Setki kierowców mogły odetchnąć z ulgą. O godz. 13.00 po uroczystym otwarciu wznowiono ruch na zamkniętym od tygodni pasie Alei Charlesa de Gaulle'a. Może piątkowy szczyt komunikacyjny nie skończy się takim korkiem jak tydzień temu, a miasto zyskało ładnie wyglądający ciąg komunikacyjny i ponoć godny zwiedzania most.


Historia inwestycji była długa (rozpoczęta w sierpniu, rok temu), trudna, a poślizg w stosunku do pierwotnego terminu 30 czerwca wyniósł 2,5 miesiąca. Jak się wydaje, łatwiej było przebudowywać drogi poniemieckie niż produkcję późnego PRL-u ze wszystkim niespodziankami pod nią ukrytymi. Na przedłużenie prac o kilka miesięcy wpłynęły nieoczekiwane znaleziska, na przykład siedem kabli komunikacyjnych, które nie były naniesione na mapę.- Jakość wykonania tej drogi powinna nam przysporzyć raczej laurkę, a nie gorzkie słowa, których usłyszeliśmy wiele. Wyremontowaliśmy most fachowo - mówił Krzysztof Szewczyk, dyrektor Zarządu Utrzymania Dróg i Komunikacji. - Wyzwań było dużo, nowa konstrukcja jezdni, całkowicie nowa nawierzchnia - dodał Krzysztof Budzyna, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Eurovia Polska, głównego wykonawcy inwestycji, w której brali także udział podwykonawcy z naszego regionu.- Koszt remontu wyniósł 18 mln zł brutto, a dofinansowanie około 5 mln zł. Mamy kawał dobrej roboty na najbliższe kilkadziesiąt lat - ocenił optymistycznie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Słynny most można zwiedzać i oglądać od spodu, bo zostały stworzone specjalne schody techniczne. Kto wie, może z czasem będzie podświetlony?Obecna Aleja de Gaulle'a, jeden z istniejących fragmentów wałbrzyskiej obwodnicy, powstała w drugiej połowie lat 80-tych między innymi na miejscu dawnego cmentarza ewangelicko-augsburskiego, który pospiesznie (i niezbyt dokładnie) ekshumowano. Jak jednogłośnie potwierdzają inwestorzy i władze miasta, była to inwestycja kiepskiej jakości. To spowodowało, że wielki most nad Pełcznicą i ul. Lubiechowską zaczął się kilka lat temu sypać.Po wybudowaniu obwodnicy zachodniej przez de Gaulle'a pobiegnie DK 35. Według pierwotnych planów po remoncie miała zmienić trasę linia nr 8 i kursować przez Gagarina, powraca jednak na swoją dawną trasę sprzed zamknięcia pasa, podobnie jak linia 18.


Historia inwestycji:
ZAMKNIĘCIE AL. DE GAULLE'A - UTRUDNIENIA I OBJAZDY. DO KIEDY?

DE GAULLE'A POD ASFALTEM! KIEDY BĘDZIE PRZEJEZDNA? [FOTO]
WAŁBRZYCH: DE GAULLE'A - ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU (FOTO I FILM)
WAŁBRZYCH: REMONT DE GAULLE'A TRWA. KIEDY ZAKOŃCZENIE ROBÓT? (FOTO)
REMONTY NA UL. HIRSZFELDA I DE GAULLE'A. CO NOWEGO?
PODZAMCZE: PRACE NA DE GAULLE'A ROZPOCZĘTE
RUSZA REMONT DE GAULLE'A
WYBURZAJĄ PRZED REMONTEM NA LELEWELA I DE GAULLE'A

WIADUKT NA DE GAULLE'A - RUSZYŁ PRZETARG
RUSZYŁ REMONT WROCŁAWSKIEJ - BĘDĄ UTRUDNIENIA
CZEKA NAS STRATEGICZNY REMONT LELEWELA I DE GAULLE'A
DE GAULLE'A - REMONT MOSTU I POZOSTAŁEGO ODCINKA WKRÓTCETekst i foto: Magdalena Sakowska
film użyczony przez Czytelnika :)