28 listopada 2018 Wałbrzych zyskał dwa kobiece akcenty. Tego dnia pierwszy raz spotkała się nowo powstała Rada Kobiet, a rondo na Sobięcinie ma nowe tabliczki informujące o jego patronce, którą jest Irena Sendlerowa.

Rada Kobiet

Powstała 22 listopada Rada Kobiet spotkała się w środę 28 listopada po raz pierwszy. - Podczas spotkania inauguracyjnego w Ratuszu w obecności prezydenta poznałyśmy się i wybrałyśmy prezydium. Przewodniczącą rady została Aldona Ziółkowska-Bielewicz, wiceprzewodniczącą Danuta Marosz, a sekretarzem Sylwia Bielawska - mówi Elżbieta Polewska, pełnomocnik Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet i członkini rady. Przypominamy, że powstanie Rady Kobiet jest jednym z elementów wałbrzyskich obchodów 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych. Rada jest ciałem opiniodawczo-doradczym prezydenta naszego miasta i będzie monitorować kwestie dotyczące sytuacji przedstawicielek płci pięknej w Wałbrzychu ze szczególnym uwzględnieniem równouprawnienia. Skład rady i jej zadania opisywaliśmy w ostatnich dniach - POWSTAŁA RADA KOBIET. KTO W NIEJ ZASIADA?. - W radzie zasiada obecnie 11 pań, jednak przyjęcie nowych członkiń nie jest wykluczane. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 13 grudnia - dodaje Polewska. Poza ukonstytuowaniem tego nowego kobiecego gremium w programie obchodów były też wcześniejsze projekcje filmowe, wieczorny spektakl, a także cykl jesiennych imprez podkreślających 100-lecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych, a także zorganizowanych przez mieszkanki naszego regionu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisaliśmy o nich - UPAMIĘTNILI STULECIE UZYSKANIA PRZEZ KOBIETY PRAW WYBORCZYCH [FOTO].


Irena Sendlerowa przy Palestynie

29 marca 2018 roku Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę nadającą bezimiennemu rondu na ul. 1 Maja na Sobięcinie nazwę 
Ronda Ireny Sendlerowej, natomiast tabliczki informujące o patronce tego pierwszego wałbrzyskiego ronda zostały uroczyście odsłonięte 28 listopada. - Irena Sendlerowa to wyjątkowa postać, która uratowała wiele istnień, w tym dzieci ryzykując tym, co najważniejsze, czyli swoim życiem. Kilka rond w Polsce zyskało ją za patronkę, dobrze że mamy taki obiekt również w Wałbrzychu - mówi obecna podczas odsłonięcia tablicy Katarzyna Mrzygłocka, posłanka ziemi wałbrzyskiej.
Podczas marcowej sesji prezydent Roman Szełemej podkreślał, że nazwa sobięcińskiego ronda wynika z racji obchodzenia w tym roku w naszym kraju roku Ireny Sendlerowej i wspominaniu tych, co ratowali podczas wojny ludność żydowską. Dobrym miejscem na to uhonorowanie jest rondo położone w okolicy dolnego Sobięcina zwanego przez mieszkańców "Palestyną". - Mało kto pamięta, że nieopodal, przy obecnej galerii handlowej mieścił się stary wałbrzyski cmentarz żydowski. Ten nowszy, na ul. Moniuszki też jest zaniedbany, dlatego planujemy wiosną akcję jego porządkowania - zapowiedziała Elżbieta Polewska i zaprosiła obecnych na spotkaniu do przyłączenia się do wspólnych działań w tym zakresie. Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy włodarz naszego miasta przypomniał bohaterstwo Sendlerowej będące symbolem walki kobiet o uczestnictwo w życiu społecznym. Przypomniał też, że wybór miejsca przyjmującego imię Ireny Sendlerowej nie jest przypadkowe - tutaj tuż po wojnie na krótko zamieszkali przybyli do Wałbrzycha osadnicy wyznania mojżeszowego. - Cała historia trwała około dziesięć dni. Osiedleni po wojnie na dolnym Sobięcinie przedstawiciele ludności żydowskiej szybko Wałbrzych opuścili z uwagi na trudne warunki życia i pracy w kopalni, do których nie byli przygotowani - wyjaśnia prezydent.  
W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawicielki organizacji kobiecych, harcerze, a także młodzież i nauczyciele z ZSP nr 1 na Sobięcinie i ZSP nr 5 ze Śródmieścia.O wałbrzyskich rondach:
RONDO PRZY PALMIARNI WESZŁO DO UNII EUROPEJSKIEJ
RONDO PRZY PALMIARNI ZOSTANIE NAZWANE?

TRZY RONDA Z NAZWAMI. BĘDZIE SKWER LECHA KACZYŃSKIEGO?
PALMIARNIA: NA RONDZIE SPORE ZMIANY - BĘDZIE NOWY DĄB? (FOTO)
PLAC NA ROZDROŻU ZMIENI NAZWĘ. NAZWA BEZIMIENNE RONDA


Polecamy również:
REŻYSER ABRAHAM RAVETT O WAŁBRZYCHU I POSZUKIWANIACH (FOTO)
Dorastali w Wałbrzychu, spotkali się po 60 latach!
WAŁBRZYSCY ŻYDZI: TRAGICZNE LOSY I PUSTKA PO NICH
CO Z DAWNYM CMENTARZEM ŻYDOWSKIM?
WAŁBRZYCH W SZCZEGÓŁACH: CMENTARZ ŻYDOWSKI W WAŁBRZYCHU (FOTO)
HISTORIA PEWNEGO POCHÓWKU PRZY ZAMKU KSIĄŻ I DWÓCH EKSHUMACJIPrzeczytajcie też:
Kino Apollo: Festiwal Kobiet z Wilkiem - bezpłatne projekcje
UPAMIĘTNILI STULECIE UZYSKANIA PRZEZ KOBIETY PRAW WYBORCZYCH [FOTO]
POWSTAŁA RADA KOBIET. KTO W NIEJ ZASIADA?


Elżbieta Węgrzyn