Maria Bor, wybitna rzeźbiarka, która związała swoje życie z Wałbrzychem odeszła, ale jej dzieła i projekty pozostały. Powstał też pomysł nazwania jej imieniem miejsca w Wałbrzychu związanego ze sztuką. Oto szczegóły.

- Mam propozycję, aby jedną z sal, w których odbywają się czasowe ekspozycje dzieł artystycznych, nazwać salą imienia Marii Bor, zasłużonej i znanej w mieście rzeźbiarki. W ten sposób złożymy hołd zmarłej artystce, a pamięć o Niej będzie trwać  - argumentuje Maria Romańska, przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha. Swoją interpelację do prezydenta Wałbrzycha w tej sprawie wystosowała kilka dni po pogrzebie rzeźbiarki. Odpowiedź przyszła w pierwszych dniach lutego. - W Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia jedna z sal wystawienniczych zostanie nazwana imieniem Marii Bor. W sali tej planuje się także stworzyć stałą ekspozycję prac Pani Marii, którą gminie zamierza przekazać rodzina zmarłej Artystki - odpowiada Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha. 

Pomysł - Jesteśmy w trakcie uzgodnień z rodziną pani Marii, która z trzech naszych sal zyska nowe miano. Pod uwagę brana jest sala wystawiennicza w budynku B5, gdzie wystawiane były m.in. zdjęcia Tadeusza Rolke, w B4 - gdzie wystawiana jest ceramika, oraz w B10 na górze. Chcielibyśmy finalizować przygotowania jeszcze w tym roku - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Trwają uzgodnienia z synami zmarłej artystki dotyczące też przekazania w depozyt Starej Kopalni dzieł i projektów pochodzących z pracowni pani Marii mieszczącej się w dzielnicy Szczawienko. Sala wystawiennicza przed otwarciem z nową nazwą zyska nowe profesjonalne oświetlenie galeryjne.  

Zobacz też:
Maria Myśliborska Bor - Wałbrzych żegna rzeźbiarkę [ZDJĘCIA]
Więcej o życiu i wystawach Marii Bor - Wałbrzych: Nie żyje Maria Bor - pogrzeb w poniedziałek  
Maria Bor Myśliborska w BWA

Elżbieta Węgrzyn