Ruszyła przebudowa dworca Wałbrzych Szczawienko i jego otoczenia na obiekt typu „park&ride” („parkuj i jedź”). Na razie są prowadzone wstępne prace ziemne przy drodze dojazdowej do dworca i na placu przed nim.

W ubiegłym roku miasto Wałbrzych zrezygnowało ostatecznie z wcześniejszych planów wyburzenia opuszczonego od kilkunastu lat obiektu, 1 stycznia 2016 przejęło go i zapadła decyzja o włączeniu go do planów budowy w tym miejscu dużego centrum przesiadkowego typu „park&ride”, gdzie mieszkańcy Podzamcza czy Piaskowej Góry mogliby zostawiać swoje auta i jechać do pracy do Wrocławia pociągiem. Po przebudowie skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Lelewela ma tam też podjeżdżać komunikacja miejska bezpośrednio z Podzamcza i Piaskowej Góry.

- Będzie to renowacja trudna, bo obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. W ciągu najbliższych dwóch tygodni możemy otrzymać pozwolenie na budowę, co umożliwi nam ruszenie z poważniejszymi pracami. Potrwają one według wstępnych założeń do końca czerwca przyszłego roku. Szacowany koszt tych prac to 5,5 mln zł, a będą one obejmować budowę parkingu i kompleksowy remont budynku. Zachowa on swoją funkcję dworca, będziemy czynić starania, żeby otwarto tam kasy biletowe. Będzie poczekalnia, przestrzeń komercyjna, punkt gastronomiczny, a na pierwszym i drugim piętrze hostel z kilkunastoma pokojami – wylicza Arkadiusz Grudzień, rzecznik urzędu miejskiego w Wałbrzychu.

Budynek ma zyskać nową elewację, dach, stropy, drzwi i okna, przebudowane będą fundamenty, wykonane nowe klatki schodowe i ściany działowe, pojawi się szyb windowy, nowa instalacja grzewcza, wodna, kanalizacyjna. Równolegle będzie się toczył remont drogi dojazdowej i placu przed dworcem, a potem budowa parkingu na kilkadziesiąt aut. Powstanie też pętla autobusowa wraz z wiatą, nowe chodniki i oświetlenie.

Ze strony PKP PLK w obrębie dworca Szczawienko będziemy mogli liczyć na modernizację stacji obejmującą przebudowę torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i wzmocnienie podtorza. Dla pasażerów natomiast ważne będzie wykonanie prac w obrębie peronów na stacji, wygodnych wiat, nowych ławek, tablic informacyjnych, oświetlenia oraz zainstalowanie na peronach nawierzchni antypoślizgowej.

Dworzec Wałbrzych Szczawienko według znawców historii kolei jest unikatowym zabytkiem. Oddano go do użytku w marcu 1853 roku jako pierwszy górski dworzec w regionie. Jak mówi Tomasz Jurek ze stowarzyszenia Dolnośląska Grupa Badawcza, jedna z pierwszych zelektryfikowanych linii na terenie Niemiec łączyła dworzec Wałbrzych Szczawienko z Meziměstí. Był to odcinek Śląskiej Kolei Górskiej.

Tomasz Jurek podkreśla, że budynek dworca Szczawienko jest na wielu kolekcjonerskich makietach modelarskich połączeń kolejowych i miłośnicy kolei z Niemiec przyjeżdżają tu specjalnie, żeby go zobaczyć w rzeczywistości. To tędy kursował legendarny skład ET 87, którego miniaturę ma w swojej kolekcji niemal każdy niemiecki modelarz. Na początku XX wieku był to supernowoczesny pociąg i w zbliżonej wersji produkował go przez lata po wojnie wrocławski Pafawag.

Nie każdy też pewnie wie, że połączenie Szczawienko – Meziměstí otwarte w 1914 roku tak bardzo unowocześniono, bo ta linia była najkrótszym połączeniem z Wrocławia do Wiednia. Miała mnóstwo pasażerów. Tory jednak nie biegły tak, jak obecnie – lecz przez Szczawno-Zdrój do Boguszowa i do dziś widać tam ślady opuszczonych torowisk.


Przeczytaj też o Dworcu Wałbrzych Centrum:

STACJA WAŁBRZYCH CENTRUM - TERAZ POZWOLENIE NA BUDOWĘ I WYCINKA [ZOBACZ WIZUALIZACJĘ]
STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

O innych kolejowych inwestycjach w mieście i regionie:
KOLEJĄ CORAZ SZYBCIEJ Z WAŁBRZYCHA DO WROCŁAWIA I JELENIEJ GÓRY
LINIA KOLEJOWA NR 285 WKRÓTCE DO REMONTU
KOLEJ PRZYSPIESZA I INWESTUJE W REGIONIE WAŁBRZYSKIM

KOLEJ ROBI W REGIONIE WAŁBRZYSKIM
WIĘCEJ O POŁĄCZENIU KOLEJOWYM ŚWIDNICA - JEDLINA-ZDRÓJ


Więcej o planowanym zakupie taboru:
NOWY TABOR I STACJE POSTOJOWE PKP INTERCITY
NOWE POCIĄGI KOLEI DOLNOŚLĄSKICH JUŻ WKRÓTCE


Przeczytaj też o zniżkach i promocjach:
SENIORZY POJADĄ POCIĄGIEM TANIEJ

BILETY KOLEJOWE TAŃSZE DLA PRACOWNIKÓW NAWET O 60%
BILET ZINTEGROWANY NA POCIĄG I AUTOBUS JUŻ DOSTĘPNY

 

Tekst i foto: Magdalena Sakowska