Osiem lat siedem osób m.in. z Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc umykało wymiarowi sprawiedliwości, teraz usłyszeli zarzuty, a "mózg" grupy przestępczej trafił do aresztu. Za kratki trafić mogą nie tylko ci, co wyłudzali, fałszowali dokumenty, czy brali łapówki, ale i "słupy". Poznajcie szczegóły tej intrygującej sprawy.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą prowadzili przeciwko grupie czynności operacyjne od 2014 roku. Przyczyniły się one do wszczęcia postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu. Mundurowi ustalili i powiązali ze sobą grupę osób, która doprowadziła do wyłudzenia w okresie od listopada 2009 roku do marca 2010 roku sześciu kredytów na łączną kwotę 280 tysięcy złotych.
 

„Mózgiem” grupy przestępczej okazał się 56-letni wałbrzyszanin, który w toku prowadzonego postępowania został tymczasowo aresztowany łącznie na okres 6 miesięcy. Mężczyzna wręczał korzyści majątkowe bankierowi za pozytywne weryfikowanie fikcyjnie wystawionych zaświadczeń osób ubiegających się o kredyty. Zatrzymany w sprawie 57-letni dyrektor placówki w Kamiennej Górze,  w momencie popełniania przestępstw pełnił funkcję kierownika w wałbrzyskim oddziale banku. Usłyszał on zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych od 56-latka w łącznej kwocie 14 tysięcy złotych.
 

W cały proceder zamieszana była również 55-latka, mieszkanka Boguszowa-Gorc. Kobieta zajmowała się podrabianiem dokumentów. Kolejna osoba zaangażowana w wyłudzenia kredytów to 32-letni wałbrzyszanin, tymczasowo aresztowany w sprawie na okres jednego miesiąca. Wyszukiwał on osób w ciężkiej sytuacji materialnej i za zaciągnięcie wysokiego zobowiązania oferował po kilkaset złotych jednorazowego wynagrodzenia. Policjanci dotarli także do pięciu tzw. „słupów”, wobec których nie były prowadzone wcześniej postępowania. Przeciwko trzem osobom skierowano akt oskarżenia, a za dwoma pozostałymi zostały wszczęte poszukiwania.
 

Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Czytaj też:
WPADŁA SZAJKA - DORABIAŁA SIĘ NA SPROWADZANIU CUDZOZIEMCÓW
PODAJĄ SIĘ ZA POLICJĘ I CZYHAJĄ NA WASZE PIENIĄDZE
FAŁSZYWA CÓRKA CHCIAŁA 30 000 ZŁ
POLICJA WAŁBRZYCH: PERFIDIA OSZUSTÓW NIE ZNA GRANIC
CHCIELI SPRAWDZIĆ LICZNIK, ZABRALI PIENIĄDZE
ZOBACZ SENIORZE, CO CIĘ MOŻE SPOTKAĆ
NACIĄGACZ UDAWAŁ, ŻE ZBIERA NA LECZENIE
POLICYJNI PRZEBIERAŃCY WYŁUDZAJĄ PIENIĄDZE
CWANA SENIORKA ZDEMASKOWAŁA OSZUSTA


oprac. ELW
fot. ilustracyjne