Z regionu docierały do nas informacje o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 w szpitalach węzłowych - sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Wałbrzychu.


Świdnica

Agencja Rezerw Materiałowych odwołała dostawę kolejnej partii szczepionek do szpitala "Latawiec" planowanej na poniedziałek 18.01.2021r. Jak informuje personel szpitala, będzie to skutkowało opóźnieniami w realizacji dalszych szczepień dla zgłoszonych osób z grupy 0, które nie przyjęły jeszcze pierwszej dawki szczepionki. Jednocześnie szpital zapewnia:
Pragniemy podkreślić, że nie są natomiast zagrożone dostawy dla osób, które w najbliższych dniach mają zaplanowane przyjęcie drugiej dawki szczepionki COMIRNATY.


Dzierżoniów

Podobna informacja z tamtejszego szpitala powiatowego: W związku z wstrzymaniem przez rząd dostaw szczepionek do szpitali węzłowych informujemy, że czasowo zawiesza się proces szczepień „Grupy 0” w szpitalu węzłowym w Dzierżoniowie. Prosimy osoby, które są umówione na szczepienie w poniedziałek 18.01.2021 o nie zgłaszanie się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie. Informacje o ewentualnym wznowieniu szczepień będziemy podawać na bieżąco.


Wałbrzych


Po tych informacjach sprawdziliśmy w naszym szpitalu, jak wygląda sytuacja. Jak informuje rzecznik prasowy szpitala, Sylwia Grządziel, wcześniej była szansa, że do Wałbrzycha dotrą szczepionki, jednak w poniedziałek 18 stycznia okazało się, że również Wałbrzych znalazł się na liście szpitali ze wstrzymaną dostawą. - Dlatego Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego również odwołuje wszystkie szczepienia grupy 0 do końca tygodnia 18-24 stycznia - dodaje rzeczniczka. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy szczepienia zostaną wznowione.

Dyrekcja szpitala informuje jednocześnie wszystkie osoby, które otrzymały w placówce pierwszą dawkę szczepionki mRNA przeciw COVID-19 COMIRNATY firmy Pfizer o konieczności zgłaszania się w celu otrzymania drugiej dawki.

Do punktu szczepień należy zgłaszać się zgodnie z wyznaczonym terminem podczas pierwszego szczepienia, który otrzymała każda zaszczepiona osoba (wpis na karcie przypominającej o drugiej dawce szczepienia), jednak nie wcześniej niż po upływie minimum 21 dni od podania pierwszej dawki.


Punkt szczepień będzie czynny od poniedziałku do piątku w przedziałach czasowych:


- od 10:00 do 13:30,

- od 15:00 do 16:00.

Jeżeli termin szczepienia przypada w dni wolne od pracy, jako dzień szczepienia przyjmowany jest pierwszy dzień roboczy.
Przed szczepieniem obowiązkowa jest ponowna kwalifikacja przez lekarza.


Powód?

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, tak wyjaśnia, co się stało:

W związku z zapowiedzią ograniczenia najbliższych dostaw szczepionek przez koncern Pfizer zdecydowaliśmy o podjęciu dodatkowych działań zabezpieczających.
Wstrzymamy transport 330 tysięcy szczepionek przeznaczonych na pierwsze szczepienie, które miały ruszyć do szpitali węzłowych w najbliższy poniedziałek. Dostosujemy wszystkie procesy logistyczne do bieżącej sytuacji.

Nie zmieniamy niczego w zakresie szczepień populacyjnych. Seniorzy powyżej 70 r.ż. rozpoczną szczepienia po 25 stycznia. Nie zmienia się również harmonogram rejestracji. Podjęliśmy działania, które mają zabezpieczyć dalszy proces szczepień. Wszystkie osoby, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki mogą być spokojne i pewne otrzymania drugiej dawki.O szczepieniach przeciw COVID-19 pisaliśmy:
WAŁBRZYCH SZCZEPIENIA: PROBLEMY, HALE SPORTOWE, OCHOTNICY
OD 15 STYCZNIA REJESTRACJA NA SZCZEPIENIA DLA OSÓB 80+
Szczepienia przeciw COVID-19: Gdzie w Wałbrzychu i powiecie? [LISTA]
RUSZYŁY ZAPISY SENIORÓW PO 80-TCE
ZASZCZEPIMY CHOĆBY DZIŚ, TYLKO ZAPŁAĆ - PROPONOWALI...


Nasz codzienny raport dotyczący pandemii w naszym mieście i powiecie:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I POWIAT: 17 STYCZNIA: JAKIE STATYSTYKI (AKTUALIZACJA)

Opr. MS
Zdjęcie ilustracyjne