Odwiedziliśmy stację i dworzec Wałbrzych Szczawienko, gdzie według zapowiedzi na torach miały toczyć się prace, a wyremontowany, otwarty niedawno budynek miał być szybko zasiedlony przez chętnych najemców. Nie tak prosto...


W środku

Zabytkowy budynek dworca został otwarty przez nowego właściciela, miasto Wałbrzych, w kwietniu, o czym pisaliśmy: DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO NARESZCIE JAK NOWY (FOTO). Wielka renowacja kosztowała 6 541 769 zł, z czego 2,5 mln dotacji przyznała Unia Europejska (niska emisja). Władze miasta przedstawiły wtedy koncepcję zagospodarowania sporej liczby wolnych lokali na parterze i piętrach. Na dole w poczekalni miała być mała gastronomia i kiosk, na piętrach nad nią hostel dla młodych turystów, a drugie skrzydło dworca zostało przeznaczona do zagospodarowania dla chętnego przedsiębiorcy, być może restauratora.Niestety, przez kilka miesięcy nie było chętnych i wreszcie pojawił się przełom, a z nim zmiana koncepcji zagospodarowania dworca. - Zgłosiło się dwóch, trzech potencjalnych dzierżawców, ale oni chcą zagospodarować tę przestrzeń na potrzeby biur. Ogłaszamy ponownie przetarg i będziemy wynajmować. To trudny obiekt, stwierdziliśmy, że hostel to nie jest dobry pomysł, więc u góry raczej będą biura, a na dół cały czas poszukujemy chętnych do otwarcia restauracji i baru - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wizja lokalna: samochody wyraźnie nie mieszczą się na parkingu, ale w pięknej poczekalni, do której drzwi same się otwierają - pusto i niewiele osób czeka na pociąg czy na autobus nr 1. Może to wakacje.- Dworzec zaczyna żyć, liczba miejsc parkingowych jest tam za mała, ale to zabytkowa aleja i konserwator zabronił wycinania drzew. Dlatego uruchomiliśmy linię nr 1 i zachęcamy do korzystania z niej, bo używanie tu samochodów jest moim zdaniem całkowicie niedobrym pomysłem - mówi prezydent. Dlatego z programu niskiej emisji na dworcu ma się pojawić do przyszłego roku wypożyczalnia rowerów elektrycznych i wiata na rowery prywatne, podobna do tej, jaka jest przy Palmiarni.

I na zewnątrz

Czytelników zaniepokoiła pustka na torach i peronach stacji, gdzie prace rozpoczęto wiosną, ale teraz nie widać tam ani pracowników, ani maszyn. Jednak, jak mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wszystko jest pod kontrolą, a wykonawca po prostu podzielił inwestycję na części.- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, ponieważ ruch pociągów musi być utrzymany, a remontem są objęte dwie sąsiadujące ze sobą stacje, Świebodzice i Wałbrzych Szczawienko. W tej chwili wykonawca koncentruje się na Świebodzicach, a przyczyną tego jest kwestia utrzymania płynności ruchu. Otrzymaliśmy zapewnienie od kierownika budowy, że wszystko idzie zgodnie z planem, a ma zostać zakończone do listopada i wtedy ruszą prace na przystanku Wałbrzych Centrum - mówi przedstawiciel PKP PLK. O Świebodzicach pisaliśmy: PRACE NA STACJI KOLEJOWEJ: PRZEJAZD PRZESUNIĘTY.Prace renowacyjne na torach i peronach dookoła niego są częścią wielkiego planu renowacji linii kolejowej nr 274 łączącej Wrocław, Wałbrzych, Jelenią Górę i Zgorzelec. Od 2005 roku inwestycje na tej linii pochłonęły już 645 mln zł, a nowe, w rejonie wałbrzyskim, czyli prace w Świebodzicach, na Szczawienku i na planowanym Wałbrzychu Centrum to kolejne 100 mln zł.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH (SZCZAWIENKO): DLACZEGO 15 MAJA JEST WAŻNĄ DATĄ? (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ŁADNIE SIĘ PREZENTUJE (FOTO WNĘTRZA)
JAK KUPIMY BILETY NA STACJACH ŚWIEBODZICE I SZCZAWIENKO?
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - SĄ KŁOPOTY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO BEZ DACHU (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ZMIENIA SIĘ W OCZACH (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE
PODZAMCZE - NOWA LINIA JUŻ OD 1 MARCA?Tekst i foto: Magdalena Sakowska