Narodowy Bank Polski wyemitował 2 października 2019 banknot kolekcjonerski o nietypowym nominale 19 zł, nawiązującym do roku powołania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Jak wygląda?

Banknot kolekcjonerski - 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to rarytas.Strona przednia banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, napis „niepodległa” obok którego zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis „niepodległa” , odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Banknot upamiętniający 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych jest pierwszym polskim banknotem kolekcjonerskim, w którym zastosowano zabezpieczenie w postaci paska holograficznego, pod którym znajduje się okienko wycięte w papierze oraz zabezpieczenie opracowane przez PWPW wkomponowane w gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo. Wartość nominalna banknotu, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia PWPW.

Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się zabezpieczenie optyczne w kształcie logotypu PWPW oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.

Kolekcjonerski banknot o nominale 19 zł wyemitowany zostanie w nakładzie do 55 000 sztuk. Cena banknotu będzie wynosić 80 zł brutto. Będzie go można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym - Kolekcjoner.oprac. ELW