Pozamykane szpitale, zakażona stacja sanitarno-epidemiologiczna, urząd miasta sparaliżowany finansowo z powodu zamknięcia banku, szpital walczący z decyzjami wojewody - takie informacje płyną z powiatów sąsiadujących z wałbrzyskim.


Stan obecny w sąsiadujących z Wałbrzychem powiatach można porównać z danymi z wcześniejszych raportów: Wałbrzych region: koronawirus w natarciu na sąsiadów, Koronawirus: dramatyczna sytuacja w sąsiednich powiatach.


Powiat świdnicki

W powiecie w poniedziałek 2 listopada pojawiło się 40 nowych przypadków: 15 przypadków Świdnica, 9 przypadków gmina Świdnica, 7 przypadków Świebodzice, 2 przypadki gmina Strzegom, 2 przypadki Dobromierz, 2 przypadki gmina Marcinowice, 1 przypadek Jaworzyna Śląska, 1 osoba gmina Żarów, 1 osoba bezdomna). Dokładniejszych danych nie podano 2 listopada ze względu na problemy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, gdzie wykryto zakażenia wśród pracowników.Stan na 1 listopada:

Odnotowano 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusem:
– 14 przypadków Świdnica,
– 6 przypadków gmina Świdnica,
– 8 przypadków Świebodzice,
– 1 przypadek Strzegom,
– 1 przypadek Żarów,
– 1 przypadek gmina Jaworzyna Śląska.

Liczba potwierdzonych do tego dnia przypadków: 706;
liczba osób objętych kwarantanną: 879;
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 15;
liczba osób hospitalizowanych: 49;
liczba ozdrowieńców: 220;
liczba zgonów: 24.


Świdnicki szpital "Latawiec" wstrzymał do odwołania planowe zabiegi operacyjne i diagnostykę. Powodem jest kilkudziesięciu pracowników szpitala wyłączonych z pracy z powodu izolacji, kwarantanny lub zwolnienia lekarskiego. Wcześniej zakażenia wykryto w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, jeszcze wcześniej wśród personelu pogotowia ratunkowego.


Oświadczenie szpitala

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COVID-19 do odwołania podlegają wstrzymaniu przyjęcia do oddziałów szpitalnych w trybie planowym, celem wykonania zabiegów operacyjnych, jak i w celach diagnostycznych. Ograniczeniu do niezbędnego minimum lub czasowemu zawieszeniu podlegają świadczenia wykonywane planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to: porodów rodzinnych, poradni medycyny pracy, badań EEG, poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Świdnicy i Strzegomiu.


Jak deklarują władze placówki, nie ma zagrożenia wstrzymania przyjęć pacjentek do porodów, a także wszelkich przyjęć w trybie pilnym, czyli w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.


Powiat kamiennogórski

Tu w stosunku do dnia poprzedniego 2 listopada przybyły tylko dwa nowe przypadki. Sytuacja w powiecie wygląda na spokojną, a pamiętamy, że kiedy cały Dolny Śląsk był jeszcze w żółtej strefie, tu właśnie ogłoszono strefę czerwoną.Powiat kłodzki

Tu w ciągu doby od 1 do 2 listopada przybyły 33 nowe przypadki. Decyzją wojewody dolnośląskiego z 2 listopada na terenie powiatu powstaną 3 nowe izolatoria - dwa w Polanicy-Zdrój i jedno w Lądku-Zdroju. Centrum Zdrowia w Bystrzycy Kłodzkiej odwołało się od decyzji wojewody z końca października nakładającej na szpital obowiązek zapewnienia 75 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Powiat dzierżoniowski

Tu niestety z 1 na 2 listopada przybyły aż 53 nowe przypadki. Sytuacja epidemiologiczna w powiecie dzierżoniowskim na 2 listopada według danych PSSE Dzierżoniów:


Nowe przypadki:

Ilość nowych zakażonych - 53
Ilość zgonów nowych - 0
Ilość nowych wyzdrowień - 0.

W sumie:
Ilość osób zakażonych - 1010
Ilość zgonów - 10
Ilość ozdrowieńców - 390.

Aktualnie:
Liczba osób w kwarantannie oraz izolacji - 1866.


Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie wstrzymał przyjęcia pacjentek do porodów i cięć cesarskich, początkowo w dniach od 30 października do 1 listopada. Niestety: W związku z trudną sytuacją epidemiczną od dnia 2.11.2020 r.  konieczne jest przedłużenie terminu wstrzymania przyjęć do porodów, w tym cięć cesarskich do odwołania. Sytuacja ma związek z brakiem personelu anestezjologicznego, wywołanym obecną sytuacją epidemiczną.


Powiat jaworski

Tu ostatnie dane szczegółowe pochodzą niestety z 29 października. Według danych wojewody z 1 na 2 listopada odnotowano w powiecie zerowy przyrost przypadków.W powiecie:

- kwarantanną objęto 528 osób;
- nadzorem epidemiologicznym objęto 374 osoby;
- zarażonych 167 osób;
- zmarły 4 osoby;
Liczba ozdrowieńców - 65 osób.

- Gmina Jawor - zarażone 64 osoby
- Gmina Bolków - zarażone 43 osoby
- Gmina Paszowice - zarażone 9 osób
- Gmina Wądroże Wielkie - zarażone 28 osób
- Gmina Męcinka - zarażone 12 osób
- Gmina Mściwojów - zarażone 11 osób
.

Urząd miasta w Jaworze informuje, że w związku z zamknięciem banku BNP PARIBAS, z którego usług bankowości korzysta gmina Jawor, kasy gotówkowe w Urzędzie Miasta zostają zamknięte. Trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.Informacja wojewody dolnośląskiego o sytuacji w regionie 2 listopada 2020:

Jak można zauważyć, dane wojewody bywają rozbieżne z danymi publikowanymi przez poszczególne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Powodem może być poślizg o jeden dzień.


Nasz codziennie aktualizowany raport na temat koronawirusa w Wałbrzychu i powiecie:


Opr. MS
Foto: Świdnica Dla Was.info