Data wydarzenia: 14.02.2019 16:00 - 14.02.2019 16:30
Miejsce wydarzenia: Plac Magistracki Wałbrzych

Choć do corocznej walentynkowej akcji przeciwko przemocy pozostał jeszcze miesiąc, wałbrzyszanki już rozpoczęły ćwiczenia instruktorek, które nauczą układu tanecznego młodzież. Towarzyszyliśmy im w próbie.

Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet zaprasza Wałbrzyszan by wzięli czynny udział w akcji - Taniec przeciwko przemocy. Dajmy wyraz niezgody na przemoc, której jest tak wiele naokoło nas... a może dotyka też naszych bliskich, znajomych? Reagujmy na oznaki przemocy, pomóżmy ofiarom przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej... Nie jesteście sami! - nawołują organizatorzy tegorocznego wydarzenia.
 
- Siódmy już raz w Walentynki - 14 lutego o godz. 16 - organizujemy w Wałbrzychu taniec przeciwko przemocy. Tańczymy na Placu Magistrackim. Patronat honorowy nad tą uroczystością objęła przewodnicząca Rady Miejskiej - pani Maria Romańska. Co roku w tym wydarzeniu bierze udział młodzież, a także dorośli, kobiety i mężczyźni. Cieszymy się, że Wałbrzych dołączył do tej ogólnoświatowej akcji i wspólnie tańczymy do piosenki w polskim tłumaczeniu pt. "Nazywam się miliard". Inaczej mówiąc - "jedna za miliard, miliard za jedną". To solidarność kobiet wyrażona w tym tańcu i tym haśle - mówi Elżbieta Polewska, organizatorka akcji Nazywam Się Miliard (One Billion Rising), tańca przeciw przemocy.
W tej akcji kobiety chcą podkreślić swoją wolność, sprzeciwiają się wszelkim przejawom przemocy wobec kobiet, dzieci i mężczyzn. Zamiast słów są gesty i wspólny taniec. - Ten taniec jest symboliczny. On pokazuje, że zerwiemy ze stereotypami dotyczącymi przemocy, przeciwdziałamy nienawiści i swoją radość z wolności przekazujemy innym - dodaje i zaprasza mieszkańców miasta do przyłączenia się do tańca.
Nie tylko Wałbrzych tego dnia zatańczy. - Już dziś swoje uczestnictwo w akcji zgłosiło ponad 100 polskich miast, tańczyć będą też w ponad 80 krajach na całym świecie - mówi Elwira Zawadzka, jedna z organizatorek wałbrzyskiej akcji. 


To bardzo łatwy układ choreograficzny - każdy kto przyjdzie, może się przyłączyć i wyrazić swoją niezgodę na przemoc.

 
Tak Wałbrzych tańczył w 2018 roku


   

Elżbieta Węgrzyn