Seniorzy z Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Piaskowej Górze nie zwalniają tempa. Teraz zamierzają zaprosić do siebie kolegów z Dolnego Śląska i wciągnąć w działalność Uniwersytetu osoby, które nie mogą opuszczać domów z powodu stanu zdrowia.


- Chcielibyśmy jako Federacja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, żeby Urząd Marszałkowski zgodził się na zorganizowanie w Wałbrzychu z okazji 15-lecia Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku XII Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego Dolnego Śląska. Rok temu forum odbyło się w Legnicy, dwa lata temu we Wrocławiu, tam też były jubileusze – mówi Teresa Ziegler, kierownik SUTW.

Ta duża impreza, która może ściągnąć do Wałbrzycha wielu gości, miałaby się odbyć w październiku, bo właśnie w tym miesiącu, w roku 2003, najstarszy z wałbrzyskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozpoczął swoją działalność. A gości może być nawet dwie setki.- Przyjadą delegacje z innych uniwersytetów, z Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, zobaczą Wałbrzych. Chcemy zorganizować Forum pod hasłem Body&Mind, zaprosić wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Wychowania Fizycznego na prozdrowotne warsztaty, chodzi też o połączenie ćwiczeń umysłowych z fizycznymi, na przykład z trampoliną. Może zrobimy badania naszych uniwersytetów i opracujemy folder?  – mówi Teresa Ziegler.

Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe prowadzące Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku otrzymało już 25 000 zł grantu w programie "Drżąca sieć" i właśnie realizuje projekt związany z sieciami wsparcia dla osób zależnych. To grupa wciąż pozostająca na marginesie zainteresowania ośrodków udzielających wsparcia, a przecież bardzo liczna i wciąż rosnąca.WTO  wspólnie z wałbrzyskim Regionalnym Stowarzyszeniem Osób z Chorobą Parkinsona będzie organizowało widekonferencje dla osób zależnych, które nie mogą opuścić domów. - Próbujemy to przećwiczyć, czy ta metoda da się wykorzystać w innych stowarzyszeniach, gdzie są osoby nie wychodzące z domu, żeby też mogły uczestniczyć w spotkaniach swoich stowarzyszeń – mówi kierownik SUTW.

Przeszkodą jest to, że chorzy na Parkinsona mogą mieć problem z obsługiwaniem komputera za pomocą myszki i tu z pomocą mają przyjść wolontariusze – młodzi ludzie, uczniowie wałbrzyskiego "Energetyka", którzy będą odwiedzać sześć wybranych osób zależnych z Wałbrzycha i Jedliny-Zdroju i pomagać im podczas wideokonferencji. - Byłoby świetnie, gdyby komputery reagowały na głos, jednak na razie kupimy track-balls, specjalne myszy komputerowe dla osób z osłabioną sprawnością manualną. Wierzę, że pewnego dnia uda się to wprowadzić w całym kraju – podsumowuje Teresa Ziegler. Realizacja projektu ma potrwać do końca czerwca.

Grant przyznało Sudeckiemu Uniwersytetowi warszawskie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" w ramach projektu "Generator innowacji – sieci wsparcia". Wideokonferencje mają nie tylko zaspokajać towarzyskie potrzeby zależnych seniorów, ale także dać im okazję uczestnictwa w zajęciach kulturalnych, takich jak wspólne śpiewanie, biblioterapia czy teatr Kamishibai, czy w zajęciach terapeutycznych z logopedą czy psychologiem. - Jako efekt będziemy chcieli to wszystko opisać i podzielić się naszym doświadczeniem – mówi Teresa Ziegler. W całej Polsce już 30 organizacji przeszło do końcowego etapu tego projektu – testowania innowacji.Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku ma już na koncie kilka udanych projektów - między innymi ten poświęcony różnorodnym terapiom dla duszy i ciała, który był realizowany przez cały ubiegły rok i zakończył się wydaniem publikacji - w większości autorstwa seniorów, którzy przez nie przeszli. A były to: arteterapia, głównie przez działania plastyczne, muzykoterapia, ergoterapia za pomocą zajęć z rękodzieła artystycznego – haftu, tkania i filcowania, ale także ceramiki, terapia przez fotografię, poezjoterapia, terapia z wykorzystaniem teatru i dramy, akwaterapia na basenie w Aqua-Zdroju (gimnastyka w wodzie i masaże wodne), choreoterapia, czyli terapia przez taniec – specjalnie wybrany dla seniorów.

Ważną rolę odegra także przyroda: silvoterapia, czyli kontakt z przyrodą i lasem podczas wycieczek prowadzonych przez przewodników sudeckich, hortiterapia, czyli zajęcia w ogrodzie przy siedzibie uniwersytetu, terapia przez pisanie, czyli tworzenie bajek terapeutycznych, ludoterapia, czyli terapia przez zabawę i biblioterapia z książką w roli głównej. A nawet... śmiechoterapia i felinoterapia z udziałem Zuzi, o której pisaliśmy: KOTY NA ETATACH W WAŁBRZYSKICH INSTYTUCJACH. Więcej o tym projekcie: PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE.


Czytaj też:
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM


Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku