Galeria Biblioteki pod Atlantami zaprasza wystawę prac Rafała Werszlera, który w dość nietypowej formie zawarł lokalną prasą, której przy okazji znacząco przedłużył życie.

To nie wiklina...

Kolekcję masek i instalację "Dialog" można podziwiać od 27 września w Galerii pod Atlantami. - Pan Rafał Werszler oprócz tego, że tworzy swoje dzieła w różnych technikach, to również pracuje w bratniej instytucji - Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Sama wystawa doskonale wpisuje się w klimat biblioteki, bo prezentowane prace wykonano z papieru - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu. Pani dyrektor przywitała gości piątkowego wernisażu, zapowiedziała też, że wystawa "Face to face" będzie dostępna w bibliotecznej galerii do listopada, czyli dłużej niż wcześniej zakładano.- Twórca, którego prace możemy podziwiać w naszej sali wystawienniczej jest bardzo wszechstronny, tworzy również grafiki, ekslibrisy, a także zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prezentowane u nas dzieła wykonane są z papieru - włókna przetworzonego, choć na pierwszy rzut oka wyglądają na wiklinowe. Co istotne, ten materiał okazał się wyjątkowo trwały i odporny - mówi Małgorzata Rzempowska - Skóra, wałbrzyska artystka uczestnicząca w przygotowaniu ekspozycji.


... to zaklęte myśli

Prezentowane w Wałbrzychu "maski" powstawały od 2012 roku, a pierwsza kompleksowa wystawa kolekcji zorganizowana została w 2014 roku. Poza pracami pokazującymi twarze twórca wykonał również z papieru duże instalacje, dwie z nich również trafiły do wałbrzyskiej ekspozycji. - Każda maska powstaje około miesiąca. Jest wykonana z papieru gazetowego lokalnych dzienników. Zrolowany i spleciony papier okazał się bardzo trwały, a co ciekawe trwalszy jest ten niepolakierowany. Każda z tych masek z racji użytego w niej tworzywa gazetowego ma ukrytą w sobie głębię czasu i miejsca ponieważ prace te powstawały w różnych miastach, z różnych gazet. Jest w nich zatem zawarta historia miast i zaklęta myśl - wyjaśnia Rafał Werszler, twórca. Papier, jak podkreśla artysta, przemieniony w dzieło sztuki zyskuje kolejne życie.W Atlantach prezentowanych jest 25 prac, jako pierwsi, jeszcze przed wernisażem podziwiali je nauczyciele i bibliotekarze - uczestnicy konferencji branżowej - Bibliokracje (Bibliokracje 2019: Atrakcyjnie i z pomysłem o mieście oraz regionie [FOTO] ). - Maski wyrażają różne emocje, odbiorcy doszukują się w nich inspiracji posągami z Wyspy Wielkanocnej, maskami z Afryki czy też smokami z Azji. Każdy interpretuje  je na swój sposób - dodaje artysta.Prezentowane w Wałbrzychu dzieła są częścią większej kolekcji, której część trafiła do instytucji w różnych częściach Polski i w ręce kolekcjonerów prywatnych. Zachęcamy do podziwiania najnowszej wystawy.         Zobacz również wcześniejsze wystawy w - GALERII POD ATLANTAMI


Elżbieta Węgrzyn