Wałbrzyscy policjanci rozpracowali pięcioosobową grupę, która zajmowała się wyłudzaniem kredytów na zakup sprzętu RTV. W ten sposób oszuści przywłaszczyli sprzęt wyceniony na kwotę blisko 200 tys. zł. Wykorzystywali bezrobotnych i słabo zarabiających, ale również wprowadzali pracowników banku w błąd co do tożsamości kredytobiorcy posługując się danymi innych osób.

Poszkodowana kobieta i zatrzymany
21 kwietnia na Komisariat II Policji w Wałbrzychu zgłosiła się 27-letnia wałbrzyszanka. Kobieta oświadczyła, że ktoś posługując się jej danymi osobowymi zawarł umowę kredytową na zakup sprzętu RTV. Policjanci zajmujący się sprawą ustalili, że za tym oszustwem stoi 23-letni pracownika sklepu, który wykorzystując dane osobowe pokrzywdzonej sporządził umowę na zakup sprzętu RTV. 11 maja mężczyzna został zatrzymany. Okazało się, że to dopiero czubek góry lodowej ujawnionych przestępstw.

200 tys. zł wyłudzone
W tym samym czasie do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu wpłynęło zawiadomienie w sprawie szeregu oszustw na szkodę jednego z banków, który miał w swojej ofercie kredyty na zakupy ratalne. Okazało się, że obie sprawy były ściśle ze sobą powiązane.

Funkcjonariusze na podstawie zgromadzonych informacji ustalili, że 23-latek wspólnie z czterema osobami w wieku od 21 do 32 lat,  od jakiegoś czasu parali się procederem wyłudzania kredytów na zakup telewizorów, laptopów i telefonów komórkowych. W tym celu wykorzystywali osoby bezrobotne lub słabo zarabiające ale również, tak jak w przypadku 27-letniej wałbrzyszanki, wprowadzali pracowników banku w błąd posługując się danymi innych osób. Towar nigdy nie trafiał do nabywców. Z policyjnych ustaleń wynika, że w taki sposób oszuści kupili sprzęt RTV za prawie 200 tys. zł.

Szajka wpadła
Pięcioro oszustów trafiło już w ręce wałbrzyskich policjantów. Czterech mężczyzn w wieku od 21 do 23 lat oraz 32-letnia kobieta, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, usłyszało już zarzuty oszustwa. Wobec dwóch osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Dwóch z podejrzanych objęto dozorem policyjnym. O lasach czwórki oszustów zadecyduje sąd. Za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności. 

Zobacz też:
WYŁUDZENIA, ŁAPÓWKI I PODROBIONE DOKUMENTY
WPADŁA SZAJKA. DORABIAŁA SIĘ NA SPROWADZANIU CUDZOZIEMCÓW
ROZBITA GRUPA WYŁUDZIŁA MILIONY W CAŁYM REGIONIE

KMP Wałbrzych
fot. ilustracyjne