Brak studentów daje się we znaki wałbrzyskim wyższym uczelniom. Władze miasta zapowiadają jednak walkę o to, by Wydział Techniczno-Inżynieryjny Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu nie został zlikwidowany z powodu braku chętnych.


Początek problemów

Przypominamy, że w lutym bieżącego roku Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu zaprosił na dzień otwarty, a zaraz po nim okazało się że nabór do politechnicznych ośrodków zamiejscowych wcale nie jest jeszcze pewny. - Jeśli chodzi o filie w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze jest tak, że nie wiadomo jeszcze, czy będzie do nich rekrutacja tegoroczna - mówiła nam wtedy Agnieszka Niczewska, rzecznik prasowy Politechniki Wrocławskiej. - Od długiego czasu trwają dyskusje w gronie kierownictwa uczelni, jak rozwiązać sprawę wydziałów zamiejscowych. Jednym z pomysłów jest to, by powoli te wydziały wygaszać w obecnej formule, ale by nie likwidować obecności politechniki w tych trzech miastach, a zorganizować ją inaczej.

Na początku marca doszło do spotkania rektora i prorektorów Politechniki Wrocławskiej z prezydentami Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry i z marszałkiem województwa dolnośląskiego. Po nim zapowiedziano nie tylko utrzymanie obecnie istniejącego wydziału, ale także pojawienie się od 1 października 2020 roku zupełnie nowych kierunków, zgodnych z zapotrzebowaniem przemysłu lokalnego, których kształt zostanie wypracowany we wspólnym porozumieniu władz uczelni i samorządowców. Przyjęty harmonogram prac zakłada, że rekrutacja na nowe kierunki ruszy wiosną 2020 r., a pierwsi studenci rozpoczną naukę 1 października 2020 r. - informowali wtedy przedstawiciele uczelni.


Próby rozwiązania ich

Jak mówił na ostatniej sesji rady miasta prezydent Roman Szełemej, kryzys demograficzny i ostatnie zmiany w ustawie szkolnictwie wyższym powodują, że liczba studentów wciąż spada i trzeba szukać środków zaradczych. Dlatego prezydenci i rektor spotkali się ponownie, żeby zabezpieczyć dalsze funkcjonowanie Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu. Kryzys, jak mówił prezydent, dotyka również Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa.

- Liczba studentów w Polsce maleje, a ten ubytek nie jest z różnych powodów wyrównywany napływem studentów z zagranicy, choć oni oczywiście też są. Wspólnie z rektorem i prezydentami szukamy rozwiązań, które będą miały na celu uatrakcyjnienie nauki na Politechnice w Wałbrzychu. Walka trwa również o to, żeby zachować tę filię, myślę, że to się udało, kosztowało nas to mnóstwo zabiegów i bardzo dużo nerwów, ale szukamy nowych kierunków, które pozwolą uatrakcyjnić studia w Wałbrzychu również dla tych, którzy nie znajdą miejsca we Wrocławiu - mówił prezydent.

Jak dodał Roman Szełemej, nowe kierunki, które mają zostać uruchomione, będą związane z informatyką przemysłową. Na razie druga rekrutacja na kierunek mechatronika pojazdów odbędzie się na uczelni w dniach 9-13 września do godziny 13:00, ogłoszenie wyników kwalifikacji nastąpi 16 września, a wywieszenie list osób przyjętych - 20 września.


Przygotowanie do nowych studiów

Kierunek współpracy miasta z Politechniką Wrocławską i programy uruchamiane w naszych miejskich szkołach średnich sugeruje, jaką ścieżkę rozwoju obierze wałbrzyska uczelnia. Od września 2019 wałbrzyskie szkoły średnie rozpoczynają realizację programu praktycznego nauczania kodowania programowania "Wałbrzych Koduje 2.0" (szczegóły - Wałbrzych: Rok szkolny z nowymi programami [FOTO] ), a rozdanie licealistom obronionych certyfikatów ukończonego kursu odbędzie się w wałbrzyskiej siedzibie Politechniki.
Program ten może być traktowany jako przygotowanie do przyszłych studiów uruchamianego w 2020 roku kierunku. Jak podkreślił podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego prezydent, będzie to kierunek informatyczny.


Czytaj też:

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA NADAL U NAS BĘDZIE. I WIĘCEJ
WAŁBRZYCH: WAŻĄ SIĘ LOSY WYDZIAŁÓW POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ


Magdalena Sakowska; ELW
Foto: Elżbieta Węgrzyn