Jednym z przypadków wyjątku umożliwiającego poruszanie się po mieście mimo zaostrzonej kwarantanny jest wolontariat. Jak wsparcie wolontariuszy organizowane przez MOPS dla seniorów odbywa się w Radzie Wspólnoty Samorządowej Biały Kamień-Konradów?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej może liczyć na wsparcie dla seniorów niesione przez wolontariuszy skupionych w prężnych RWS-ach takich jak ten na Białym Kamieniu. Wyznaczone osoby pomagają pracownikom socjalnym i dźwigają pełne sprawunków siatki. - Dziś dla mieszkańców Białego Kamienia zrobiliśmy porządne zakupy. Pani Ewelina z MOPS-u wskazała osobę, której trzeba pomóc. Pani Ewa robiła zakupy, a my pomogliśmy jej w ich transporcie - mówi Ryszard Nowak, radny Rady Miejskiej w Wałbrzychu i przewodniczący RWS Biały Kamień-Konradów. We wtorkowych działaniach wzięli udział Ewa Winnicka, Ryszard Nowak i Janusz Ciesielski.

Chętni do takich działań wolontariusze zgłosili się wcześniej do MOPS w Wałbrzychu, otrzymali identyfikatory i działają. Na Białym Kamieniu to pięć osób. Jak odbywa się to działanie na rzecz osób starszych zamkniętych w domach? - Po telefonie z MOPS-u idziemy na zakupy, zgłaszamy się do osoby objętej opieką MOPS, otrzymujemy pieniądze i listę niezbędnych rzeczy. Ze sklepu bierzemy paragon i co do grosza rozliczamy się w nich, a podczas przekazania zakupów odbierający wypisuje oświadczenie, że odebrał sprawunki i zostały one rozliczone. Dokumenty przekazujemy do MOPS - wylicza Nowak.W każdym tygodniu społecznej kwarantanny jest kilka wezwań o wsparcie. Przykładowo we wtorek, 24 marca wolontariusze robili zakupu z MOPS dla pierwszej osoby w tyn tygodniu, dodatkowo, dla uboższych i samotnych mieszkańców pozyskiwana jest żywność osobno - w ramach działań RWS.


RWS z Białego Kamienia prosi też mieszkańców, by nie przychodzili do biura, ale by dzwonili i ewentualnie umawiali się na spotkania. Wszystko, by ograniczyć kontakty pomiędzy wolontariuszami i mieszkańcami, co jest zgodne z wymogami społecznej kwarantanny i rozsądku. Mniej pilne sprawy przekładane są na okres późniejszy, najważniejsze są bieżące potrzeby mieszkańców po 65 roku życia. - Obecnie każda forma pomocy jest na wagę złota - dodaje wałbrzyski społecznik.

Czytaj też:
BIAŁY KAMIEŃ: PANOWIE DLA PAŃ NA DZIEŃ KOBIET [FOTO]
BIBLIOTEKA NA BIAŁYM KAMIENIU CZEKA NA REMONT
BIAŁY KAMIEŃ: PRZED ŚWIĘTAMI Z SERCEM I PODZIĘKOWANIAMI (FOTO)
Biały Kamień: W 2019 roku Mikołaj obdarował 500 dzieci [FOTO]oprac. ELW
fot. Ewa Winnicka