Postępuje remont ul. Garbarskiej w Wałbrzychu. Wykonawca boryka się z trudnościami natury... archeologicznej. Na jaką niespodziankę natrafiono na wysokości wałbrzyskiej kolegiaty?

Budowa - wyzwanie archeologiczne

Prace remontowe na ul. Garbarskiej w Wałbrzychu od maja trwają w sercu zabytkowego centrum miasta, a nadzorujący go specjaliści - w tym archeolog z uprawnieniami są wzywani na plac budowy. Zwłaszcza odkąd prace objęły fragment drogi pomiędzy ul. Moniuszki i Młynarską. 

- W miejscach, gdzie chcielibyśmy widzieć postęp wykonawca natrafia na wiele różnych typowych dla Wałbrzycha przeszkód jakimi są przede wszystkim niezinwentaryzowane elementy infrastruktury - mówił podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Prezydent Roman Szełemej. Jest on na bieżąco informowany o postępach na placu budowy obwodnicy, gdzie do takich znalezisk dochodzi, ale trafiają się też one w innych remontach. - Budowa obwodnicy skupia na takim długim odcinku wszystkie zagrożenia, które w Wałbrzychu są typowe. Możemy je spotkać na przykład na ul. Garbarskiej, która jest realizowana w ramach środków unijnych. Właściwie na połowie drogi znaleźli wykonawcy wszystko to, czego nie powinno tam być, ale znaleźli. W centrum miasta. Ksiądz Rusin często informuje mnie, że coś znaleziono, bo dzieje się to obok kościoła. Ten remont jest niezwykle trudny. Każda budowa w Wałbrzychu jest wyzwaniem archeologicznym również. Dosłownie i w przenośni - wyjaśniał włodarz naszego miasta. Budowa w naszym mieście to prawdziwa loteria, niespodzianki infrastrukturalne i geologiczne występują niemal zawsze, a i archeologicznych nie brak.
Kanał i inne przypadki
- Na Garbarskiej spotykamy ciągle coś nowego. Odkryliśmy niedawno bardzo stary kamienny kanał kanalizacji deszczowej - wyjaśnia Andrzej Piękny, główny specjalista do spraw inwestycji i remontów Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. Na plac budowy przybył przedstawiciel konserwatora zabytków, który narzucił sposób prowadzenia prac przy tym relikcie dawnej kanalizacji. - Znalezisko to nie było naniesione na mapach do celów projektowych. Konserwator oczekuje od nas zachowania tego kanału i być może jego uszczelnienia. Wykonane były jego badania i czekamy na ich wyniki. Jeśli jego stan będzie kiepski, to trzeba będzie wprowadzić do niego rurę, a obudowę - zgodnie z sugestią konserwatora - pozostawimy. Jeśli kanał okaże się szczelny, nowa rura w nim może być niepotrzebna - dodaje nasz rozmówca, i zaznacza, że kanał ten będzie nadal służył i zostanie podczas remontu ponownie zakryty. Poza kanałem na Garbarskiej znaleziono też nieczynny i mocno skorodowany gazociąg.- Zdarza się też nierzadko, że zaznaczone na mapie sieci znajdują się w innym miejscu, przykładowo przesunięte o dwa metry. W przypadku tak ograniczonej przestrzeni na Starówce pomiędzy zwartą zabudową to istotne utrudnienia -
wylicza Piękny. By uniknąć przerw w dostawie usług, przy każdym takim nowym odkryciu konieczny jest przyjazd a to pogotowia wodociągowego, a to przedstawicieli gazowni. Często wielka niewiadoma znajduje się w rurach osłonowych, co wymaga ostrożnych zabiegów i sprawdzenia.  - Co chwilę usuwamy też inne kolizje w porozumieniu ze wszystkimi. Obecnie dolny fragment ulicy, od ul. Mickiewicza do Młynarskiej jest już "opanowany", wiadomo już co należy dokończyć, natomiast w górnej części ulicy co chwilę coś odkrywamy. Teraz prace powinny nabrać tempa również tutaj, wszyscy branżyści wiedzą już które kable i rury muszą przełożyć - zaznacza główny specjalista ZDKiUM. Prace te wymagały uzgodnień z wodociągami, gazownią, konieczne były też działania na sieciach elektrycznych, energetycznych szeroko pojętych i teletechnicznych. A wszystkie kable oraz rury poplątane i stłoczone na małej powierzchni uliczki wytyczonej wieki temu. Z uwagi na kolizje i niezbędne odległości pomiędzy poszczególnymi elementami infrastruktury trzeba było ustalić nowy ich bieg.      Terminy i koszty

Niespodzianki wpływają na terminowość prac, jeśli zakładany czas ich zakończenia ma być dotrzymany wymagają powiększenia sił na placu, a nawet pracy w niedzielę. Prowadzona kompleksowa przebudowa ul. Garbarskiej obejmuje ok. 145 m drogi, czyli odcinka od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Moniuszki. Szczegółowy zakres prac znajdziecie - Wałbrzych: Ulica Garbarska do remontu i zamknięta dla ruchu.
Prace remontowe to część "Rewitalizacji Wałbrzycha w ramach Planu Junckera ze wsparciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego", przebudowa ul. Garbarskiej wraz z infrastrukturą prowadzona jest przez przedsiębiorstwo Mat-Bruk ze Świdnicy, zadanie ma kosztować 1,97 mln zł. Przewidywany termin zakończenia działań remontowych przewidziane w postępowaniu przetargowym to 31 października 2019, jednak zgodnie z danymi z Inteligentnego Systemu Transportowego zamknięcie Garbarskiej ma potrwać do 22 listopada. 


Polecamy
Wałbrzych: Remont ul. Garbarska - którędy piesi, a którędy kierowcy? [FOTO]
Wałbrzych: Ulica Garbarska do remontu i zamknięta dla ruchu
Wałbrzych: Koniec z ulicznym rodeo - ulica Garbarska do remontu [FOTO]

Co jeszcze do remontu?
CO WSTRZYMUJE PLANOWANE NA 2019 ROK REMONTY WAŁBRZYSKICH DRÓG?
WAŁBRZYCH: CO Z PLANAMI REMONTÓW DRÓG NA 2019 ROK?
MIASTO MASOWO ZLECA PROJEKTY PRZEBUDOWY DRÓG
WAŁBRZYCH: KTÓRE DROGI NAJSZYBCIEJ DO REMONTU?

O inwestycjach z EBI:
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]


Elżbieta Węgrzyn