Kilkuletnie, wielowątkowe śledztwo prowadzone przez wałbrzyskich policjantów walczących z przestępczością gospodarczą, a nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, będzie miało swój finał w sądzie. Na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. Pięciu liderów grupy to mieszkańcy Wałbrzycha i Boguszowa-Gorc.


Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu prowadząc wielowątkowe śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie aktu oskarżenia do sądu przeciwko osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie Wałbrzycha i Wrocławia, które dokonały wyłudzenia 17 kredytów w jednym z wrocławskich banków na osoby fizyczne i firmy w łącznej wysokości 1.442.500 złotych w latach 2010-2011. 

Grupa przestępcza była bardzo dobrze zorganizowana. Policjanci ustalili, że jej liderzy wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej i na nie zaciągali kredyty gotówkowe o wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Osoba, która zgodziła się być tzw. „ słupem”, otrzymywała wynagrodzenie w kwocie kilkuset złotych.
"Słupy" pochodziły i z naszego regionu, i z terenu całej Polski.

Proceder był możliwy dzięki zwerbowaniu do grupy przestępczej jednego z pracowników banku. Zatrzymanemu przez funkcjonariuszy mężczyźnie zarzuca się przyjęcie korzyści majątkowych w wysokości 110 tysięcy złotych za nierzetelną weryfikację dokumentów przedłożonych w placówce bankowej.
Łącznie na ławie oskarżonych zasiądzie 41 osób. W toku postępowania wobec pięciu osób tworzących grupę przestępczą, mieszkańców naszego miasta i Boguszowa-Gorc, zastosowano areszt tymczasowy.

Czytaj też:
POLICJA WAŁBRZYCH: WPADŁA 5-OSOBOWA SZAJKA NACIĄGACZY
WYŁUDZENIA, ŁAPÓWKI I PODROBIONE DOKUMENTY
WPADŁA SZAJKA. DORABIAŁA SIĘ NA SPROWADZANIU CUDZOZIEMCÓW
ROZBITA GRUPA WYŁUDZIŁA MILIONY W CAŁYM REGIONIE

Opr. MS
Foto: ilustracyjne