W Galerii Biblioteki pod Atlantami uroczyście zainaugurowano IV Wałbrzyski Weekend Fotografii. Piętnastu autorów zdjęć zaprezentowało swoje prace inspirowane tekstami zespołu Raz Dwa Trzy pod wspólnym hasłem "SPÓJRZ widzę". Mamy dobrą wiadomość dla miłośników tego zespołu.


To pierwsze z kilku wydarzeń, które w weekend będą miały miejsce w galerii BWA w Książu, Art Cafe Pod Pretekstem oraz Starej Kopalni, dokąd w niedzielę 16 lutego przyjedzie wdowa po wybitnym fotografiku Bogusławie Konopce, Jacqueline.

- Cieszę się, że ta impreza wpisała się na stałe do kalendarza miejskich imprez i co roku pojawia się w Bibliotece pod Atlantami i w innych instytucjach. W tym roku jej hasło to cytat z piosenki zespołu Raz Dwa Trzy, synonim relacji między twórcą a odbiorcą, która jest dla nas bardzo ważna, kiedy autorzy swoim obrazem mówią nam "Spójrz!" Wystawa to spotkanie twórców z widzami, pusta sala z samymi zdjęciami nie ma sensu. Są z nami tutaj autorzy, którzy towarzyszą nam od początku i są nowi, których zapraszamy do klubu - mówił organizator wydarzenia Jarosław Michalak, prezes Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego.Podczas wernisażu autorzy przedstawili się publiczności i można z nimi było porozmawiać o idei zdjęć. A są wśród nich Teresa Anniuk-Gulak, Marta Beresztan, Joanna Chmielewska, Anna Habdas-Czujko, Joanna Kostrzewska, Kazimierz Kozakiewicz, Lila Len, Jarosław Michalak, Przemysław Misiak, Artur Rak, Brygida Strzępek, Jordan Szabliński, Jacek Ślaziński, Maciek Wrzesiński i Mariusz Woźniak. Jarosław Michalak zapowiedział honorowego gościa wystawy.

- Zespół Raz Dwa Trzy jest tak zajęty, że nawet na te trzy godziny nie są w stanie przyjechać z Wrocławia i nie znajdzie na to czasu do końca wystawy, ale przyjedzie do nas w maju i wtedy będzie czas na rozmowę. Adam Nowak nie chciałby, aby to było sztywne spotkanie, a właśnie luźna rozmowa o wystawie - mówił prezes WKF.To już czwarte wydarzenie fotograficzne poświęcone znanej postaci związanej z Wałbrzychem i jej twórczości.
Pierwsza była Olga Tokarczuk (OLGA TOKARCZUK, 16 FOTOGRAFÓW I KSIĄŻ DZIENNY, KSIĄŻ NOCNY (FOTO)),
potem Joanna Bator (PRAWIE NOC: WYSTAWA WAŁBRZYSZAN O WAŁBRZYCHU (FOTO)),
a potem Marian Jachimowicz (WAŁBRZYCH: TU RZĄDZI FOTOGRAFIA! O ZDJĘCIACH I JACHIMOWICZU (FOTO)).- Wystawy fotografii zawsze cieszą się dużym powodzeniem, nasi czytelnicy chętnie tu zaglądają. Dla nas ważne jest to, że mamy tu obraz połączony z tekstem, jest to spójne z tym, co prezentujemy w bibliotece, słowo jest w równowadze z obrazem. W tych czasach każdy może komórką zrobić zdjęcie, ale tu widać, jakie są dobrze i profesjonalnie przygotowane fotografie, i odbiorcy na pewno zwrócą na to uwagę. Jeśli w maju zespół Raz Dwa Trzy, który przecież ma wałbrzyskie korzenie, będzie mógł do nas przyjechać, liczymy na wieczór autorski, chcemy potraktować pana Adama Nowaka jak śpiewającego poetę - mówi dyrektor Biblioteki pod Atlantami Renata Nowicka.Wystawę w Galerii pod Atlantami będzie można oglądać do 30 marca.

Zespół Raz Dwa Trzy został założony w lutym 1990 roku przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka i od tamtej pory zajmuje ważne miejsce na polskiej scenie muzyki różnych nurtów, łącząc w sobie folk, rock i piosenkę poetycką. W sumie grupa wydała już 7 albumów studyjnych i 4 koncertowe. Od wielu lat basistą grupy jest wałbrzyszanin Mirosław Kowalik, obecnie dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Z Wałbrzycha pochodzi także grający na akordeonie, klarnecie i keyboardzie Grzegorz Szwałek.Pełny program
IV WAŁBRZYSKIEGO WEEKENDU FOTOGRAFII.

Inne wernisaże pod Atlantami:
WAŁBRZYCH: ADAM MICKIEWICZ JAKIEGO NIE ZNACIE (FOTO)
WAŁBRZYCH: ZOBACZ WYSTAWĘ UNIEŚMIERTELNIAJĄCĄ GAZETY (FOTO)
Zobacz również wcześniejsze wystawy w GALERII POD ATLANTAMI


Tekst i foto: Magdalena Sakowska