Nowe ciekawe i pożyteczne elementy krajobrazu pojawią się jeszcze przed wakacjami w trzech wałbrzyskich dzielnicach i w Mieroszowie. Będzie można posłuchać muzyki w amfiteatrze na Sobięcinie, który będzie wyglądał jak... Polska, zrelaksować się i nauczyć uprawy w ogrodzie na Piaskowej Górze, czy poćwiczyć streetworkout lub petanque na Nowym Mieście. A do tego makieta mrowiska i edukacyjne rowery.


W Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie z laureatami IX edycji Funduszu Toyoty. W 2019 roku będzie realizowanych 5 projektów o łącznej wartości ponad 120.000 zł. Dofinansowanie projektów w ramach Funduszu Toyoty wynosi 92.793,40 zł. W spotkaniu wziął udział Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland Eiji Takeichi, który powiedział:

- Od początków istnienia Funduszu Toyoty, czyli od 2011 roku, wsparliśmy łącznie 44 inicjatywy, których celem była rewitalizacja przestrzeni zielonych, placów, skwerów oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych w Wałbrzychu i okolicach. Cieszymy się, że w tym roku zrealizowanych zostanie kolejnych 5 projektów, które są zgodne z naszymi priorytetami w działalności na rzecz społeczności lokalnej czyli ekologią, edukacją techniczną, bezpieczeństwem na drogach, mobilnością oraz sportem.Iwona Hnatiuk – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Wałbrzychu oraz Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej zwrócili uwagę, że współpraca z TMMP w ramach Funduszu Toyoty daje możliwość zaangażowania młodzieży w projektowanie innowacyjnych rozwiązań, które zostaną zrealizowane i będzie można z nich korzystać.

Podczas spotkania wręczone zostały symboliczne czeki, a każdy z 5 laureatów zaprezentował swoje projekty, które będą realizowane w okresie styczeń – czerwiec 2019r.


Przedstawiamy laureatów IX edycji:

1 miejsce

Wnioskodawca: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Mieroszów

- projekt : „Co w lesie piszczy”

- ocena: 330 punktów

- wysokość dotacji: 19.778,40 zł

Przedmiotem projektu jest zakup i montaż przyrządów edukacyjnych dotyczących ekologii - są to przykładowo:
- Mrowisko – kretowisko: przyrząd interaktywny składający się z makiety kretowiska i mrowiska;
- Opowieści o lesie – grzyby: przyrząd edukacyjny w postaci tablicy, z której dzieci w formie zabawy zdobędą wiedzę o grzybach;

- Lekcja dendrologii - przyrząd edukacyjny, dzięki któremu dzieci nauczą się w jaki sposób określa się wiek drzewa.

Dwa wnioski na 2 pozycji:

Wnioskodawca: Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek,

Wałbrzych - Sobięcin

- projekt: „A muzyka gra”

- ocena: 270 punktów

- dotacja: 20.000 zł

Przedmiotem projektu jest powstanie amfiteatru, w ramach którego poprzez wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu powstanie widownia i scena. Widownia swoim kształtem będzie odzwierciedlała mapę Polski, a ścieżka prowadząca przez widownię na scenę symbolizuje Wisłę. Miejsca siedzące zostaną zrobione z pni drzew. Scena będzie miała kształt czterolistnej koniczynki. W tak przygotowanej scenerii organizowane będą turnieje wiedzy w zakresie historii, ekologii, astronomii i muzyki itp.

Wnioskodawca: Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe,

Wałbrzych - Piaskowa Góra

- projekt: „Ekologiczne Ogrody Przyrody”

- ocena: 270 punktów

- dotacja: 15.175 zł

W ramach projektu powstanie ogród edukacyjno – przyrodniczy składający się m.in. z:

- Ogrodu ziół (2 stanowiska) - będą tu skrzynie z ziołami używanymi w kuchni polskiej np. rozmaryn, lubczyk, majeranek itp.
- Ogrodu owadów pylnych – powstanie hotel dla owadów wyposażony w domki i poidełka dla owadów oraz zasadzone rośliny, których kwiaty przywabiają owady.

- Ogrodu-stanowiska zbóż i roślin uprawnych - w specjalnie przygotowanych skrzyniach posadzone zostaną rośliny: pszenica, żyto, jęczmień, owies, proso, len, kukurydzę, ziemniaki oraz rzepak itp.

4 miejsce

Wnioskodawca: Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10,

Wałbrzych - Piaskowa Góra

- projekt: „Rowerem przez Polskę”

- ocena: 250 punktów

- dotacja: 20.000 zł

Projekt zakłada stworzenie placyku manewrowego do nauki jazdy na rowerze stworzonego na planie mapy Polski. Na placu rozmieszczone zostaną domki z wyposażeniem charakterystycznym dla różnych regionów kraju. Nauka jazdy na rowerze będzie połączona z nauką geografii, historii i kultury naszego kraju.

5 miejsce

Wnioskodawca: Zespół Szkół nr 1,

Wałbrzych - Nowe Miasto

- projekt: „Ogródek aktywnego relaksu”

- ocena: 140 punktów

- dotacja: 17.840 zł

Projekt zakłada stworzenie atrakcyjnego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu, poprzez:
- budowę boiska do gry w petanque
- montaż stołów do gry w szachy

- montaż urządzenia do streetworkout’u.

Wszystkie te obiekty powinny być dostępne dla mieszkańców.

Czytaj też:
STARA KOPALNIA: TERAZ MOŻNA ZAJRZEĆ 1400 M POD ZIEMIĘ (FOTO)
WAŁBRZYCH: WYPRAWA W KOSMOS, WYPRAWA POD ZIEMIĘ (FOTO)
NOWE MIASTO, PIASKOWA GÓRA, STARE BOGACZOWICE - TU ZMIENIĄ ŚWIAT

Znamy laureatów konkursu Fundusz Toyoty 2018Opr. MS
Foto użyczone: Toyota Motor Manufacturing Poland