Zamknięte pogotowie, spór o to, gdzie ma być tak zwany szpital covidowy, dzienny wzrost zachorowań bliski setki, poszukiwania pracowników medycznych z propozycją bardzo wysokich wynagrodzeń - to się dzieje w powiatach sąsiadujących z wałbrzyskim w ostatnich dniach.


Powiat świdnicki


Informacja PSSE Świdnica z 27.10.2020 (stan na godzinę 11.00):

21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim:

- 9 przypadków Świdnica,
- 3 przypadki gmina Świdnica,
- 3 przypadki Świebodzice,
- 2 przypadki Marcinowice,
- 1 przypadek Strzegom,
- 1 przypadek gmina Żarów,
- 1 przypadek gmina Jaworzyna Śląska,
- 1 przypadek Marcinowice.

liczba osób objętych kwarantanną - 663
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 15
liczba osób ze względu na podejrzenie COVID-19 - 43
liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów (potwierdzonych) - 522
liczba ozdrowieńców - 212
liczba zgonów - 21.

Ambulatorium pogotowia ratunkowego w Świdnicy zostało zamknięte do odwołania:

SOR zamknięty z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem - taki komunikat wisi na drzwiach wejściowych Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Świdnicy. Na wejściu do Powiatowego Pogotowia Ratunkowego przeczytać można" "Prosimy kierować się do najbliższej otwartej placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej Wałbrzych, Świebodzice, Dzierżoniów". W placówce zachorował personel medyczny i administracja. Trwają testy. Przypominamy, że szpital "Latawiec" pracuje w ograniczonym zakresie (Koronawirus: dramatyczna sytuacja w sąsiednich powiatach).

Bardzo trudna sytuacja panuje w pogotowiu w Świdnicy - Pogotowie w Wałbrzychu: Koronawirus uderzył u nas i w Świdnicy.


W Świdnicy w ostatnich dniach zachorowali między innymi: biskup ewangelicki Waldemar Pytel, pracownik sieci Kaufland i pracownicy jednego z zakładów przemysłowych.


Powiat kamiennogórski


Tu 27 października przybyło 10 nowych przypadków. 20 października było 133 zachorowania od początku pandemii, obecnie jest 180, a w samej Kamiennej Górze 88.

23 października 2020 r. została wznowiona działalność oddziału chorób wewnętrznych Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze.


Powiat kłodzki

Tu sytuacja jest nieco lepsza niż wcześniej - dziś przybyło tylko 13 nowych przypadków. Liczba aktywnych przypadków - 385. Liczba wszystkich zakażeń: 894.

Informacja PSSE KłodzkoKomunikat starosty kłodzkiego z 27 października:

Powiatowy szpital ZOZ w Kłodzku nie będzie szpitalem covidowym.

Po stanowczym sprzeciwie Starosty Kłodzkiego i Dyrektor ZOZ w Kłodzku, w sprawie przekształcenia całego szpitala powiatowego ZOZ w Kłodzku, w szpital covidowy,
26 października br. Wojewoda Dolnośląski wydał decyzję,
z której wynika, że szpital ma zapewnić:

10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV 2
oraz 52 łóżka dla osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżka intensywnej terapii.

Jak informuje Dyrektor ZOZ w Kłodzku, Oddział Wewnętrzny kłodzkiego szpitala zostaje przekształcony w oddział covidowy od 27 października br. W związku z czym, Oddział Wewnętrzny ze szpitala w Kłodzku, wraz z pacjentami i personelem zostanie przeniesiony do Nowej Rudy.

Działalność poradni specjalistycznych, POZ i pracowni diagnostycznych pozostaje bez zmian.
Również od 1 listopada br. działalność mobilnego zespołu wymazowego przejmują Wojska Ochrony Terytorialnej.

PKS w Kłodzku od 28 października zmienia rozkład jazdy zmniejszając ilość kursów z 53 do 35.


