Wałbrzyscy strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 z ul. Przemysłowej chcą zdążyć z pomocą wszystkim ich wsparcia potrzebującym. Jednak, by być na czas muszą sprawnie wyjeżdżać z garażu, a mieszkańcy im tego nie ułatwiają. Zwłaszcza ostatnio.

Trwa remont ul. Przemysłowej w Śródmieściu. W przygotowaniu tymczasowego planu organizacji ruchu na przebudowywanej drodze ZDKiUM polecił wykonawcy prac zapewnić możliwie najlepszy dojazd do jednostki wozom strażackim. Niestety mieszkańcy i przyjezdni do lokalnego zakładu kamieniarskiego, PZU i inni załatwiający tu swoje sprawy interesanci nie zwracają uwagi na strażaków i parkują w bliskim sąsiedztwie garaży JRG-1 uniemożliwiając ratownikom sprawny wyjazd i powrót.
- Ostatnio mamy bardzo duży kłopot z kierowcami parkującymi w bezpośrednio w okolicy dojazdu i wyjazdu z garażu. Kierowcy widzą znaki, ale mimo to parkują - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Wałbrzychu. W dzisiejsze  przedpołudnie (13 lutego) przed jednostką stanęli strażnicy miejscy i niepokornym kierowcom serwowali mandaty, w ruch poszły też blokady. - Blokady nie załatwiają sprawy, bo my i tak may problem z manewrowaniem oraz wyjazdem i prosimy mieszkańców o to, by nie parkowali pod jednostką - dodaje Kwiatkowski.

Garaże strażackie na ul. Przemysłowej leżą w zabytkowej zabudowie, są stosunkowo wąskie, a strażacy wyjeżdżając na akcję spieszą się, bo każda minuta jest cenna. Wracając z miejsca zdarzenia ratownicy wjeżdżają wozami do garażu tyłem. Każdy dodatkowy manewr ciężkiego samochodu w warunkach pośpiechu i wąskiej zabudowy jest zbędny, a także stanowi zagrożenie dla zastępu.
Strażacy proszą zatem o niezastawianie im garaży. Straż Miejska zaś przypomina, że kto wbrew zakazowi parkuje w zatoczce naprzeciw strażackich garaży i w ich bliskim otoczeniu może zostać upomniany lub "obdarowany" mandatem do 100 zł.

Przeczytaj też o JRG-1:
OGNIK W WAŁBRZYCHU JUŻ GOTOWY

TRWA REMONT DACHU STRAŻY POŻARNEJ
STRAŻ POŻARNA WYREMONTUJE DACH I ZAGOSPODARUJE PODDASZE
SKUTKI WICHURY W JRG-1 NA UL. PRZEMYSŁOWEJ


Elżbieta Węgrzyn