24 października 2020 mieszkanki Wałbrzycha, wspierane przez swoich partnerów i wielbicieli motoryzacji, przyszły o godz. 16 na miejski Rynek. To był bardzo nietypowy spacer, spacer protestacyjny obserwowany przez Policję, pełny gniewnych haseł przeciwko #PiekłoKobiet... Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Kobiety wzięły ze sobą czarne parasole, wieszaki, znicze i transparenty. Wiele ubrało się na czarno. - To pogrzeb tego rządu. Nigdy mu tego nie wybaczymy. Kaczyński niestety twój rząd obalą kobiety! - wyjaśniały i skandowały protestujące podczas spaceru sprzeciwu w Wałbrzychu.
Na transparentach panie niosły hasła antyrządowe i antyklerykalne znane z wcześniejszych "protestów czarnych parasolek", "czarnych protestów", jak: "Myślę, czuję, reaguję", ale pojawiły się też hasła bardziej gniewne i bezkompromisowe świadczące o radykalizacji nastrojów jak: "Jeszcze POLKA nie zginęła!", "Jestem *********", "***********" i "***** ***" .

Kobiety niosły flagę unijną, z herbem Wałbrzycha, pojawiła się też flaga ukraińska i Polski... ale postrzępiona - okaleczona... Niosła ją dziewczynka.


W tłumie szły panie nieznane i znane ze środowisk kultury wałbrzyskiej, posłanki, przedstawiciele środowisk wałbrzyskiej lewicy, Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, a także panie i panowie - wielbiciele motoryzacji, którzy przyjechali tu w zwartym szeregu od Szczawienka przez osiedla po Śródmieście.  
Płonące znicze ustawiono pod biurem poselskim parlamentarzystów - Zyski i Dworczyka, następnie spacer protestacyjny przez ul. Gdańską i Plac Magistracki oraz ul. Słowackiego udał się pod siedzibę PiS w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego, gdzie złożono płonące znicze, porzucono symboliczne wieszaki i gniewne transparenty.

Na drzwiach przyklejony pozostał ten najbardziej gniewny, taki który prowadził wczoraj kobiety przez Warszawę po Żoliborz... 


Z cyklu Wałbrzych protestuje:

Trzeci dzień protestów w związku z orzeczeniem TK ws. aborcji

Będzie strajk rodziców. Czego się domagają od MEN?
18 grudnia 2019 - Mieszkańcy Wałbrzycha i powiatu w obronie wolnych sądów [ZDJĘCIA]
29 listopada 2019 - strajk klimatyczny - Wałbrzych: Poszli na wagary, aby walczyć o przyszłość planety [FOTO]
20 października 2019 - Piaskowa Góra: manifestacja Wałbrzych Solidarnie z Kurdami (FOTO)
27 lipca 2019 - "Wałbrzych przeciw przemocy – solidarni z Białymstokiem! - MANIFESTACJA I KONTRMANIFESTACJA POD ZEGAREM (FOTO)
15 kwietnia 2019 - WAŁBRZYCH POPIERA PROTEST NAUCZYCIELI (FOTO)
5 maja 2018 - Wałbrzyszanie solidarni z protestem niepełnosprawnych [FOTO]
17 stycznia 2018 - WAŁBRZYCH: STRAJK KOBIET NA PLACU MAGISTRACKIM (FOTO)
3 października 2017 - CZARNY WTOREK W PIERWSZĄ ROCZNICĘ STRAJKU [FOTO]
8 marca 2017 - WAŁBRZYCH: MIĘDZYNARODOWY STRAJK KOBIET ZA NAMI [FOTO]
3 października 2016 - CZARNY PONIEDZIAŁEK W WAŁBRZYCHU [ZDJĘCIA]
3 października 2016 - WAŁBRZYCH: OGÓLNOPOLSKI STRAJK KOBIET 2 [ZDJĘCIA]Protesty dotyczące sądownictwa
KOLEJNA MANIFESTACJA POD SĄDEM REJONOWYM (FOTO)

KOLEJNA ANTYRZĄDOWA DEMONSTRACJA NA PLACU MAGISTRACKIM (FOTO)
MANIFESTACJA W OBRONIE REFORMY SĄDOWNICTWA (FOTO)
WAŁBRZYCH: PROTEST POD SĄDEM REJONOWYM (FOTO)
Wałbrzyszanie demonstrowali w obronie wolnych sądów [FOTO]


fot. Elżbieta Węgrzyn