Były już budki dla ptaków, kotów, a nawet trzmieli i innych owadów zapylających, jednak w Szczawnie-Zdroju pojawiła się nowość - budki dla książek. Projekt budek wraz z przyjaznym dla czytających skwerem plenerowej czytelni przy szczawieńskiej Bibliotece Publicznej został sfinansowany z 7. edycji Funduszu Toyoty.

Zaczęło się od parasoli
- Od dwóch lat latem wystawialiśmy przed bibliotekę parasole i krzesełka dla czytelników. Zawsze takie miejsce do poczytania w plenerze cieszyły się popularnością, dlatego pomyśleliśmy o tym, by mieć coś takiego na stałe nawet w porze jak wypożyczalnia jest nieczynna - mówi Magdalena Klimczak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Szczawnie-Zdroju.
Jednak od powstania pomysłu do jego realizacji upłynęło wiele wody w Pełcznicy i Szczawniku. - Szczawno-Zdrój jako miejscowość uzdrowiskowa jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków i za pierwszym razem pomysłodawcy projektu odbili się od przysłowiowej "ściany" - wspomina Urszula Burek, zastępca burmistrza. Każdy detal projektowanych ławeczek i tworzywo do wykonania budek trzeba było skonsultować, ale udało się czytelnię pod chmurką wykonać.

Sadzili i grabili
Propozycja biblioteki została wysoko oceniona w konkursie Toyoty i dofinansowano ją 18,8 tys. zł, zaś cały koszt projektu to 24 tys. zł. Skwer przy bibliotece uporządkowano ustawiono pergole i ławeczki z książkowymi zdobieniami. D
zieci z MKS Szczawno-Zdrój posadziły lawendę, seniorzy ze stowarzyszenia "Nowoczesny Senior" pomogli w zagospodarowaniu terenu i razem z uczestnikami warsztatów zajęciowych dla dorosłych z Wałbrzycha założyli trawnik i posadzili krzewy róż oraz bukszpanu. W centrum skweru jest drewniana budka na książki. - Można tu przyjechać rowerem, zaparkować go przy nowym stojaku, usiąść na ławce i poczytać książkę z budki, a także odłożyć do niej swoją własną uwolnioną książkę. W każdym z dwóch parków miejskich są po dwie kolejne budki, ich sieć tworzy swoistą ścieżkę zdrowia do spacerowania i czytania - dodaje dyrektor MBP.
Zachęcamy do korzystania z tej nowej atrakcji. Mieszkańcy uzdrowiska i odwiedzający je kuracjusze lubią czytać, przez co gmina od lat przoduje w powiatowych rankingach czytelnictwa. Teraz wygodnie im też będzie spędzać czas z książką na powietrzu.

Polecamy też: KOCI DOMEK - POŻYTECZNA INICJATYWA
WAŁBRZYCH NA PTAK - ZADBALI O SKRZYDLATYCH MIESZKAŃCÓW

Przykładowe inicjatywy lokalne:

ALEJKA PIASKOWA
PODZAMCZE - SIŁOWNIA PLENEROWA

Elżbieta Węgrzyn