. Do tego były dwie spółdzielnie socjalne, "Siódme niebo" i "Zielony zakątek" - ich członkowie pokazywali, jak się szyje na maszynie i robi karmniki, a Stowarzyszenie Lepszy Wałbrzych zorganizowało debatę między kandydatami do parlamentu na temat organizacji pozarządowych - wylicza Teresa Ziegler, członek WTO i kierownik Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Nowością była wizyta młodych wolontariuszy ze szkolnych Klubów Ośmiu. Okazało się, że uczniowie mocno zmieniają krajobraz miasta na lepszy. - Kluby Ośmiu są teraz we wszystkich wałbrzyskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a nawet w jednym przedszkolu - mówił Artur Marlinga, komendant hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej i wiceprezes Stowarzyszenia "Bez Barier".- Nasza szkoła bierze udział w różnych zbiórkach, takich jak Góra Grosza, zbiórka odzieży, akcja "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", organizujemy pikniki i jasełka wolontariuszy, przyłączamy się do zbiórki na rzecz schroniska, zbiórki krwi czy sprzątania świata. Wolontariat działa od początku istnienia szkoły - mówili Kasia i Konrad z Zespołu Szkół nr 5. A młodzi wolontariusze ze szkoły podstawowej nr 37 pomagają przy organizacji balu dla Sybiraków i również uczestniczą w zbiórkach na rzecz schroniska dla zwierząt.- My uczestniczymy w Narodowym Czytaniu, Górze Grosza, pomagamy w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, Żywej Biblioteki, akcji oddawania szpiku i zbiórkach krwi, akcji "Otwórz serce", "Paczka dla zwierzaka", prowadzimy warsztaty dla wolontariuszy na temat Unii Europejskiej, organizujemy kiermasze świąteczne, robimy paczki dla dzieci z domu dziecka, wysyłamy "Marzycielską pocztę" do dzieci niepełnosprawnych, organizujemy wieczorki poetyckie dla uczniów naszej szkoły, co roku bierzemy udział w jakichś nowych akcjach - wyliczała Natalia z "Energetyka".- A my pomagamy w hospicjum im. Jana Pawła II i zbieramy dla schroniska koce, karmę i pieniądze do puszek, pomagamy wszystkim potrzebującym - dodały Natalia, Julka i Emilka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4.

Do tego zrobiono wspólne zdjęcie, można było zagłosować na BUDŻET OBYWATELSKI - uwaga, dziś ostatni dzień głosowania - Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej, RCWiP, Lepszy Wałbrzych i WTO zadbały o poczęstunek, który serwowali słuchacze SUTW, a urząd miasta ufundował nagrody w konkursach. Jerzy Siatkowski zaproponował warsztaty metodyczne dla nauczycieli a wszystkim chętnym prowadzenie samolotu z Wałbrzycha do Chicago na swoim symulatorze lotu w Szczawnie-Zdroju.13 osób, w tym bardzo młode, wzięło udział w quizie krajoznawczym przewodników PTTK, a najmłodsza uczestniczka wiedziała, że Piaskowa Góra to jest to. Wanda Radłowska z "Radości życia" pokazywała, jak się gra w speedball - mistrz tej dyscypliny, Zbigniew Bizoń, odwiedził wałbrzyskich seniorów w ramach odbywających się wciąż SENIORALIÓW. - Przekażemy 5 takich sprzętów do szkół i będziemy trenować młodzież, seniorzy już dają czadu - zapowiedziała organizatorka wielkiego festiwalu seniorów.
A tak było w zeszłym roku:
PIASKOWA GÓRA: SENIORALIA I PIKNIK ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH (FOTO)


Czytaj też:
PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: BĘDĄ TU EKOLOGICZNE OGRODY PRZYRODY (WIZUALIZACJE)

WAŁBRZYCH: ŚWIĘTO SUDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I FORUM (FOTO)
SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU: BĘDZIE JUBILEUSZ (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY ORGANIZUJĄ FORUM I POMOC DLA OSÓB ZALEŻNYCH
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM


Tekst i foto: Magdalena Sakowska