Telewizja kablowa oferuje kanały dostosowane do wszystkich odbiorców. Dorośli znajdą w niej bogaty wybór filmów, seriali, programów dokumentalnych czy transmisji sportowych. A dzieci? O nich telewizyjni producenci też pamiętają, proponując wiele kanałów dedykowanych maluchom. Sprawdź najlepsze programy dla dzieci dostępne w telewizji kablowej. Ile czasu dziecko powinno spędzać przed ekranem?


Zanim przejdziemy do omawiania najlepszych kanałów dla najmłodszych w telewizji kablowej, krótka uwaga na temat optymalnego czasu, jaki dzieci powinny spędzać przed telewizorem, by ich rozwój przebiegał prawidłowo.

 

Badacze z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej ustalili, że dzieci do 5 lat powinny oglądać telewizję nie dłużej niż godzinę dziennie. Starsze dzieci mogą spędzać więcej czasu przy telewizorze – do 2-3 godzin dziennie, ale konieczne jest zapewnienie im zrównoważonego rozwoju także poprzez inne aktywności – edukacyjne i ruchowe. Poza czasem liczy się także jakość oglądanych programów – dlatego warto sprawdzić, jaką ofertę ma telewizja kablowa i wybrać programy odpowiednie do wieku i zainteresowań dziecka.Program dla najmłodszych – CBeebies


CBeebies to program dla najmłodszych należący do BBC. Koncentruje się on na programach dla najmłodszych odbiorców, w wieku od 2 do 5 lat. Emituje programy krótkie i proste w odbiorze, jednocześnie stymulujące rozwój dzieci i wykształcające u nich pozytywne nawyki, jak zainteresowanie książkami czy miłość do zwierząt. 


Disney Junior, czyli coś dla przedszkolaków


Każdy z nas z pewnością kojarzy bajki Disneya i kultowe postaci tej marki – Myszkę Miki czy Kaczora Donalda. Disney ma kilka kanałów dedykowanych dzieciom, takich jak Disney Channel czy Disney XD, jednak to Disney Junior jest najbardziej odpowiedni dla odbiorców w wieku przedszkolnym. Ramówka Disney Junior koncentruje się na programach, które edukują dzieci, zachowując atrakcyjną formę wizualną i angażując popularne, sympatyczne postaci, jak Myszka Miki czy Kubuś Puchatek.


Teletoon+, gdy dzieci chodzą do szkoły


Teletoon+ to program z ramówką dostosowaną do dzieci w wieku szkolnym. Z jednej strony emituje bajki, filmy i seriale dostosowane do tej grupy wiekowej, z drugiej strony dużą część swoich programów poświęca na kształtowanie pozytywnych postaw, wrażliwości i ciekawości dzieci, zwracając ich uwagę na kwestie ekologiczne, wprowadzając w podstawy gotowania czy promując aktywność fizyczną.


Da Vinci – dla starszych i... dorosłych


Ostatnim programem z telewizji kablowej, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, jest Da Vinci. Jego ramówka jest podzielona, poranne programy kierowane są do młodszych odbiorców, a wieczorne – do dorosłych. Jednak oba pasma koncentrują się na programach edukacyjnych i popularnonaukowych. Poranne, dedykowane dzieciom pasmo przekazuje interesujące informacje z różnych dziedzin nauki w formie atrakcyjnej dla młodszych widzów.