16 listopada 2019 roku druhowie z OSP Gorce odebrali nowy sprzęt zakupiony ze środków budżetu partycypacyjnego powiatu wałbrzyskiego. Jakie doposażenie otrzymali i jakie wyzwanie czeka ich w najbliższych miesiącach?

Nowy sprzęt

Strażacy z OSP Gorce gościli w sobotnie popołudnie przedstawicieli powiatu: wicestarostę - Iwonę Frankowską oraz radnego powiatowego Leonarda Górskiego, a także władze miejskie zastępcę burmistrza Sebastiana Drapałę oraz radnych Rady Miejskiej.
Okazją do spotkania było przekazanie strażakom sprzętu zakupionego za środki pozyskane dzięki uprzejmości i głosach mieszkańców na strażacki projekt w tegorocznym powiatowym budżecie partycypacyjnym. Przedstawiciele powiatu oraz miasta akcentowali kolejny raz, że strażacy cieszą się dużym społecznym zaufaniem, ale by skutecznie pracować potrzebują odpowiedniego, często kosztownego sprzętu. - Sprzęt ma za zadanie wspomóc strażaków w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Boguszów Gorce, jak i powiatu wałbrzyskiego - zaznaczyli goście i przypomnieli też, że doceniają trud ratowników organizując od 2019 roku uroczyste Święto Strażaka.OSP Gorce uzyskała doposażenie za niemal 41 tys. zł. - Otrzymaliśmy hydrauliczną wyważarkę do drzwi i to ona była najbardziej kosztowna jako pojedynczy sprzęt. Do tego trafiło do nas 10 kompletów ubrań bojowych strażackich w kolorze piaskowym wraz z niezbędnym obuwiem. Mamy też nowe dwa plecaki ratownicze R1. Bardzo brakowało nam takiego plecaka ratowniczego, dotąd dysponowaliśmy starym plecakiem, który wędrował pomiędzy dwoma naszymi samochodami, a teraz dzięki dwóm nowym możemy je przeznaczyć do naszych wozów, a ten wysłużony będzie pełnił rolę pakietu ćwiczebnego - wyjaśnia Przemysław Guzik, naczelnik OSP Gorce. Strażacy dziękowali gościom za przekazane wsparcie, a także podkreślali swoją wdzięczność dla mieszkańców, że to właśnie ich poparli w ostatnim głosowaniu w budżecie partycypacyjnym powiatu. Przekazali gościom pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za ich działania na rzecz własnej jednostki. Otrzymane przez strażaków nowe pakiety medyczne to istotna zmiana z uwagi na stan osobowy OSP, a także dopływ do niej młodych osób pragnących przystąpić do szkolenia oraz zdobywania nowych uprawnień. - Wcześniej, dzięki pozyskanym środkom udało nam się przeszkolić 8 ratowników i teraz mamy 15 druhów z uprawnieniami do wyjazdów do akcji. Inwestujemy też w szkolenia, złożyliśmy się ostatnio z własnych pieniędzy razem ze szkolącą się u nas młodzieżą na zakup fantoma niezbędnego do sprawnie prowadzonych ćwiczeń w resuscytacji - wylicza Guzik.   Wyzwanie kolejnego roku


Kolejnym wyzwaniem na nadchodzące miesiące dla druhów z Gorc jest pozyskanie nowego samochodu. To duży wysiłek logistyczny dla strażaków, a finansowy dla gminy. - Jako jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego mamy obecnie dobry sprzęt, ale brakuje nam nowego wozu ratowniczo-gaśniczego. Nasz niezawodny Jelcz jest już wysłużony, to rocznik 1994 liczący dziś 25 lat, a Volkswagen T4 jest z 1993 roku, jednak jest znacznie rzadziej używany - wyjaśnia naczelnik OSP Gorce. Pierwszy krok w kierunku nowego wozu już został wykonany. - Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej zostanie przyjęty budżet miasta na przyszły rok. Zabezpieczyliśmy w nim środki w wysokości 400 tys. zł na zakup samochodu dla strażaków z Gorc, będziemy też aktywnie wspierać ich starania o dodatkowe środki ze źródeł zewnętrznych na ten cel - mówi Sebastian Drapała, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc.
Przed druhami jeszcze długa droga, bo średni samochód gaśniczy z koniecznym oprzyrządowaniem kosztuje dziś ponad 800 tys. zł, a za rok kto wie jakie będą ceny uzależnione m.in. od kursów walut. Jednak dzięki zabezpieczonym środkom budżetowym w gminie strażacy ze wsparciem Ratusza mogą aplikować o wsparcie dotacyjne ze strony związku OSP, Komendy Głównej PSP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a także samorządu na szczeblu wojewódzkim.Przypominamy, że w Wałbrzychu jest jedna, a w powiecie wałbrzyskim jest 16 jednostek OSP. Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należy 9: OSP Boguszów, OSP Gorce, Czarny Bór, Jaczków, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Walim i Zagórze Śląskie. W ostatnich latach lokalne OSP znacznie odświeżyły swój park maszynowy, nowe samochody zyskały: w 2019 - OSP Stare Bogaczowice, Głuszyca i Mieroszów, 2017 - OSP Borówno, Stare Bogaczowice i Zagórze Śląskie, 2016 - OSP Walim, Witków, 2015 - OSP Boguszów, 2014  - OSP Mieroszów, 2013 - OSP Głuszyca, 2012  - OSP Stare Bogaczowice, 2011 - OSP Jaczków i 2010 - OSP Czarny Bór.
Jeszcze w tym roku nowy samochód transportowy otrzyma OSP Boguszów, a Specjalistyczna OSP Wałbrzych otrzyma samochód sztabowy w ramach wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. 

Polecamy też:
WAŁBRZYCH I REGION: OSP MAJĄ PIENIĄDZE NA NOWY SPRZĘT [FOTO i LISTA]

STRAŻACY, BOKSERZY - CO ICH ŁĄCZY?
OCHOTNICY Z REGIONU WAŁBRZYSKIEGO DOSTALI NOWE WĘŻE [FOTO]

Czytaj też:
OSP MIEROSZÓW: STRAŻACY CIESZĄ SIĘ ZAKUPIONYM WOZEM [FOTO]
KTÓRE OSP OTRZYMAJĄ DOTACJE NA SAMOCHODY I SPRZĘT?
STRAŻACY Z WALIMIA BĘDĄ MIEĆ NOWY SAMOCHÓD
OSP BOGUSZÓW MA NOWEGO QUADA
STRAŻACY OSP WALIM Z NOWYM WOZEM [FOTO]
DWA NOWE WOZY DLA STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW
JESZCZE JEDEN NOWY WÓZ STRAŻACKI

LEKKI SAMOCHÓD POŻARNICZY DLA OSP STARE BOGACZOWICE
STRAŻACY OSP GŁUSZYCA MAJĄ NOWY WÓZ - ROMAN [FOTO]

oprac. Elżbieta Węgrzyn
Fot: Maya Orłowska.