Dezodorant to kosmetyk, który używany jest praktycznie przez każdego. Dezodoranty są produktami ogólnodostępnymi i łatwymi w użyciu, co powoduje, że są bardzo uniwersalne i cieszą się niesłabnącą popularnością. Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru dezodorantu dla mężczyzn? Jakie składniki powinien on posiadać?

Czym dokładnie jest dezodorant?

Dezodorant jest preparatem mającym na celu zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu. Dezodorant jest jednym z najstarszych kosmetyków na świecie, bowiem szacuje się, że pierwsze dezodoranty powstały już ponad 5000 lat temu na terenie zajmowanym obecnie przez Chiny. Dezodorant to produkt zawierający w składzie substancje antybakteryjne oraz kompozycje zapachowe. Pierwsze z nich niszczą bakterie, które prowadzą do rozkładu potu i tworzenia się nieprzyjemnej woni, drugie natomiast maskują brzydki zapach rozłożonego potu.

 

Dezodorant dla mężczyzn

Dezodorant dla mężczyzn to produkt, który powinien różnić się od dezodorantu dla kobiet nie tylko zapachem, ale i właściwościami. Nie od dziś wiadomo, że mężczyźni wykazują znacznie większą potliwość niż kobiety. Zgodnie z badaniami naukowymi kobiety podczas intensywnego wysiłku fizycznego wydzielają średnio 0,57 litra potu na godzinę, natomiast mężczyźni 1,2, czyli ponad 2 razy tyle.

 

Dlaczego mężczyźni pocą się bardziej? Przede wszystkim dlatego, że ich gruczoły potowe naturalnie wydzielają więcej potu niż gruczoły u kobiet. Innym czynnikiem decydującym o wzmożonej potliwości u mężczyzn jest wyższy poziom tkanki mięśniowej niż u pań, co jest przyczyną wysokiej temperatury ciała w trakcie wysiłku.

 

Dezodorant dla mężczyzn, jeśli ma zapewnić odpowiednią ochronę przed nieprzyjemnym zapachem, musi wykazywać silniejsze działanie antybakteryjne niż dezodorant dla kobiet oraz być wzbogacony aktywnymi składnikami.

 

Składniki w dezodorantach dla mężczyzn

Substancje znajdujące się w dezodorantach dla mężczyzn można podzielić na kilka grup, takie jak:

  • ekstrakty ziołowe,

  • substancje higroskopijne,

  • substancje hamujące rozwój drobnoustrojów,

  • kompozycje zapachowe.

 

Ekstrakty ziołowe to substancje bardzo pożądane w składach kosmetyków, ponieważ nie powodują alergii i nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Ponadto są stosunkowo łatwe do pozyskania i niedrogie, stąd bywają coraz częściej wykorzystywane przez producentów rozmaitych preparatów kosmetycznych. W produkcji dezodorantów zastosowanie znajdują m.in. ekstrakty z lawendy, szałwii, rozmarynu i tymianku, znane z właściwości ściągających i antybakteryjnych.

 

Substancje higroskopijne w dezodorantach, czyli pochłaniające wilgoć, to zazwyczaj glinki i bentonit. Pierwsze z nich odznaczają się znaczącą zdolnością do absorpcji wody, sięgającą nawet do 80% ich wagi. Ważnymi składnikami dezodorantów dla mężczyzn są substancje hamujące rozwój drobnoustrojów, wśród których za najskuteczniejsze uznaje się sole magnezu oraz ałun. Kompozycje zapachowe w dezodorantach to substancje, które mają przede wszystkim na celu zamaskowanie brzydkiej woni rozłożonego potu. 

 

Wybierając zapach dezodorantu, warto zwrócić uwagę, czy pasuje on do zapachu używanych perfum. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie zestawów dezodorantów i wód toaletowych o tej samej kompozycji zapachowej.

 

Formy dezodorantów – która będzie najlepsza?

Najpopularniejszymi na rynku formami dezodorantów męskich są dezodoranty w sprayu i w kulce. Którą są lepsze? Pod względem skuteczności oba typy kosmetyków wypadają tak samo, więc wybór formy preparatu powinien zależeć tylko od osobistych preferencji ich przyszłego użytkownika. Zdaniem niektórych osób dezodoranty w sprayu są po prostu wygodniejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają tak precyzyjnej aplikacji jak ich odpowiedniki w kulkach, w związku z czym można ich używać praktycznie wszędzie celem szybkiego odświeżenia.