Jak informuje serwis Remiza.com.pl Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A. zakupiły ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy dla swojej Zakładowej Służby Pożarniczej. Wóz został wykonany przez Szczęśniak Pojazdy Specjalne.

 Straż zakładowa z nowym wozem

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „Victoria” S.A. rocznie produkują ponad 600 tys. ton koksu odlewniczego specjalnego niezwykle cennego w hutnictwie metali nieżelaznych i produkcji materiałów izolacyjnych, to około połowy rocznego europejskiego zapotrzebowania na ten surowiec. Koksownia nigdy nie śpi, pracuje na 3 zmiany w systemie 4-brygadowym. Sześć baterii koksowniczych działa nieprzerwanie, bez wygaszania. Nad obsługą pieców i w sortowni czuwają nie tylko pracownicy "igrający z ogniem", ale też specjalna straż pożarna zakładu licząca 12 strażaków. Ostatnio o szybką reakcję w przypadku poważnej awarii przemysłowej ma zadbać nowy ciężki samochód Zakładowej Służby Ratowniczej.

Jak podaje Remiza.com.pl, samochód ten został zabudowany na podwoziu Renault K440 z napędem 6×6 i trzyosobową kabiną. Zabudowa modułowa jest wykonana z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych, posiada pięć skrytek sprzętowych – po dwie z lewej i prawej strony i jedną z tyłu. Dach w formie podestu roboczego.
Ważna wydajna pompa

Jako że w tym zakładzie produkcyjnym kluczowa jest funkcja gaśnicza bazująca pompach o dużej sile, dlatego też na wyposażeniu wozu znajduje się między innymi zbiornik wody o pojemności 8000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1000 litrów i agregat proszkowy oraz linia szybkiego natarcia.
Tutejsza autopompa o wydajności 5000 litrów na minutę przy 0,8 MPa i 400 litrów na minutę przy 4 MPa oraz dwa działka: dachowe o wydajności 4000 litrów na minutę i zderzakowe o wydajności 1600 litrów na minutę dają możliwość szybkiego i precyzyjnego podania wody podczas pożaru w zakładzie, w tym płonących środków łatwopalnych na produkcji. Podobne i wyższe parametry posiadają w naszym mieście jedynie wybrane samochody ciężkie. 

Zakładowa Służba Ratownicza koksowni posiada teraz wysłużonego Stara oraz nowe Renault K440, a także inny sprzęt gaśniczy. Jego obsługą zajmuje się 12 strażaków pracujących na zmiany. 

O tym, że straż bywa tu potrzebna przekonano się m.in. 9 lipca 2019 - Pożar na terenie Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria


oprac. ELW
Fot. Szczęśniak Pojazdy Specjalne