Data wydarzenia: 17.05.2018 10:00 - 18.05.2018 18:00
Miejsce wydarzenia: Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” przy al. Wyzwolenia 5

Czy feministki nienawidzą mężczyzn? Jakie wyzwania stoją przed rodzicem dziecka autystycznego? Jak żyje się w Polsce imigrantce z Ukrainy? Czy geje i lesbijki nie mogą mieć dzieci? Czy należy się bać osoby z chorobą psychiczną? Czy ateiści są przeciwnikami ludzi wierzących?


Na te i wiele innych pytań można uzyskać odpowiedź podczas szóstej już edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu, która już 17 i 18 maja odbędzie się w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”.

Żywa Biblioteka to projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka.



Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp.

W trakcie najbliższej edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu będzie można porozmawiać m.in.
z Agnostyczką, Ateistą, Cyganką/Romką, Gejem, Hazardzistą, Imigrantką, Lesbijką, Mamą dziecka z autyzmem, Muzułmaninem/Berberem, Osobą chorującą psychicznie, Osobą niepełnosprawną, Osobą z depresją i zaburzeniami lękowymi, Parą lesbijską, Patriotką, Trzeźwym Alkoholikiem, Ukrainką, Ukraińcem, Weganinem oraz Weganką. Każdy czytelnik w rozmowie z Żywą Książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.


Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 17 i 18 maja 2018 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” przy Alei Wyzwolenia 5. Jest organizowana w ramach projektu „Wielokulturowy Wałbrzych” współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych oraz „Wiosna z Żywą Biblioteką w Wałbrzychu” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty”. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej „UP-DATE”.



Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, Human Library Organization oraz Sieci Żywa Biblioteka Polska.

Opr. MS
Foto użyczone: organizatorzy