Powiat dzierżoniowski

Tu bardzo szybko rośnie liczba zakażonych.
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie dzierżoniowskim na dzień 27 października (PSSE Dzierżoniów):


Nowe:

Ilość nowych zakażonych - 93
Ilość zgonów nowych - 2
Ilość nowych wyzdrowień - 34

W sumie:
Ilość osób zakażonych - 657
Ilość zgonów - 8
Ilość ozdrowieńców - 260

Aktualnie:
Liczba osób w kwarantannie + izolacji - 1344.

Mimo to Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie od 28.10.2020 r. wznawia przyjęcia pacjentek do porodów, w tym cięć cesarskich. 26 października wznowiono przyjęcia na oddział okulistyczny.

Szpital zatrudni od zaraz osoby wykonujące zawód medyczny do pracy z pacjentami chorymi na COVID-19. Gwarantuje bardzo wysokie wynagrodzenie. Każda forma zatrudnienia, każdy wymiar czasu pracy. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 723 691 715 lub mailowo: kadry@szpital.dzierzoniow.pl.

Jak informuje TVN24, dodatni wynik testu na koronawirusa potwierdzono w tej placówce kilka dni temu u 27 osób z personelu - najgorzej jest na oddziale internistycznym, 16 - i u siedmiu pacjentów.Powiat jaworski

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu poinformowała, że w powiecie jaworskim jest obecnie 136 aktywnych przypadków COVID-19. Badania laboratoryjne potwierdziły 27 października zakażenie koronawirusem u kolejnych 21 osób w powiecie jaworskim.


Łącznie od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem na terenie powiatu jaworskiego potwierdzono u 198 osób, 59 z nich wyzdrowiało, a 3 zmarły.


Bilans aktywnych przypadków koronawirusa w powiecie jaworskim:

  • Gmina Jawor - 53
  • Gmina Bolków - 30
  • Gmina Paszowice - 10
  • Gmina Wądroże Wielkie - 25
  • Gmina Męcinka - 12
  • Gmina Mściwojów - 6


Kwarantanną objęto 278 osób, a nadzorem epidemiologicznym 375 osób.

27 października, w trybie online pod kierownictwem Anety Kucharzyk, starosty jaworskiego, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu udział wzięli włodarze gmin  powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, sanepidu, Jaworskiego Centrum Medycznego i pracownicy starostwa powiatowego.

Podczas spotkania przedstawiona została aktualna sytuacja epidemiczna w powiecie, stan bezpieczeństwa publicznego i aktualne działania podejmowane w celu zapewnienia odpowiednich warunków do diagnozy i leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem w Jaworskim Centrum Medycznym. Szpital Jaworskiego Centrum Medycznego aktualnie przygotowuje 10 wyizolowanych miejsc do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2.

Media krajowe obiegła historia ambulansu, który 25 października złapał gumę na jaworskim odcinku S3, a ratownicy przewożący osobę chorą na koronawirusa nie mogli sobie poradzić z wymianą koła, ponieważ zepsuł się im lewarek. Na szczęście tą samą trasą jechała z akcji jednostka PSP z Jawora - strażacy mający na wyposażeniu kombinezony ochronne i cały sprzęt mogli pomóc w takiej sytuacji. W przypadku transportu osoby z COVID-19 zwykła pomoc drogowa prawdopodobnie odmówiłaby przyjazdu.


Raport wojewody z 27 października:


Dane z pięciu powiatów można porównać z tymi z zeszłego tygodnia:
Koronawirus: dramatyczna sytuacja w sąsiednich powiatach

Nasz stale aktualizowany serwis na temat pandemii w Wałbrzychu i powiecie:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: DRASTYCZNY WZROST W REGIONIE I KRAJU (AKTUALIZACJA)


Bardzo trudna sytuacja panuje w pogotowiu w Świdnicy, a co się dzieje w Wałbrzychu? - Pogotowie w Wałbrzychu: Koronawirus uderzył u nas i w Świdnicy.


Opr. MS
Foto: Świdnica Dla Was.info