NBP uczcił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją jubileuszowych monet o nominale 5 zł w nakładzie ponad 38 mln. Ma być ich tyle, co mieszkańców naszego kraju. Pięciozłotówkę Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja.


- Narodowy Bank Polski uczci w 2018 r. setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją wyjątkowych monet jubileuszowych oraz banknotu. Pierwsza z nich jest okolicznościową monetą w standardzie obiegowym o nominale 5 zł, na której umieszczono napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., tak aby trafiła do każdego Polaka
– pisze prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.


Moneta okolicznościowa - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 5 zł, rewers


Moneta okolicznościowa - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 5 zł, awers

Zobacz też:
500 złotowy banknot w obiegu już od przyszłego tygodnia
oprac. ELW
NBP