W sobotę, 11 maja w serwisie internetowym YouTube pojawił się film "Tylko nie mów nikomu". To 2-godzinny dokument opowiadający o przypadkach pedofilii w polskim Kościele. Pojawiły się tam niestety "akcenty" z diecezji świdnickiej.

Nie milkną komentarze po premierze filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". Zdanie na temat dokumentu zabierają dziennikarze, politycy, nawet celebryci. Film Sekielskiego wyświetlono już ponad 6,8 mln razy (stan na poniedziałek, 13 maja godzina 7.00).

Pokazuje on kolejne przypadki pedofilii w polskim Kościele. Autor dociera do ofiar księży i ukrytą kamerą nagrywa ich konfrontacje z oprawcami po latach.
W dokumencie pada wiele przykładów ukrywania księży pedofilów, jak i dalsze ich kontakty z dziećmi... W filmie pojawia się niestety akcent z naszej diecezji. Chodzi tu o pochodzącego ze Świdnicy księdza Pawła K., skazanego za pedofilię. Dopuścił się on niewybaczalnych czynów z kilkoma nieletnimi. Wszystko to po tym, jak ujawniono jego "kolekcję" pornografii dziecięcej. Z dokumentu dowiadujemy się też, że biskup Jan Tyrawa (w latach 1973-74 wikariusz w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy) był jedną z osób, która starała się zatuszować przestępstwa popełnione przez wspomnianego wcześniej księdza Pawła K.


Film dostępny jest pod linkiem: TYLKO NIE MÓW NIKOMU

Autorzy przeprowadzili kilkadziesiąt rozmów z osobami, które w dzieciństwie były molestowane przez księży. Tytuł obrazu to nawiązanie do najczęściej powtarzanej w filmie frazy - każda z ofiar mówi w pewnym momencie, że krzywdzący je ksiądz zakazywał mówić nawet na spowiedzi o tym, co je spotkało...Przypominamy też, że przypadki z rejonu wałbrzyskiego Fundacja Nie Lękajcie Się umieściła na mapie kościelnej pedofilii - Wałbrzych i region na mapie kościelnej pedofilii w Polsce

Świdnica dla Was