Jesteśmy grupą rodziców i nauczycieli, którzy mówią zdecydowani NIE zdalnej szkole - piszą w swojej petycji do Ministerstwa Edukacji Narodowej organizatorzy protestu. Petycję podpisało już ponad 64 tys. rodziców i nauczycieli. Co proponują twórcy petycji? - zachęcamy do przeczytania. Popieracie ich postulaty?

-Jesteśmy zbulwersowani tym, że minister edukacji bierze udział w działaniach związanych z wdrażaniem nauczania zdalnego od września 2020r, a nie planuje działań umożliwiających uczniom powrót do szkoły. W sytuacji, kiedy wiadomo, że wirus Covid-19 jak każdy inny wirus, zostanie już z nami, a na szczepionkę możemy czekać kilka lat, decyzje ministra dotyczące nauki zdalnej są całkowicie niezrozumiałe i świadczą o braku myślenia przyszłościowego - wyjaśniają organizatorzy protestu. Pytają też retorycznie: jak pomysł kontynuacji zamknięcia szkół ma się do działających galerii handlowych, instytucji kultury i kościołów? Dlaczego rząd chce zamknąć w domach dzieci, które przechodzą wirus z reguły bezobjawowo?

Twórcy petycji sprzeciwiają się długotrwałej izolacji dzieci, żądają dyskusji i konkretnych rozwiązań, które rząd powinien przygotować i wdrożyć, aby uczniowie mogli wrócić do szkół.
Problemem edukacji zdalnej - według rodziców i pedagogów - nie są, jak się wydaje ministrowi Piontkowskiemu, braki platform edukacyjnych czy braki sprzętowe, lecz długotrwałe negatywne skutki w sferze emocjonalnej uczniów, które są efektem zdalnego nauczania.
Piszą o negatywnych skutkach wielogodzinnej pracy przed komputerem, samotności i pozbawieniu relacji rówieśniczych czego młodych pozbawia zdalne nauczanie i zaznaczają, że najbardziej poszkodowani się uczniowie z niepełnosprawnościami wymagający specjalistycznej terapii i opieki będą popadać w regres. Nawet uczniom zdrowym w takiej sytuacji grozi spadek nastroju, a uczniom z depresją stan apatii i bierności.


- Wezwij razem z nami rząd do podjęcia działań przywracających naukę w szkołach! - zachęcają twórcy petycji i zapraszają do grupy na Facebooku o nazwie: Strajk rodziców i nauczycieli - nie dla zdalnej szkoły!

O zdalnych zajęciach i nietypowym przekazywaniu świadectw pisaliśmy:
III LO Wałbrzych: Pożegnali absolwentów inaczej niż zwykle [FILM]

Wałbrzych i kraj: od rana lekcje w tysiącach domowych szkół
Rząd zdecydował o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli

oprac. ELW
fot. archiwalne z protestu nauczycieli Elżbieta Węgrzyn