Gwałtownie rosnące statystyki zachorowań, ofiary śmiertelne, nowe punkty pobrań, ograniczone przyjęcia do szpitali, szkoły na kwarantannie, zakażeni samorządowcy - to teraz codzienność w powiatach sąsiadujących z wałbrzyskim.


Powiat świdnicki

Tu każdego dnia przybywa chorych - 21 października w mieście i powiecie przybyło ich 20, 20 października aż 31, 18 października - 11. 20 października w szpitalu "Latawiec" zmarł pacjent zakażony koronawirusem - był 19-tą ofiarą śmiertelną tej choroby w powiecie. W szpitalu zajętych jest już około 20 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

Komunikat PSSE Świdnica

Powiat świdnicki, 21.10.2020 (stan na godzinę 12.00):


20 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim:

- 5 przypadków Świdnica,
- 6 przypadków gmina Świdnica,
- 3 przypadki Świebodzice,
- 2 przypadki Marcinowice,
- 1 przypadek Dobromierz,
- 1 przypadki gmina Dobromierz,
- 1 przypadek gmina Strzegom,
- 1 przypadek gmina Jaworzyna Śląska.

liczba osób objętych kwarantanną - 457
liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 12
liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie COVID-19 - 38
liczba zdiagnozowanych dotychczas pacjentów (potwierdzonych) - 369
liczba ozdrowieńców - 162
liczba zgonów - 19.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w kraju działa obecnie 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich pięciu dniach liczba ta zwiększyła się o ponad 20. W najbliższych dniach jeden z takich punktów uruchomiony zostanie w Świdnicy. Na Dolnym Śląsku działa 31 punktów pobrań, we Wrocławiu – 7. Planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch punktów we Wrocławiu oraz w powiatach ząbkowickim i w średzkim.

Szpital "Latawiec"

W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19 do 31 października 2020r. podlegają wstrzymaniu przyjęcia do oddziałów szpitalnych w trybie planowym celem wykonania zabiegów operacyjnych, jak i w celach diagnostycznych. Ograniczeniu do niezbędnego minimum lub czasowemu zawieszeniu podlegają świadczenia wykonywane planowo lub zgodnie z przyjętym planem postępowania leczniczego. Dotyczy to:
– porodów rodzinnych (od 8.10.2020 r.),
– poradni medycyny pracy (od 22.10.2020 r.),
– badań EEG,
– poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Świdnicy i Strzegomiu.

- W każdym przypadku odroczenia terminu udzielania świadczenia dokonana zostanie ocena uwarunkowań i ryzyk dotyczących stanu zdrowia pacjentów.
Pragniemy również uspokoić i podkreślić, że nie ma zagrożenia wstrzymania przyjęć w trybie pilnym, tj. w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia pacjentów - zapewnia zarząd szpitala.

Świebodzice

Od kilku dni Miejski Dom Kultury wyposażony jest w ozonator. Urządzenie zostało zakupione przez dyrektor Katarzynę Woźniak w trosce o bezpieczeństwo dzieci uczęszczających na sekcje, a także pracowników instytucji oraz instruktorów.

Ksiądz z parafii p. w. św. Mikołaja w Świebodzicach z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 - poinformowali przedstawiciele tamtejszej parafii. Wikary przebywa w izolacji domowej. Ponieważ przez 10 dni poprzedzających uzyskanie pozytywnego wyniku testu sam poddał się domowej kwarantannie, podczas której z nikim się nie kontaktował, decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy nikt z jego otoczenia nie ma obowiązku udania się na kwarantannę lub wykonania testów na obecność koronawirusa. Ksiądz Grzegorz czuje się dobrze, objawy choroby powoli ustępują.

Żarów

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusa u kolejnego pracownika Urzędu Miejskiego w Żarowie pojawił się apel, aby ograniczyć wizyty w urzędzie do minimum i ze względów bezpieczeństwa z pracownikami kontaktować się drogą telefoniczną lub mailową. W tej chwili placówka ma ograniczoną kadrę, a sytuacja epidemiologiczna niestety może się jeszcze pogorszyć. W związku z kolejnymi przypadkami COVID-19 wśród pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie zaplanowane posiedzenia stałych komisji oraz sesja rady zostały odwołane.  

