Zamiast fiskusowi, przekaż 1% Wałbrzychowi - pod takim hasłem prowadzona jest w naszym mieście kampania przypominająca o możliwości przekazania swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z naszego otoczenia.

Weź ulotkę, wypełnij PIT

- Świadomość o możliwości przekazania jednego procenta organizacjom pozarządowym w Wałbrzychu jest, jednak w okresie sprawozdawczym trzeba ciągle przypominać o tym na terenie miasta. Temu służy wydana właśnie ulotka z listą wałbrzyskich organizacji pożytku publicznego, powinna ona organizacjom pomóc w pozyskiwaniu środków. Wałbrzyszanie przekazując 1% podatku lokalnym podmiotom pomagają również sobie, bo większość z nich w ramach swojego działania oferuje właśnie wsparcie - mówi Zygmunt Nowaczyk, zastępca prezydenta Wałbrzycha. Podczas zorganizowanego 13 lutego 2018 roku w Ratuszu spotkania z przedstawicielami trzeciego sektora.- W naszym mieście działa 46 organizacji mających status organizacji pożytku publicznego. Ich aktualne dane potrzebne do przekazania im 1% podatku zamieściliśmy na stronie Urzędu Miejskiego i wydaliśmy w nakładzie 1,5 tys sztuk na ulotce. Można ją znaleźć w biurach Urzędu Miejskiego, ZUS, oddziałach MZB, lokalnych RWS-ach, a także w Aqua Zdroju - mówi Bogusława Czupryn z biura zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
Poza OPP w mieście są również inne organizacje pozarządowe - na stronie urzędu w zakładce im poświęconej można znaleźć regularnie aktualizowaną bazę takich podmiotów. W Wałbrzychu jest zarejestrowanych ponad 400 organizacji pozarządowych, około połowa z nich jest zarejestrowana w sądzie i posiada nr KRS. Bez trzeciego sektora mieszkańcy nie mogliby liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach, organizacje pozarządowe to też działalność edukacyjna i sportowa. Słowem, uzupełniają administrację i lokalny biznes. Powstają nowe i są szkolenia

- W ostatnich miesiącach powstało sporo nowych organizacji upowszechniających sport i zdrowy styl życia. W Ratuszu ich  przedstawiciele zapraszani są na spotkania m.in. z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, którzy propagują pozyskiwanie funduszy z tzw. małych grantów, prowadzone są też regularne szkolenia - dodaje Czupryn i zaznacza, że w tym roku na małe granty UMWD przeznaczył aż 500 tys. zł. 
Miastu zależy na dobrej współpracy i wsparciu dla trzeciego sektora, który często jest jego partnerem w organizacji akcji społecznych, a także krzewieniu kultury i sportu.

Od 2003 roku osoby rozliczające się z fiskusem mogą przekazać 1% swojego podatku Organizacjom Pożytku Publicznego. W naszym mieście z tej możliwości korzystał ponad 60% wypełniających PIT-y. Z roku na rok liczba obdarowujących organizacje wzrasta kwotowo i procentowo, jednak wielu z nich wybiera wpieranie organizacji o zasięgu ogólnopolskim. Kampania "Zamiast fiskusowi, przekaż 1% Wałbrzychowi" - ma skłonić mieszkańców do większej ofiarności na rzecz tych lokalnych.

Zobacz też: ZOSTAW JEDEN PROCENT W WAŁBRZYCHU
CZY WAŁBRZYSZANIE CHĘTNIE POMAGAJĄ INNYM?

Elżbieta Węgrzyn