Za nami pierwszy dzień Maratonu Pisania Listów po raz pierwszy zorganizowanego w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Mickiewicza 24 w Wałbrzychu. Listy piszą tu uczniowie, nauczyciele i ich goście z innych szkół oraz organizacji pozarządowych. Dziś, 30 listopada, również Wy możecie włączyć się do tej akcji.

- To pierwsza akcja Maratonu Pisania Listów w naszej szkole, ale jestem już po rozmowach z panią dyrektor i zapewniała mnie, że będą kolejne edycje. Piszemy listy do osób wytypowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły i do nich, do Brazylii i Kirgistanu bezpośrednio będziemy listy adresować. Jedna z wytypowanych osób walczy o prawa osób niepełnosprawnych - mówi Izabela Janiszewska, nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych w Wałbrzychu.
Szkoła zgłosiła się do tego działania wspierającego działalność statutową Amnesty International, a efekty pierwszej edycji maratonu przerosły oczekiwania organizatorów. - W czwartek, 29 listopada od godz. 10 do wczesnego popołudnia powstało u nas około 40 listów. Pisaliśmy my i uczniowie naszej szkoły, a także odwiedziło nas pięciu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, czterech uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Walimiu, listy ze śródmiejskich szkół podstawowych dostaniemy w piątek. W piątek, 30 listopada zapraszamy do przyłączenia się do akcji w godz. 10 - 15 - dodaje zaangażowana w akcję Janiszewska.


Ze swoich prac dumni są uczniowie szkoły na ul. Mickiewicza. - Napisałam list i namalowałam serduszko - mówi Honorata z Boguszowa-Gorc, uczennica ZSZS. Marta również przygotowała kolorowy list. - Pisałam do pani z Brazylii, że dziękuję jej za pomoc osobom niepełnosprawnym - wyjaśnia. Mariusz napisał list do represjonowanej Gulzar Duszenowej z Kirgistanu. - Chcę żeby wróciła na święta do swojej rodziny - mówi uczeń i zaznacza, że list poza krzepiącymi słowami zawierał rysunek serduszka. Inni jak Marcelina i Kamil na swoich kartkach napisali coś o sobie, narysowali kwiaty i przytoczyli ostatnio rozwiązywane działania matematyczne. Jest szansa, że dzięki zainteresowaniu tą inicjatywą w pierwszej edycji powstanie nawet sto listów.   


Poza szkołami, maraton ZSZS wsparły również zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe. - Akcja jest prowadzona od wielu lat, cieszę się, że Polska i nasze miasto do niej dołączyły i że mamy możliwość występować w imieniu osób dyskryminowanych. Jako fundacja staramy się wspierać ciekawe inicjatywy innych podmiotów pozarządowych - zaznacza Joanna Kubik, prezes Fundacji Wałbrzych 2000, dodaje też, że z pewnością przedstawicieli jej fundacji nie zabraknie na kolejnych edycjach.  

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku na przełomie listopada i grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Każdy Maraton poświęcony jest obrońcom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. W czasie Maratonu pisane są listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grupy osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Do tegorocznego Maratonu Pisania Listów w naszym mieście udział swój zgłosiły też:
- Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu 29.11.2018 23:40 - 10.12.2018 23:40
- I Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego J. Paderewskiego w Wałbrzychu 7.12.2018 08:20 - 7.12.2018 14:35 (wydarzenie dostępne tylko dla uczniów i uczennic szkoły),
- Natomiast maraton jest otwarty dla wszystkich mamy w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Mickiewicza 24 w Wałbrzychu.


Elżbieta Węgrzyn
fot. ELW i użyczone przez ZSZS