Jaworzyna Śląska


W związku z pozytywnym wynikiem testu na COViD-19 u jednego z pracowników biurowych tamtejszego ośrodka kultury i po konsultacji ze służbami sanitarnymi, sekretariat ośrodka do 25 października 2020 r. będzie pracował w trybie zdalnym. Osoba, u której wykryto zachorowanie, nie miała kontaktu z uczestnikami zajęć i pracownikami biblioteki.

Dobromierz

Wójt gminy Jerzy Ulbin zakażony jest koronawirusem. O chorobie poinformował na swoim profilu społecznościowym, czuje się dobrze. Od tygodnia przebywał na autokwarantannie, pracuje zdalnie.
Powiat kamiennogórski (strefa czerwona)

Tu chorych również przybywa szybko, 20 października było ich już 133 od początku pandemii, podczas gdy 19 - 117, a 17 - 105. W Kamiennej Górze jest 57 aktywnych przypadków.W związku z potwierdzonymi zakażeniami koronawirusem zarówno wśród pacjentów, jak i personelu Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze 15 października wstrzymane zostały przyjęcia na oddział wewnętrzny placówki oraz na izbę przyjęć w tym zakresie. Pozostałe oddziały szpitalne działają w normalnym trybie.


Powiat dzierżoniowski

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie dzierżoniowskim na 21 października, godz. 15:00. W ciągu ostatniej doby przybyło aż 59 zarażonych koronawirusem.

gmina Bielawa m. Dzierżoniów g. Dzierżoniów Łagiewniki Niemcza Pieszyce Piława Górna Razem
kwarantanna 128 179 59 68 24 47 19 524
izolacja 79 112 26 13 9 29 13 281
nowe izolacje 17 21 9 6 0 4 2 59
kw+iz 207 291 85 81 33 76 32 805

Na dziś wszystkie placówki oświatowe i jednostki organizacyjne miasta pracują. Obowiązuje reżim sanitarny i wzmożone zasady bezpieczeństwa.

Sytuacja w placówkach oświatowych:

  • Żłobek – pozytywny wynik u jednego pracownika, jeden pracownik czeka na wykonanie testu;
  • PP1- pozytywny wynik u jednego rodzica;
  • PP2 - nie ma przypadków zarażeń;
  • PP3 - jeden przypadek COVID u pracownika obsługi;
  • PP7 - trzy rodziny, których dzieci uczęszczają do przedszkola, znajdują się w kwarantannie;
  • SP1 - dziesięcioro uczniów w kwarantannie, trzech nauczycieli i jeden pracownik administracyjny zarażeni COVID, jeden nauczyciel czeka na testy;
  • SP3 - szkoła prowadzi naukę hybrydową, czworo nauczycieli znajduje się w kwarantannie;
  • SP5 - szkoła prowadzi naukę hybrydową, dwudziestu pięciu nauczycieli jest nieobecnych w szkole, są trzy potwierdzone przypadki, trójka nauczycieli czeka na przeprowadzenie testów;
  • Sp9 - szkoła prowadzi naukę hybrydową, jeden potwierdzony przypadek u nauczyciela, troje nauczycieli czeka na testy.

Wszystkie powyższe przypadki były natychmiast zgłaszane, a dzierżoniowskie placówki postępują zgodnie z wytycznymi dzierżoniowskiego sanepidu.

W poniedziałek i wtorek 19-20 października zajęcia w szkołach ponadpodstawowych powiatu dzierżoniowskiego były odwołane. Jednak zgodnie z decyzją Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie od środy 21 października uczniowie i nauczyciele wrócili do hybrydowego trybu pracy.

Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie

Pracownicy placówki informują, że w związku z pozytywnymi wynikami badań w kierunku COVID-19 wśród personelu od 17 października całkowicie wstrzymuje się przyjęcia pacjentów do oddziału okulistycznego oraz poradni okulistycznej w Bielawie. Szpital podejmuje wszelkie starania w celu przywrócenia udzielania świadczeń w tych zakresach w możliwie najszybszym terminie. Do czasu wyjaśnienia sytuacji epidemiologicznej wstrzymuje się też przyjęcia pacjentów do oddziału internistycznego.

Wcześniej wstrzymano przyjęcia do planowych zabiegów operacyjnych w oddziale chirurgicznym i ginekologicznym oraz porodów na odcinku położniczym. Nieczynna do odwołania pozostaje także poradnia chirurgiczna oraz pracownia endoskopii. Bez zmian przyjmowani mają być pacjenci w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.


Powiat kłodzki

Tu również odnotowano wysoki przyrost zachorowań - 21 października przybyło 29 przypadków, 20 października - 16, 19 października aż 50. W ciągu 2 ostatnich tygodni liczba nowych przypadków przekroczyła 200.


Kłodzko Miasto - 9
Kłodzko Gmina - 3
Nowa Ruda Miasto - 5
Nowa Ruda Gmina - 2
Gmina Bystrzyca Kłodzka - 6
Gmina Lądek-Zdrój - 3
Gmina Stronie Śl. - 1

Zgon - 1 Gmina Międzylesie.

W związku z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 u jednego z uczniów PSP nr 2 w Kłodzku, decyzją sanepidu uczniowie dwóch klas siódmych są na kwarantannie do 22 października. Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku przeszedł na nauczanie zdalne po tym, jak zachorował jeden z uczniów liceum, na kwarantannę trafiła też klasa siódma. Na kwarantannie do końca miesiąca jest obsługa schroniska na Szczelińcu Wielkim. Zachorowało 3 policjantów z Nowej Rudy.

W trosce o poziom bezpieczeństwa pracy w kłodzkim szpitalu zarząd Powiatu Kłodzkiego wraz z dyrekcją ZOZ Kłodzko podjął decyzje o zakupie trzech nowoczesnych kabin służących do dezynfekcji osób - tzw. kabin dekontaminacyjnych. Kabiny te będą od teraz dodatkowym zabezpieczeniem na oddziałach: buforowym, neurologicznym oraz wewnętrznym. Dezynfekcja w kabinie odbywa za pomocą rozpylanego środka przeciw COVID-19, tworzącego drobną mgłę oraz umieszczonej na podłodze maty dezynfekcyjnej.


Powiat jaworski

W ostatnim tygodniu w powiecie odnotowano 59 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jak informuje burmistrz Jawora Emilian Bera, w samym mieście jest 40 aktywnych przypadków.

Stan na 20.10.2020 r., godz. 15.00

PSSE w Jaworze informuje, że na terenie powiatu:

- obowiązkową kwarantanną objęto 296 osób;

- nadzorem epidemiologicznym objęto 264 osoby;


Aktualny bilans w powiecie jaworskim:

- liczba aktywnych przypadków - 85,

- liczba osób o statusie ozdrowieńca - 51,

- 3 zgony.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od 21 do 30 października obowiązuje zdalne nauczanie w klasach 4-8 szkoły podstawowej im. II Armii Wojska Polskiego w Bolkowie. Wójt gminy Wądroże Wielkie Elżbieta Jedlecka z pozytywnym wynikiem na koronawirusa.
 
W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną i ze względu na kolejny potwierdzony przypadek zakażenia COVID-19 u pracownika szkoły, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Jaworze po uzgodnieniu z PSSE w Jaworze i organem prowadzącym zarządził w dniach 15, 16 października dni wolne z puli dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.


Raport wojewody dolnośląskiego:
Nasz aktualizowany na bieżąco serwis dotyczący koronawirusa:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH: W REGIONIE JUŻ 10,8 TYS. ZAKAŻONYCH, W KRAJU 200 000 (AKTUALIZACJA)Opr. MS
Foto: ilustracyjne