Gminie Wałbrzych zależy na utrzymaniu w naszym mieście Politechniki Wrocławskiej. Trwają rozmowy i wyklarowało się już jakie kierunki zostaną w Wałbrzychu uruchomione by wyjść naprzeciw oczekiwaniom lokalnego przemysłu.


O spadku zainteresowania wałbrzyskich studentów Wydziałem Techniczno-Inżynieryjnym Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu, a także o zabiegach władz Wałbrzycha o to by tę uczelnię w mieście utrzymać pisaliśmy nie jeden raz.

Przełom 2019 roku

W 2019 roku zapowiedziano utrzymanie obecnie istniejącego wydziału, ale także pojawienie się od 1 października 2020 roku zupełnie nowych kierunków, zgodnych z zapotrzebowaniem przemysłu lokalnego, których kształt zostanie wypracowany we wspólnym porozumieniu władz uczelni i samorządowców. Wygląda na to, że nawet wbrew nowym regulacjom prawnym wypracowano rozwiązania, o czym podczas marcowej sesji (25 marca 2021) poinformował radnych włodarz Wałbrzycha. - Nowa Ustawa o szkolnictwie wyższym stworzyła realne zagrożenie likwidacją wydziału Politechniki w Wałbrzychu. Zgodnie z ustawą taka placówka jest przekształcona w filię, istniało zagrożenie likwidacji filii w byłych miastach wojewódzkich. W związku z tym podjęliśmy dwa lata temu w gronie prezydentów miast Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry starania żeby tak się nie stało - wspominał Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.        
Najnowsze ustalenia
Prezydent Wałbrzycha podjął w ostatnich miesiącach rozmowy z nowym rektorem Politechniki panem Arkadiuszem Wójsem w celu uruchomienia nowych kierunków Politechniki Wrocławskiej w siedzibie w Wałbrzychu. Spotkania z przedstawicielami politechniki oraz inwestorami z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbywały się w budynku uczelni i 24 marca również on-line. - Rozmawialiśmy na temat nowych kierunków, które w okresie popandemicznym będą miały szczególne wzięcie. Takimi propozycjami są kierunki mechaniczne dotyczące produkcji oraz informatyka procesów przemysłowych, czyli tzw. informatyka stosowana. Zadeklarowałem ponownie dostępność mieszkań komunalnych dla kadry dydaktycznej również z zagranicy - wyjaśnił prezydent i zaznaczył, że prawdopodobnie uda się utrzymać wałbrzyską filię również w kontekście otwarcia jej dla studentów z zagranicy.    
Utrzymaniem Politechniki w Wałbrzychu zainteresowani są też przedsiębiorcy z WSSE, którzy sygnalizują chęć rozbudowy swojej bazy pracowniczej w związku z rozwojem produkcji. Potrzebnych będzie około 1000 wykwalifikowanych pracowników w najbliższym roku, zakłady zainteresowane są też bazą mieszkaniową miasta. Rozmowy zostaną wznowione po pandemii. 


Czytaj też:
Politechnika w Wałbrzychu: nowy status, odnowiony budynek (ZDJĘCIA)
Wałbrzych: Politechnika rozpoczyna współpracę z NSK (FOTO)
WAŁBRZYCH: CO DALEJ Z NASZYM WYDZIAŁEM POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ?
POLITECHNIKA WROCŁAWSKA NADAL U NAS BĘDZIE. I WIĘCEJ
WAŁBRZYCH: WAŻĄ SIĘ LOSY WYDZIAŁÓW POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJoprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn