Dwie w pełni wyposażone karetki pogotowia 29 grudnia otrzymało Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu od Wojewody Dolnośląskiego. Jedna z nich ma nosze przystosowane dla pacjentów ważących nawet ponad 300 kg! To prawdziwa rzadkość.

- To są chyba najlepiej wydane zaoszczędzone pieniądze. Do Wałbrzycha trafiło 1,1 mln zł w postaci dwóch w pełni wyposażonych karetek z puli 7,5 mln zł - mówi Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski podczas symbolicznego przekazania kluczyków do karetek Ryszardowi Kułakowi, dyrektorowi Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.  

Wojewoda wystąpił do Ministerstwa Finansów o przekwalifikowanie środków, które zostały w budżecie województwa i zakupienie z nich 16 karetek dla dolnośląskich placówek. Jednocześnie przedstawiciel administracji rządowej podkreśla, że nasze miasto i powiat zostały wyróżnione zakupem dwóch samochodów, podobnie jak Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, w Legnicy i w Jeleniej Górze, podczas gdy placówki Świdnicy, Bolesławcu, Oleśnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Kłodzku i w Ząbkowicach Śląskich otrzymały po jednej. Stopniowa wymiana karetek w regionie jest zasadna z uwagi na ich przebiegi,  powyżej 500 tys. km.

- Łącznie, z nowymi samochodami marki Mercedes, nasza placówka dysponuje teraz 19 karetkami. Jedna z nowych karetek ma napęd 4x4 i przyda się w dotarciu do  pacjentów w trudnym terenie. Nowe karetki są wyposażone w Lucas 3 - zestaw do automatycznego masażu serca, a także w nosze bariatryczne dla pacjentów ważących do 318 kg - wyjaśnia Ryszard Kułak, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu. Nosze te są w naszym regionie, a nawet kraju rzadkością i znacznie ułatwią ratownikom przewożenie pacjentów z nadwagą. Kosztowały ok. 100 tys. zł, podczas gdy zwykłe nosze mające udźwig do 227 kg kosztują ok. 30 tys. zł.
Jedna z nowych karetek będzie przeznaczona do ratownictwa specjalistycznego "S", druga oznaczona jest jako "P" - podstawowa. Obydwa nowoczesne samochody poza pakietem sprzętu do ratowania życia są przystosowane są do tego, że pracownicy pogotowia będą w nich używać przenośnych tabletów i innego sprzętu elektronicznego.
Za nowy sprzęt w imieniu mieszkańców naszego miasta i powiatu podziękował wojewodzie prezydent Wałbrzycha.
- Nowy sprzęt jest w naszym regionie szczególnie ważny, nie tylko z uwagi na zużycie posiadanego przez nas taboru i to zużycie w trudnym terenie, ale również dlatego, że posłuży on ratowaniu ludzi starszych i  przewlekle chorych, w tym wielu mieszkających tu byłych górników - argumentuje Roman Szełemej.

Karetki ucieszyły Dariusza Płaszewskiego - koordynującego pracę pielęgniarzy oraz Ryszarda Lisa - kierownika działu technicznego Pogotowia Ratunkowego. Karetki są już gotowe do służby i wkrótce zobaczymy je na drogach miasta i powiatu wałbrzyskiego.

Przeczytaj też: NOWE AMBULANSE DLA WAŁBRZYCHA

NOWE KARETKI WKRÓTCE W WAŁBRZYSKIM POGOTOWIU RATUNKOWYM

Elżbieta Węgrzyn