Pochodzący ze Świdnicy ksiądz Paweł Kania - przedstawiony w dokumencie "Tylko nie mów nikomu" już nie jest kapłanem. Został wydalony ze stanu duchownego.

Wczoraj informowaliśmy o świdnickim akcencie w dokumencie "Tylko nie mów nikomu", filmie który ma już ponad 11 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Więcej pisaliśmy o tym: Tylko nie mów nikomu - akcenty z diecezji świdnickiej.

Sprawa ta przyjęła nieoczekiwany zwrot. Archidiecezja wrocławska wydała specjalne oświadczenie dotyczące Pawła Kani.

Paweł Kania nie jest już księdzem. Po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego i w tym kontekście informacja podana w filmie jest nieaktualna. Reżyser nie kontaktował się z archidiecezją i być może stąd wynika brak tej wiedzy.

Wiele razy wyjaśnialiśmy tę sprawę dziennikarzom, deklarując jednocześnie gotowość udzielenia pomocy osobom pokrzywdzonym. Wiem, że wobec ogromu cierpienia tych, którzy zostali skrzywdzeni traci na znaczeniu tłumaczenie procedur, przytaczanie dat oraz zapewnianie, że jako archidiecezja wrocławska postępowaliśmy zgodnie z prawem.

Nic nie może wymazać zła, jakiego doznały osoby pokrzywdzone i z szacunku do nich nie będę po raz kolejny wracał do kwestii proceduralnych. Powtórzę jedynie, że wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość pomocy tym, którzy o nią wystąpią.

Ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej


Polecane:
Tylko nie mów nikomu - akcenty z diecezji świdnickiej

Przypominamy też, że przypadki z rejonu wałbrzyskiego Fundacja Nie Lękajcie Się umieściła na mapie kościelnej pedofilii - Wałbrzych i region na mapie kościelnej pedofilii w Polsce

Świdnica dla Was
fot. ilustracyjne