Dzisiejszej nocy mieszkaniec Mieroszowa natknął się na zdesperowanego znajomego i bez namysłu ruszył mu z pomocą. Niestety niewiele mógł zdziałać sam. Minuty płynęły, a życie mężczyzny wisiało na włosku.


6 stycznia 2021 po godz. 23. strażacy odebrali nietypowe zgłoszenie. - Zgłaszający informował, że w okolicy ul. Hożej w Mieroszowie natrafił na znanego mu z widzenia około 25-latka, który targnął się na swoje życie. Mężczyzna powiesił się, a osoba postronna, która to widziała podtrzymała go, niestety nie była w stanie samodzielnie go odciąć - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.

Mężczyzna trzymał znajomego i nie pozwolił mu się udusić lub złamać kark. W tym czasie na miejsce gnali strażacy z OSP Mieroszów i JRG-1 z Wałbrzycha, a przyjazd do Mieroszowa po kilku godzinach opadów śniegu to nie lada wyzwanie. Druhowie z Mieroszowa przyjechali po niespełna kwadransie od zgłoszenia. To były zapewne długie minuty dla mężczyzny podtrzymującemu mieroszowianina. - Szybko znaleźliśmy mężczyznę i odcięliśmy kabel przewieszony przez drzewo, którym miał obwiązaną głowę. Wszystko dobrze się skończyło - wyjaśniają obecni na miejscu zdarzenia druhowie z Mieroszowa.   
- Mężczyzna po odcięciu odzyskał świadomość - dodaje Kwiatkowski. Na miejsce przyjechali też strażacy z Wałbrzycha, Policja i Pogotowie Ratunkowe. Jego pracownicy zajęli się młodym człowiekiem.
Strażacy z Wałbrzycha wrócili do bazy dziś tuż po północy. 

W 2018 roku samobójstwo popełniło według danych GUS 4 441 Polaków, a według statystyk Komendy Głównej Policji – 5 182 (w 2019 roku – 5 255). Prób samobójczych było prawdopodobnie od 10 do 15 razy więcej. W grupie 5 255 ofiar samobójstw wykazanych w 2019 roku przez KGP ponad 4,5 tys. stanowili mężczyźni.


Ludzi z problemami nie brakuje, również i tych, co sobie z nimi nie radzą:
Policja: mężczyzna wspiął się na 25-metrowy komin (FOTO)
Policja Wałbrzych: Siedziała na parapecie, chciała wyskoczyć
Wałbrzych: Wziął linę i poszedł w odludne miejsce


ELW
fot. ilustracyjne OSP Mieroszów