Odkąd 13 maja rozpoczęła się rozbiórka Seperatora, czyli budynku przy ul. Reja 1, jasne było, że nie cały potężny gmach obróci się w przysłowiowy proch. Zabytkowy portal wejściowy jako objęty nadzorem konserwatorskim nie mógł zostać zburzony. Pojawiły się propozycje jak go uratować i wyeksponować.

Podczas wyburzania budynku ekipa rozpoczęła rozbiórkę gmachu przy ul Reja 1 od tyłów, celowo omijając fronton i umieszczony centralnie portal wejściowy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYBURZANIA SEPARATORA I FILM - JAK WYGLĄDAŁO JEGO WNĘTRZE

- Zabytkowy portal z rozbieranego budynku „Separator” został ręcznie zdemontowany i będzie przekazany władzom Wałbrzycha, konkretnie - Zarządowi Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta Wałbrzych - oraz złożony we wskazane przez ZDKiUM miejsce - mówi Maciej Wołodko z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Przypominamy, że to GDDKiA była właścicielem  Separatora i to ona zleciła jego wyburzenie. Zabytkowa brama wejściowa to dość kłopotliwy dar, zwłaszcza że jest objęta nadzorem konserwatorskim i powinna być odpowiednio wyeksponowana. ZDKiUM zaproponował możliwość przejęcia portalu kilku wałbrzyskim instytucjom, ostatecznie wybór padł na Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia. 

- Zdecydowaliśmy się go uratować, myślimy jednak jak go zaprezentować, bo odstaje od architektury Starej Kopalni. Konsultujemy sprawę z konserwatorem zabytków i w najbliższych dniach podejmiemy decyzję, gdzie dokładnie ustawimy portal - mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.

Portal Seperatora to kolejny po neonie z nieistniejącego już budynku PKS obiekt uratowany od zniszczenia. Neon zdobiący zburzony budynek dworca PKS czeka na lepsze czasy. Ma zostać wyeksponowany w wałbrzyskim centrum przesiadkowym. 


Elżbieta Węgrzyn