Uwaga, niebezpieczny barszcz Sosnowskiego znowu czatuje na pieszych na poboczu szosy łączącej Wałbrzych z Jedliną-Zdrojem, Podlesiem i Olszyńcem. Wszędzie dookoła widać ślady walki z toksyczną i bardzo odporną rośliną i - jak na razie - barszcz nie zamierza być w odwrocie.


Sytuacja jest lepsza niż rok temu, ale dobrze jeszcze nie jest. Droga powiatowa nr 3360D, łącząca Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój i Olszyniec jest popularnym miejscem spacerów, biegania i wycieczek rowerowych. Tym groźniejsza jest obecność barszczu, który pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury zaczyna wydzielać szkodliwe olejki eteryczne. Te olejki mogą poważnie zaszkodzić osobom, które tylko przemieszczały się obok stanowisk barszczu, nawet nie zbliżając się do roślin.



W tym roku widać, że zarówno na polu uprawnym, jak i przy ostatnich zabudowaniach miasta barszcz jest tępiony za pomocą środków chwastobójczych, niestety odrasta.



Natomiast po lewej stronie drogi 3360D w kierunku Jedliny-Zdrój rośnie sobie niczym nie niepokojony zarówno przy samej szosie, jak i na skarpie, a także w dolince przepływającego pod drogą strumyka.



Niestety i w granicach miasta barszcz się rozwija i właśnie przechodzi apogeum kwitnienia - jak na prywatnym gruncie przy ul. Wilczej nieopodal muru Palmiarni, gdzie kilka lat temu była tylko jedna roślina:



A dziś jest niestety tak:



Pojedyncze okazy barszczu pojawiały się także w innych miejscach w Wałbrzychu, m.in. obok wiaduktu przy ul. Moniuszki, na ul. Uczniowskiej, Mieszka I, w okolicach Podzamcza.


Jak rozpoznać niebezpieczną roślinę i gdzie zgłaszać to znalezisko piszemy - BARSZCZ SOSNOWSKIEGO TAKŻE W WAŁBRZYCHU (FOTO)
W poprzednich latach sygnały o barszczu dochodziły m.in. z okolic Walimia i Mokrzeszowa, a do poparzeń barszczem doszło m.in. w Boguszowie-Gorcach, gdzie roślina wyrosła przy ul. Szkolnej i poparzyła bawiące się na skwerze dziecko. Na barszcz zwrócono uwagę i zaczęto go masowo tępić po śmiertelnym wypadku 67-letniej mieszkanki Jeleniej Góry w czerwcu 2015 roku. Kobieta poparzyła sobie barszczem rękę, a w wyniku swoich chorób była bardziej podatna na działanie toksyn.

Czytaj też:
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO TAKŻE W WAŁBRZYCHU (FOTO)
WAŁBRZYCH: GROŹNY BARSZCZ TUŻ PRZY JEZDNI (FOTO)
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO CIĄGLE GROŹNY W REGIONIE WAŁBRZYSKIM (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska