Od 2015 roku w Wałbrzychu w dzielnicy Podzamcze działa profesjonalne studio korepetycyjne, w którym można poszerzyć swoją wiedzę i znaleźć wsparcie w przygotowaniu do zdawania egzaminów oraz zdobywania certyfikatów. Zapytaliśmy panią Martę Hermann, dyrektora oddziału EDUN Korepetycje Wałbrzych o to, po jakie korepetycje i kursy wałbrzyszanie sięgają najchętniej, a także jakie certyfikaty są dla nich szczególnie ważne. Okazuje się, że w maturalne szranki równie chętnie staje mama i córka.

Kiedy powstał wałbrzyski oddział firmy i czy jest szansa, że takie oddziały powstaną też w innych miastach regionu wałbrzyskiego?

Oddział w Wałbrzychu powstał w 2015 roku. Od tamtej pory udało nam się pomóc ponad setce dzieci z całego miasta. Czy powstaną kolejne oddziały w Wałbrzychu i okolicach będzie zależało od przyszłego potencjału demograficznego miasta. To jest bardzo dynamiczna kwestia.Co spowodowało, że zainteresowała się pani lokalnym rynkiem edukacyjnym? Co przekonało panią, że wymaga on uzupełnienia o centrum o kompleksowej ofercie edukacyjnej?

Centra korepetycyjne to nie przypadek. Wałbrzych to miasto z dużym potencjałem oraz wyraźną potrzebą profesjonalnych usług korepetycyjnych. Do tej pory nie było takiego miejsca w Wałbrzychu, więc można powiedzieć, że EDUN Korepetycje profesjonalizuje branżę korepetycyjną w mieście.

Biorąc pod uwagę z jednej strony twarde dane tj. wyniki uczniów z Wałbrzycha na egzaminach takich jak matura, czy „egzamin gimnazjalny”, które są dalece niezadowalające, a z drugiej coraz więcej osób, które planują wyjechać na studia na dobre uczenie we Wrocławiu czy Warszawie. Ta dysproporcja wyraźnie pokazuje, że jest potrzeba profesjonalnego miejsca trwale podnoszącego wyniki uczniom.

Centrum korepetycyjne wpisuje się też w światowy trend. Nie ma na świecie państwa, nawet takiego o edukacji z dobrą reputacją gdzie by nie było profesjonalnych miejsc nauki pozaszkolnej. Od Stanów Zjednoczonych, poprzez Niemcy aż po Japonię, czy Australię, wszędzie tam istnieją ogromne sieci korepetycyjne. Ciekawostką niech będzie fakt, że w Australii sieć korepetycyjna jest notowana na Australijskiej giełdzie - http://www.kipmcgrath.com/.Czy ulokowanie oddziału na największym osiedlu miasta było przemyślanym elementem strategii firmy?

Tak, firma bardzo pieczołowicie wybiera nie tylko lokalizację, ale również współpracowników oraz partnerów. Chcemy też być blisko naszych klientów, tak, aby mieli nas zawsze pod ręką.Proponujecie korepetycje ze wszystkich przedmiotów na wszystkich szczeblach edukacji, ale z pewnością jest największe zapotrzebowanie na wybrane przedmioty. Zainteresowanie którymi z nich jest największe w Wałbrzychu?

Pod tym kątem Wałbrzych nie różni się od reszty kraju, królową korepetycji jest matematyka. To przedmiot, z którym uczniowie zawsze mają najwięcej trudności. Jest obowiązkowy na maturze, a często sprawia uczniom trudność nauczenie się go.

Kolejny pod kątem popularności jest język angielski, który ciągle sprawia dzieciom wiele trudności. Paradoksalnie, sprawność językową mamy coraz większą, ale kartkówki z gramatyki ciągle sprawiają młodzieży problemy. Rodzice z kolei, nie czują się na tyle swobodnie językowo, aby pomóc pociechom lub zwyczajnie nie mają na to czasu. Kurs językowy, który dba o ogólną sprawność językową nie odpowiada na ich potrzeby, korepetycje, które mają elastyczną strukturę lekcji to co innego. Dlatego to bardzo popularny przedmiot w naszym centrum korepetycyjnym. Kolejne oblegane przedmioty to chemia, fizyka oraz biologia.

Jak widać wyraźnie, przedmioty ścisłe cieszą się największą popularnością. Jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne to najchętniej wybierany jest język polski. Niby język ojczysty nie powinien sprawiać nikomu problemów, ale już nauka strategii egzaminacyjnych na maturze i warsztat pisania to umiejętności, które często pomagamy wykształcić naszym uczniom.Solidna nauka języka obcego i poparcie na to w postaci dyplomu nadal jest w naszym regionie w cenie. Dzieci, młodzież i dorośli mogą w Edun Korepetycje uczestniczyć w kursach językowych i zdobyć upragnione certyfikaty. Jaka grupa wiekowa jest najbardziej zainteresowana nauką języka?

Jeśli chodzi o organizowane przez nas kursy językowe, najbardziej zainteresowani są nimi rodzice dzieci z przedszkola i początkowych lat podstawówki, czyli okres, w którym kształtuje się najwięcej umiejętności językowych szczególnie pod kątem wymowy. Drugą największą grupą są dorośli potrzebujący dokształcenia językowego przed wyjazdem do pracy za granicę lub chcących uzyskać certyfikat językowy potrzebny w rozwoju zawodowym.

Jeśli chodzi o młodzież, to oni raczej korzystają z naszych korepetycji oraz kursów.Które języki i uprawnienia są preferowane przez słuchaczy? Czy to się zmienia, czy jest niezmienne od lat?

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszy się język angielski oraz niemiecki i pod tym kątem nie zmienia się to od lat, ale ostatnio coraz częściej klienci są zainteresowani hiszpańskim. Jest to ogólnopolski trend. Jeśli chodzi o certyfikaty to, tu pierwszy certyfikat językowy z angielskiego i niemieckiego są najbardziej rozchwytywane od lat. Certyfikat językowy pomaga na uczelni w zaliczeniu języków bez egzaminów. TOEFL jest wymagany na uczelniach zagranicznych, jeśli na takie ktoś się wybiera, to u nas znajdzie pomoc przy jego uzyskaniu. Certyfikat bardzo pomaga też w awansie zawodowym już dorosłym osobą.Jak liczne są kursowe grupy językowe, a jak wygląda praca z korepetytorem? Czy korepetycje odbywają się w formule 1+1?

Uczymy zarówno jeden na jeden jak i w grupach, wszystko zależy od konkretnego przypadku, który do nas trafia. Większość uczniów przychodzi do nas na zajęcia w grupach - niezależnie od przedmiotu. Grupy językowe oraz korepetycyjne są dokładnie takie same. Naszym standardem są grupy czteroosobowe. W takiej grupie mamy możliwość indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Jest to możliwe dzięki szczególnej metodologii pracy w grupie.

To pozwala nam osiadać znakomite wyniki w postępach naszych uczniów.

Formuła zajęć jeden na jeden jest dedykowana szczególnie dla uczniów wymagających szczególnej uwagi lub z wyjątkowo dużymi brakami w wiedzy.Przygotowujecie też dzieci i młodzież do zdawania egzaminów. Jak częste są i jak długo muszą trwać takie spotkania przygotowawcze do egzaminu gimnazjalisty i matury, by uczeń odniósł zadowalający efekt?

Standardowy kurs to 50 lekcji dokładnie dopasowanych pod kątem wymagań egzaminacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podczas kursu omawiamy wszystkie zagadnienia z danego przedmiotu, powtarzamy cały materiał oraz przeprowadzamy egzamin próbny, aby zaznajomić uczniów ze strukturą egzaminu. Uczniowie pracują na zadaniach dokładnie takich, jakie występują na egzaminach, co daje gwarancję dobrej znajomości egzaminu i jego struktury.Czy na kursach przygotowujących do egzaminu uczniowie poszerzają wiedzę z konkretnych przedmiotów, czy raczej uczą się rozwiązywać zadania by poznać egzaminacyjne schematy?

Kursy przygotowawcze to przede wszystkim mocny trening zadań i strategii egzaminacyjnych. Uczniowie muszą przede wszystkim być perfekcyjnie przygotowani do egzaminu. Jeśli chodzi o pogłębianie wiedzy z innych przedmiotów, to mamy inne usługi, które mają właśnie taki cel edukacyjny. Na przykład nasz kurs matematyczno-logiczny, podczas którego rozwijamy w uczniach praktyczne umiejętności matematyczne. Zero teorii sama praktyka. Matematyka i logika zaś są bardzo przydatne w codziennym życiu.Poza korepetycjami i kursami proponujecie państwo też półkolonie letnie oraz zimowe, przygotowanie do kursów poprawkowych i wakacyjne kursy językowe. Który z tych elementów cieszy się w naszym mieście największym zainteresowaniem?

Wakacje to bardzo dobry okres aby młodzież podnosiła swoją wiedzą i rozwijała pasje, dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe oraz kursy przedmiotowe dla szczególnie ambitnych uczniów, którzy chcą np. perfekcyjnie zdać maturę i z konkretnego przedmiotu chcą zorganizować sobie powtórkę już w wakacje. Druga grupa to osoby, którym nie powiodło się podczas egzaminów w maju lub nie zdały całego przedmiotu i czekają ich kursy poprawkowe. Z takimi osobami pracujemy intensywnie przez wakacje przygotowując je do poprawek.

Półkolonie to zdecydowanie rozwiązanie dla dzieci młodszych, których rodzice nie mają dla nich bezpiecznej i bardziej sensownej alternatywy. Tak mniej więcej, kształtuje się popularność naszych usług wakacyjnych.Pewnych uczniów i słuchaczy wspomina się szczególnie ciepło przez lata. Czy pani tak wspomina jakieś podziękowania, anegdoty i sytuacje. Prosimy o kilka przykładów (bez zdradzania danych osobowych).

Chyba najbardziej wspomina się tych pierwszych uczniów, którzy obecnie są już absolwentami studiów lub na studiach. Od wielu byłych już uczniów ciągle dostajemy wakacyjne kartki z pozdrowieniami.

Był też jeden wyjątkowy przypadek, kiedy do matury równolegle przygotowywaliśmy mamę i córkę. Córka przyszła jako pierwsza i bardzo nie wierzyła w swoje siła, a mama z racji tego, że swojej matury nigdy nie zdała, postanowiła córce udowodnić, że da się to zrobić nawet pracując zawodowo. Niestety nie mogły uczęszczać razem na zajęcia i organizowaliśmy im osobne grupy. Obie zdały maturę z całkiem niezłym wynikiem, choć córka na matematyce wypadła lepiej.

Rozmawiała Elżbieta Węgrzyn

Poznaj też inne firmy działające w naszym mieście:
DOG SPA - SAMOOBSŁUGOWA MYJNIA DLA PSÓW
FITNESS CLUB CARDIO OLIMPIC
GIERCOWNIA
ZŁOTA STACJA - NOWY PUB I KAWIARNIA
LECZĄ OD LAT I WSPIERAJĄ SZKOŁĘ
PIEKARNIA RAJEWSKICH ODZNACZONA
ENOTEKA GUSTO ITALIANO