Uwaga, niebezpieczny barszcz Sosnowskiego znowu czatuje na pieszych na poboczu szosy łączącej Wałbrzych z Jedliną-Zdrojem, Podlesiem i Olszyńcem. Wszędzie dookoła widać ślady walki z toksyczną i bardzo odporną rośliną i - jak na razie - barszcz nie zamierza być w odwrocie.


Sytuacja jest lepsza niż rok temu, ale dobrze jeszcze nie jest. Droga powiatowa nr 3360D, łącząca Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój i Olszyniec jest popularnym miejscem spacerów, biegania i wycieczek rowerowych. Tym groźniejsza jest obecność barszczu, który pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury zaczyna wydzielać szkodliwe olejki eteryczne. Te olejki mogą poważnie zaszkodzić osobom, które tylko przemieszczały się obok stanowisk barszczu, nawet nie zbliżając się do roślin.W tym roku widać, że zarówno na polu uprawnym, jak i przy ostatnich zabudowaniach miasta barszcz jest tępiony za pomocą środków chwastobójczych, niestety odrasta.Natomiast po lewej stronie drogi 3360D w kierunku Jedliny-Zdrój rośnie sobie niczym nie niepokojony zarówno przy samej szosie, jak i na skarpie, a także w dolince przepływającego pod drogą strumyka.Niestety i w granicach miasta barszcz się rozwija i właśnie przechodzi apogeum kwitnienia - jak na prywatnym gruncie przy ul. Wilczej nieopodal muru Palmiarni, gdzie kilka lat temu była tylko jedna roślina:A dziś jest niestety tak:Pojedyncze okazy barszczu pojawiały się także w innych miejscach w Wałbrzychu, m.in. obok wiaduktu przy ul. Moniuszki, na ul. Uczniowskiej, Mieszka I, w okolicach Podzamcza.


Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę i gdzie zgłaszać to znalezisko piszemy - BARSZCZ SOSNOWSKIEGO TAKŻE W WAŁBRZYCHU (FOTO)
W poprzednich latach sygnały o barszczu dochodziły m.in. z okolic Walimia i Mokrzeszowa, a do poparzeń barszczem doszło m.in. w Boguszowie-Gorcach, gdzie roślina wyrosła przy ul. Szkolnej i poparzyła bawiące się na skwerze dziecko. Na barszcz zwrócono uwagę i zaczęto go masowo tępić po śmiertelnym wypadku 67-letniej mieszkanki Jeleniej Góry w czerwcu 2015 roku. Kobieta poparzyła sobie barszczem rękę, a w wyniku swoich chorób była bardziej podatna na działanie toksyn.

Czytaj też:
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO TAKŻE W WAŁBRZYCHU (FOTO)
WAŁBRZYCH: GROŹNY BARSZCZ TUŻ PRZY JEZDNI (FOTO)
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO CIĄGLE GROŹNY W REGIONIE WAŁBRZYSKIM (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska