Pierwszoklasiści z walimskiego gimnazjum zatrzymywali wraz z policjantami kierowców i sprawdzali ich trzeźwość. Akcja podobała się nie tylko uczniom, ale także... niektórym kierowcom.

Program edukacyjno-profilaktyczny „Bezpieczny – Trzeźwy Kierowca” realizowany jest na terenie całej Polski oraz Anglii. Jego celem jest przede wszystkim dostarczenie młodym ludziom wiedzy na temat wpływu alkoholu na organizm człowieka, szczególnie wtedy, gdy prowadzi on samochód.


Jak informuje gmina Walim, również w tamtejszym gimnazjum przy Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu – już po raz drugi – została zorganizowana przez pedagoga szkolnego Ewę Krawczyk i głuszyckich policjantów Dariusza Skupa i Tomasza Platę akcja „ Trzeźwy Kierowca”. Wzięli w niej udział uczniowie klas I, którzy najpierw uczestniczyli w warsztatach ukazujących fakty i mity o alkoholu oraz prezentujących, jak wygląda jazda samochodem pod wpływem środków odurzających.  Młodzież miała nawet  okazję przekonania się, dzięki specjalnym okularom, jak się postrzega rzeczywistość pod wpływem alkoholu. Policjant przy użyciu alkomatu sprawdził również kilku chętnym osobom stan trzeźwości.


Na drugiej lekcji, już w terenie, wraz z policjantami uczniowie zatrzymali 16 kierowców samochodów, którym sprawdzili  zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wszyscy kierujący byli trzeźwi, toteż otrzymali od nich dyplomy z życzeniami szerokiej drogi.


Jak podsumowują organizatorzy, akcja ta bardzo podobała się pierwszoklasistom, ucząc ich jednocześnie, że po użyciu alkoholu czy środków odurzających żadnemu kierowcy nie wolno wsiadać za kierownicę. A miłym oddźwiękiem tej akcji był e-mail, który dotarł do Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu.

Dyrekcja Gimnazjum w Walimiu,

W dniu dzisiejszym, podczas mojej podróży samochodem jako kierowcy, otrzymałam od młodzieży z Państwa szkoły – dyplom trzeźwości.

Akcja ta tak bardzo mnie zaskoczyła, iż postanowiłam przesłać do Państwa e-mail z gratulacjami za fantastyczne połączenie wiedzy z praktyką.

Już przejeżdżając widziałam uśmiechniętą grupkę dzieciaków wraz z policjantami. Wyjątkowo fantastycznie tę akcję wspólnie przeprowadzili.

Można tylko sobie życzyć – takich szkół jak Państwa gimnazjum! I tak miłych policjantów na ulicach naszych miast!

Uprzejmie proszę, o ile to jest możliwe, przekazanie gratulacji również panom policjantom! A przede wszystkich wspaniałej młodzieży za pełne zaangażowanie i piękny uśmiech!

Z poważaniem,

A. W.


Czytaj też:
MAMY ODPOWIEDZIALNYCH KIEROWCÓW (TYLKO PŁAKAĆ)
WIĘCEJ POLICJI PRZY SZKOŁACH I W SZKOŁACH
NIE STRASZ DZIECKA POLICJANTEM!
DZIECI Z BOGUSZOWA ZBADAŁY TRZEŹWOŚĆ KIEROWCÓW (ZDJĘCIA)
ROWERZYŚCI POMAGAJĄ DZIECIOM


Opr. Magdalena Sakowska
Foto użyczone: gmina Walim