W czwartek 9 września 2021 r. zostały zdemontowane szyldy Tesco przed hipermarketem w Szczawnie-Zdroju i na stacji benzynowej. Kończy się pewna epoka.


Szyldu już nie ma

Wyprowadzkę angielskiej sieci z naszego miasta śledzimy od początku. Wycofywanie się marki z Polski rozpoczęło się w roku 2016, wtedy zamknięto w szczawieńskim hipermarkecie dział sprzedaży internetowej. Latem 2017 zlikwidowano sklep przy ul. Głównej 13 na Piaskowej Górze, zimą 2019 supermarket w Świebodzicach, a we wrześniu tego roku zredukowano hipermarket w Szczawnie do rozmiarów supermarketu.

31 sierpnia 2021 został zamknięty hipermarket w Szczawnie-Zdroju. 9 września usunięto i pocięto szyld Tesco z dachu centrum handlowego, a następnie ekipa z wysięgnikiem zdjęła szyld znajdujący się na słupie przed nim, usunięto go też z nieczynnej już stacji benzynowej. Dalszy los całego obiektu nie jest na razie znany. Nieoficjalnie jest mowa o możliwości przejęcia go przez marki takie jak Carrefour czy Leroy Merlin, ale równie dobrze może on zostać sprzedany do działalności innej niż handlowa lub zlikwidowany w ogóle.

Do 31 października sieć Tesco chce zamknąć swoje sprawy w Polsce. Jak pisze portal businessinsider.pl, 301 mniejszych sklepów przejęła sieć Sailing Group, właściciel Netto. Z transakcji wyłączono 19 hipermarketów - część z tych sklepów znalazła innych właścicieli - wśród nabywców są m.in. Carrefour, Kaufland czy Leroy Merlin - informuje portal. Na tej liście na pewno jest Świdnica (centrum przejęte przez E.Leclerc), próbujemy ustalić, czy także Szczawno-Zdrój.
Pracownicy protestują

Na razie wiadomo tyle, że pracownicy szczawieńskiego hipermarketu zostali zwolnieni z pracy. Działacze NSZZ Solidarność Tesco uważają, że sieć łamie prawa pracownicze poprzez proponowanie pracownikom zawierania porozumień o zmianie warunków pracy i wynagradzania, niezgodnych ze źródłami prawa pracy wyższego rzędu.

- Ponadto uważamy, że dokonując podziału pracowników Tesco Polska sp. z o. o. na pracujących w sklepach z logo Tesco i sklepach z logo Netto i od tej okoliczności uzależniając przyznawanie poszczególnym pracownikom dodatkowych składników wynagrodzenia, niezależnych od świadczonej pracy – jakimi to świadczeniami są dodatek stażowy jak i premia absencyjna - dyskryminujecie Państwo pracowników poprzez wypłacanie dodatku stażowego oraz premii absencyjnej tylko pracownikom, którzy wykonują pracę w sklepach z logo Netto - informują działacze w piśmie skierowanym do pracodawcy.Wciąż działa pasaż Tesco. Lista otwartych sklepów i punktów usługowych:

 1. Kodak Express Super Fotograf
 2. Kantor wymiany walut Mila
 3. Telefony komórkowe Raf Art
 4. Kwiaciarnia
 5. Salon Play Krismilton
 6. Apteka Twoje Apteki
 7. Salon Plus Gsm
 8. Salon Cyfrowy Polsat
 9. Poczta Polska
 10. Jubiler
 11. H&M
 12. Empik
 13. Rossmann
 14. CCC
 15. Deichmann
 16. Szachownica
 17. RTV Euro Agd
 18. Sklep jubilerski Yes
 19. Wyposażenie wnętrz Orient – Sklep kolonialny
 20. Zabawki dla dzieci Gagatek
 21. Bielizna
 22. Odzież męska i damska On i Ona
 23. Odzież męska Leonardo

Jeśli chodzi o Tesco przy ul. Kasztelańskiej, to w obiekcie należącym do SM Podzamcze (wybudowany w 1978 roku sklep "Społem") po remoncie powstanie sklep Netto, a jego zamknięcie odłożono do pierwszych dni października (PODZAMCZE: CO DALEJ Z TESCO PRZY KASZTELAŃSKIEJ? I Z PASAŻEM? (FOTO)).Ostatni rozdział

Budowa szczawieńskiego hipermarketu, pierwszego w rejonie Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha, rozpoczęła się wiosną 2003 roku przy ul. Łączyńskiego 44 i zakończyła jesienią tego roku. Wtedy otaczały je pola uprawne, ul. Szczawieńska była jeszcze ślepa.

Wcześniej Tesco zakupiło od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa grunt w Wałbrzychu, naprzeciwko Palmiarni, po drugiej stronie ul. Wilczej, ale do wybudowania tam hipermarketu nie doszło i po wielu latach prowadzenia tam uprawy rolnej miejsce to odkupiła firma Byliny Świerk z Dobromierza, która przygotowuje je do wybudowania centrum ogrodniczego (WAŁBRZYCH PALMIARNIA: CZY POWSTANIE TU HIPERMARKET? (FOTO)) po przeprowadzeniu tamtędy dużego rurociągu gazowego (SZCZAWIENKO: WIELKI GAZOCIĄG PÓJDZIE PRZEZ 65-TY KM (FOTO)). Na razie na obu placach budowy nic się nie dzieje.Stawiając nowy sklep przy Szczawieńskiej Tesco wybudowało także rondo znane pod tą samą nazwą, które zostało przebudowane na skrzyżowanie-rondo z wyspą centralną w ostatnich miesiącach w związku z budową obwodnicy zachodniej i zyskało nową nazwę nadaną mu przez radę miejską w Szczawnie-Zdroju - Rondo Niepodległości (SZCZAWNO-ZDRÓJ: DAWNE RONDO TESCO I INNE RONDO Z NOWĄ NAZWĄ).


O planowanym przejęciu i wcześniejszej redukcji sieci pisaliśmy:
WAŁBRZYCH, SZCZAWNO: CO DALEJ Z HIPERMARKETEM I SKLEPEM TESCO? (FOTO)

TESCO SPRZEDAJE SWÓJ POLSKI BIZNES
SZCZAWNO-ZDRÓJ: ZMIANY W HIPERMARKETACH TESCO. GROZI ZAMKNIĘCIE?

32 SKLEPY TESCO DO ZAMKNIĘCIA. CO Z TYMI W NASZYM REGIONIE?
TYSIĄCE DO ZWOLNIENIA W SIECI TESCO
TESCO DO ZAMKNIĘCIA. BĘDĄ ZWOLNIENIA GRUPOWETekst i foto: Magdalena Sakowska, zdjęcie Ronda Niepodległości - Budimex Obwodnica Wałbrzycha