Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu ma trzy nowe karetki marki Mercedes Sprinter. Wozy zaopatrzone w specjalistyczny sprzęt zostały 10 stycznia odebrane od producenta. Ich pojawienie się na wałbrzyskich drogach z pewnością będzie natychmiastowo dostrzeżone.


Wkrótce gotowe do służby

- Samochody będą używane po 15 stycznia, obecnie są one rejestrowane i doposażane. W defibrylatory oraz nosze są wyposażone zgodnie z zamówieniem, dodajemy do nich respiratory i inny sprzęt, którego nie musieliśmy dokupować - wyjaśnia Ryszard Kułak, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.

Nowe ambulanse podstawowe "P" wałbrzyskie pogotowie zakupiło za środki własne. Każdy nowy diesel ma 190 koni mechanicznych, automatyczną skrzynię biegów, a na wyposażeniu m.in. nosze o udźwigu 220 kg. Mercedesy przyjechały do nas z Mysłowic, tamtejszy zakład zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych przygotował je na potrzeby naszego pogotowia - za ponad 400 tys. zł za każdy. Z pewnością nie przeoczycie ich na ulicy z uwagi na kolor ich karoserii. - Kolor żółty jest zgodny z obecnymi wymogami i uważany za bezpieczny dla innych użytkowników ruchu, jak i zespołu jeżdżącego karetką ponieważ jest ona lepiej widoczna w dzień oraz po zmroku. To pierwsze w Wałbrzychu karetki w tym kolorze - zaznacza Kułak.  


Nowe życie ambulansu

Ambulanse szybko się zużywają, uważa się, że przy codziennej forsownej eksploatacji utrzymywanie karetek mających więcej niż 5 lat, czy też mających przebieg powyżej 300 tys. km nie jest opłacalne. Wałbrzyskie karetki "seniorki" po ciężkiej pracy dla pogotowia działają nadal m.in. w transporcie sanitarnym przewożącym pacjentów z 25 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Wałbrzyskie pogotowie przekazuje też swoje wozy do innych placówek medycznych podlegających jak ono samo Urzędowi Marszałkowskiemu. W tym roku trzy karetki ze znacznym stażem pracy w Wałbrzychu przekazane zostały do szpitala w Legnicy oraz Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stroniu Śląskim. Wałbrzyskie pogotowie regularnie (raz na 2-3 lata) jest wyposażane w nowe samochody. W ubiegłym roku dwa ambulanse otrzymało od Wojewody dolnośląskiego. W tym roku Wojewoda ufundował wałbrzyskiej placówce nowy defibrylator.Przeczytaj też:
BĘDĄ NOWE KARETKI I SPRZĘT MEDYCZNY
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI
WAŁBRZYCH: JUBILEUSZ ERKI - ZESPÓŁ REANIMACYJNY MA 45 LATElżbieta Węgrzyn